Trh Komodít

Väčšina investorov a obchodníkov sa v posledných týždňoch zameriavala predovšetkým na výsledkovú sezónu na akciových trhoch. Avšak akcie nie sú jediné aktívum, ktoré zažíva volatilné obdobie. Trh komodít je v súčasnosti plný obrovských rastov a prepadov. V tomto článku prinášame aktuálne tri najzaujímavejšie komodity, ktoré stoja za pozornosť.

Ropa

Cena ropy za posledné dva týždne oslabila približne o 7 % a teraz sú na najnižšej úrovni za posledný mesiac. Dôvodov je niekoľko. Napríklad ďalšie neuspokojivé údaje o inflácii z USA, ktoré zvyšujú šancu na neskoršie zníženie úrokových sadzieb, čo je pre ekonomiku negatívne, a ropa na to pochopiteľne reaguje. Niektorí analytici nevylučujú ani možnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb, čo by mohlo ceny čierneho zlata dostať pod ešte väčší tlak, pretože americká ekonomika by bola ešte viac utlmená. Vyššie úrokové sadzby by tiež znamenali silnejší dolár, čo je pre ceny ropy taktiež negatívne. Obchodníci s ropou reagujú aj na situáciu na Blízkom východe, kde to v tejto chvíli vyzerá, že sa žiadna výraznejšia eskalácia konfliktu medzi Izraelom a Iránom nechystá, a tak cena ropy v posledných dňoch postupne klesá až na 85 USD za ropu Brent a 81 USD za ropu WTI. Pred časom bolo jednou z reálnych obáv aj to, že Ukrajina útočí drony na ruské rafinérie, čo by mohlo spôsobiť ďalšie problémy a zníženie svetovej produkcie. Avšak zdá sa, že tieto obavy zatiaľ neboli úplne naplnené a ropa stále pokračuje v prepade.

Trh komodít aktuálne: prepady cien na rope, kakau aj káve
Zdroj: xStation

Kakao

Jednou z najzaujímavejších komodít posledných mesiacov je kakao, ktorého cena za posledný rok vzrástla o viac ako 300%. Za rastom cien stojí niekoľko faktorov, ale hlavným z nich je slabšia úroda v Afrike v dôsledku zlého počasia a šírenia chorôb, odkiaľ pochádza väčšina produkcie. Ceny však už v priebehu niekoľkých dní od svojho vrcholu klesli približne o 35 %, aj keď časť strát bola následne zmazaná. Vysoká volatilita je spôsobená aj burzami, na ktorých sa s kakaom obchoduje, ktoré zvýšili marže potrebné na zabezpečenie kontraktov. Ďalším faktorom, ktorý spôsobil pokles cien, sú dobré správy o počasí v Afrike, ktoré by mali pomôcť zberu. Predchádzajúca neschopnosť krajín splniť potrebný objem dodávateľských kontraktov však spôsobila, že trh sa „zbláznil“ a niektorí kupujúci radšej nakúpili väčšie objemy, zatiaľ čo iní kvôli neistote kontrakty vôbec neuzavreli. Inými slovami, trh bol z mnohých dôvodov rozptýlený, čo prispelo k vysokej volatilite kakaa, aj keď sa zdá, že sa situácia postupne stabilizuje.

Trh komodít aktuálne: prepady cien na rope, kakau aj káve
Zdroj: xStation

Káva

Cena kávy je tiež na pomerne vysokej úrovni, za posledné dva mesiace vzrástla približne o 30%. Aj keď sa časť ziskov už stratila, ceny sú stále výrazne vyššie ako v posledných rokoch, kedy boli o 30-50% nižšie. Aj v prípade kávy je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich jej cenu počasia. V roku 2022 došlo na trhu s kávou k výraznému deficitu, ktorý pretrváva aj naďalej. Časť produkcie sa pestuje v Ázii, napríklad vo Vietname alebo Indonézii, ktoré sú postihnuté extrémnymi výkyvmi počasia, ako sú vlny horúčav. Desiatky percent produkcie z tohto regiónu sú preto ohrozené. Aj tu preto obavy z nedostatku kávy spôsobujú, že kupujúci sú ochotní za svoje dodávky zaplatiť o niečo viac, a preto cena výrazne rastie.

Trh komodít aktuálne: prepady cien na rope, kakau aj káve
Zdroj: xStation

Pokiaľ chcete volatility na komoditnom trhu využiť aj Vy, všetky spomínané inštrumenty a mnoho ďalších je možné obchodovať v aplikácii aj na platforme XTB. Viac informácií nájdete na: https://www.xtb.com/sk/komodity

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokFed vyčkáva: úrokové sadzby nemenil už šiestykrát po sebe
Ďalší článokMesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Powella možno predbehne Lagardeová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno