Problémy Credit Suisse

Posledných 10 dní na akciových trhoch boli rušné. Krach Silicon Valley Bank, Signature Bank a veľké problémy First Republic Bank, Charles Schwab a švajčiarskej Credit Suisse vyvolali na trhoch veľkú dávku neistoty. Sága pritom neustále pokračuje novými správami. Tá najnovšia sa týka prevzatia druhého najväčšieho švajčiarskeho domu jej hlavným rivalom UBS. Pôjde tak o najväčšiu bankovú fúziu od finančnej krízy v roku 2008.

Credit Suisse sa dostala na okraj priepasti po tom, čo začali mať problémy iné banky a jej hlavný akcionár, saudskoarabská národná banka SNB, oznámila, že už nemôže ďalej navyšovať svoj podiel v Credit Suisse kvôli regulačným pravidlám. S problémami, medzi ktoré patrí pranie špinavých peňazí, daňové úniky, podvody s rizikovými hypotékami a zlé riadenie rizík, však bank zápasí už dlhšie. Problémy vyvrcholili minulý týždeň oznámením, že vo svojich finančných výkazoch a kontrolných postupoch za posledné dva roky zistila závažné nedostatky.

V dôsledku škandálov Credit Suisse stratil dôveru zákazníkov a tí v strachu svoje vklady vyberajú. Nakoniec jej musela pomôcť švajčiarska národná banka injekciou likvidity vo výške 50 miliárd frankov (50,7 miliardy eur). Tým získala viac ako 150-ročná banka nejaký čas, ale problémy jej nevyrieši a tak sa dohodla na predaji podnikania spoločnosti UBS.

Prevzatie UBS

Toto rozhodnutie prišlo neskoro v nedeľu večer. „Je to historický deň a deň, v ktorý sme dúfali, že nenastane,“ povedal predseda UBS Colm Kelleher v nedeľu večer počas telefonátu, na ktorom sa zúčastnil aj generálny riaditeľ UBS Hamers. Vedúci predstavitelia UBS uviedli, že v akvizícií postupujú „rýchlo“, aby zlikvidovali investičnú banku Credit Suisse. UBS zároveň žiada švajčiarsku vládu o záruky vo výške zhruba 6 miliárd USD. Vládne záruky by podľa predstáv UBS mali pokryť náklady na likvidáciu častí Credit Suisse a prípadné právne spory. Akcie Credit Suisse klesajú v rozšírenom obchodovaní o -59 %, zatiaľ čo UBS o -4 %.

Historické straty pre držiteľov dlhopisov

Takéto vyriešnie situácie je však zlá správa pre držiteľov dlhopisov Credit Suisse. Tí utrpia historickú stratu, pretože prevzatie spoločnosťou UBS Group odpíše cenné papiere „Tier 1“ v hodnote približne 16 miliárd švajčiarskych frankov (17,3 miliardy USD). Odpísanie dlhopisov má za cieľ zvýšiť základný kapitál firmy, uviedol švajčiarsky finančný regulátor FINMA vo vyhlásení. Medzitým akcionári banky majú dostať 3 miliardy frankov.

Vymazanie dlhopisov je doteraz najväčšou stratou na európskom trhu AT1 v hodnote 275 miliárd USD, čím ďaleko zatieňuje jediný ďalší odpis tohto typu cenného papiera k dnešnému dňu: stratu 1,35 miliardy EUR (1,44 miliardy USD), ktorú utrpeli držitelia dlhopisov španielskej banky Banco Popular. Tá ju utrpela ešte v roku 2017, keď ju za jedno euro pohltila Banco Santander, aby sa vyhla kolapsu. V tomto prípade bolo odpísané aj vlastné imanie.

V typickom scenári odpisovania, sú akcionári prví, ktorí dostanú zásah predtým, ako budú čeliť stratám držitelia dlhopisov. To je dôvod, prečo rozhodnutie odpísať najrizikovejší dlh banky – a nie jej akcionárov – vyvolalo zúrivú reakciu niektorých držiteľov dlhopisov AT1 Credit Suisse.

„To jednoducho nedáva zmysel,“ povedal Patrik Kauffmann, portfóliový manažér v Aquila Asset Management AG. „Bude to totálny úder pre trh AT1. Môžete ma k tomu citovať.“ Kauffmann je presvedčený, že peniaze mali ísť namiesto toho k držiteľom dlhopisov a akcionárom nenechať nič, pretože „treba rešpektovať senioritu v kapitálovej štruktúre“.

Dlhopisy AT1 boli v Európe zavedené po globálnej finančnej kríze, aby slúžili ako tlmiče otrasov, keď banky začnú krachovať. Sú navrhnuté tak, aby držiteľom dlhopisov spôsobili trvalé straty alebo boli prevedené na vlastný kapitál, ak kapitálové pomery banky klesnú pod vopred stanovenú úroveň, čím efektívne podopierajú jej súvahu a umožňujú jej pokračovať v podnikaní.

Ceny týchto dlhopisov divoko kolísali, keď sa obchodníci zhromaždili na zriedkavej víkendovej seanse v nedeľu, aby zvážili viaceré scenáre: buď regulátor znárodní časť alebo celú banku, možno úplne odpíše dlhopisy Credit Suisse AT1, alebo príde odkúpenie spoločnosťou UBS bez potenciálne žiadnych strát pre držiteľov dlhospiov.

Pre niektorých investorov skutočnosť, že obchod s UBS urobila cenné papiere AT1 bezcennými, nebola žiadnym prekvapením vzhľadom na ich dobre známe nevýhody. Držitelia AT1 vedeli, že kupujú riziko s vysokým výnosom s priloženým ručným granátom, podľa Johna McClaina, portfóliového manažéra v Brandywine Global Investment Management. „Je to absolútne správna vec, ktorú treba urobiť, aby sa zabránilo prenikaniu morálneho hazardu do tejto časti trhu,“ povedal. „Tieto väzby boli vytvorené pre chvíle, ako je tento. Podobne ako pri katastrofických dlhopisoch.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokEurópsky výrobca liekov Sanofi zaplatí 2,9 miliardy USD za kúpu Provention Bio
Ďalší článokInvestovanie do akcií v roku 2024: Oplatí sa investovať do akcií?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno