Uber, Jabil a Builders FirstSource v S&P 500

Uber, Jabil a Builders FirstSource boli pridané do indexu S&P 500 podľa správ S&P Dow Jones Indices, ktorá na index dohliada. Tieto tri spoločnosti nahradia Sealed Air, Alaska Air Group a SolarEdge Technologies, ktoré z benchmarkového indexu vypadli. Pridanie Uberu nie je prekvapením. So 120 miliardami USD je spoločnosť zdieľajúca jazdu najväčšou americkou spoločnosťou podľa trhovej kapitalizácie, ktorá nebola v indexe S&P 500. V súčasnosti je Uber, ktorý vyvíja s firmou Waymo jazdu bez vodiča, hodnotení ako 103. najhodnotnejšia firma na svete podľa trhovej kapitalizácie a v USA dokonca 63. najhodnotnejšou firmou, podľa rovnakej metriky.

Uber sa kvalifikoval na zaradenie do indexu S&P 500 po tom, čo v posledných kvartálnych výsledkoch oznámil upravený zisk 10 centov na akciu. To značilo významný rast oproti strate 61 na akciu z pred roka. Tento rok dokonca Uber vykázal svoj vôbec prvý prevádzkový zisk vo výške 326 miliónov USD. Akcie Uberu si od začiatku roka pripísali už +131,2 % a v súčasnosti sa obchodujú za 58,6 USD.

Na grafike nižšie môžete vidieť koľko si pripísali jednotlivé spoločnosti nachádzajúce sa v indexe S&P 500 od začiatku tohto roka. Kľúčový americký index S&P 500 si od začiatku roka pripísal +19,5 % a analytici sa zameriavajú na rok 2024. Cenové ciele pre index S&P 500 sa pohybujú od 4 200 do 5 000 bodov, čo predstavuje potenciálnu návratnosť oproti aktuálnej cene -8,5 % až +19,7 %. Najpesimistickejší výhľad ponúkla najväčšia banka sveta JP Morgan Chase a najoptimistickejší Capital Economics.

Trio nových prírastkov v prestížnom indexe S&P 500

Novým prírastkom indexu je aj americká celosvetová výrobná spoločnosť Jabil. Americká globálna spoločnosť poskytujúca služby v oblasti výroby, dodávok a správy zásob pre rôzne odvetvia, vrátane elektroniky, zdravotnej techniky, automobilového priemyslu, energetiky a ďalších. V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 14,8 miliardy USD a od začiatku roka si jej akcie pripísali +71,7 %, keď sa jedna akcia obchoduje na úrovni 115,4 USD. Spoločnosť je podľa trhovej kapitalizácie ohodnotená ako 450. najhodnotnejšia firma v USA.

Posledným novým prírastkom je spoločnosť Builders FirstSource, ktorá je ohodnotená ako 411. najhodnotnejšia firma v USA, podľa trhovej kapitalizácie s trhovou kapitalizáciou 16,9 miliardy USD. Spoločnosť je jedna z najväčších spoločností v oblasti stavebných materiálov a stavebných riešení v Spojených štátoch. Akcie organizácie si od začiatku roka pripísali +109,5 % a v súčasnosti sa obchodujú za 136,9 USD za akciu.

Naopak u indexu vypadli spoločnosti Sealed Air, ktorá od začiatku roka odpísala takmer tretinu trhovej kapitalizácie, Alaska Air Group, ktorej akcie padli od začiatku roka takmer o 20 % a firma SolarEdge Technologies, ktorej akcie padli od začiatku roka o viac ako 70 %.

Prírastky troch spoločností sa budú zhodovať so štvrťročným vyvažovaním indexu. S&P Dow Jones Indexs často mení index S&P 500 a ďalšie kľúčové indexy v čase štvrťročných rebalancií. Zmeny v zložení indexu S&P 500 sa môžu vyskytovať rôzne často, a to v závislosti od trhových podmienok a zmien v hodnote trhovej kapitalizácie spoločností zahrnutých v indexe.

Váhy v indexe S&P 500

Kto sa stal novým členom klubu S&P 500 a kto z indexu vypadol?
Zdroj: Visualcapitalist

Standard & Poor’s 500, známejší pod skratkou S&P500 je index akciového trhu, ktorý meria výkonnosť 500 najväčších spoločností kótovaných na burzách v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. Je to jeden z najsledovanejších akciových indexov a je považovaný za referenčný bod pre celkové zdravie akciového trhu v USA.

Váha jednotlivých spoločností v indexe je počítaná trhovou kapitalizáciou, čo znamená, že väčšie spoločnosti majú väčší vplyv na výkonnosť indexu. V dôsledku toho majú zmeny cien akcií väčších spoločností výraznejší vplyv na celkový pohyb indexu. Index S&P 500 sa často používa ako benchmark na hodnotenie výkonnosti podielových fondov, fondov obchodovaných na burze (ETF) a iných investičných portfólií.

Cenový vývoj S&P 500


Na grafe vyššie je zobrazený historický vývoj akciového indexu S&P 500. Za posledných 26 rokov rástol priemerným ročným tempom cca +11,5 % a aktuálne sa obchoduje na cene 4 594,6 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokInvestičné očakávania pre S&P 500 a akciové trhy: ako vidia rok 2024 analytici?
Ďalší článokInvestičné plány, úroky z voľných prostriedkov, Frakcie: Nová éra XTB
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno