Bankové akcie na minime

Tohtoročné krachy niektorých regionálnych bánk v USA a entuziazmus investorov ohľadom technologických spoločností, ktorý poháňa najmä umelá inteligencia, sa odzrkadľuje v ich správaní. Relatívna výkonnosť indexu S&P 500 Bank Sector v porovnaní so širším benchmarkom je najslabšia od začiatku merania v roku 1989.

Viera v americký bankový sektor bola narušená v marci, kedy krachla Silicon Valley Bank. Nasledovali pády Signature Bank a First Republic. Investori sa bankovému sektoru vyhýbajú aj napriek tomu, že na trhu prevládajú vysoké úrokové sadzby. Tým sa zvykne v prostredí vysokých úrokov darí, pretože vyššie úrokové príjmy zvyšujú ich zisky, pokiaľ sa poskytnuté úvery splácajú. Tento rok ale index S&P 500 Bank Sector odpísal -11,3 % a akcie regionálnych bánk stratili takmer štvrtinu hodnoty. Naproti tomu index S&P 500 si pripísal +15 %.

Slabá výkonnosť bankového sektora môže poukazovať aj na to, že bankám sa nepodarilo obnoviť stratenú pozíciu po finančnej kríze v roku 2008, kedy vlny novej regulácie v USA postihli ich výnosnosť, ktorá bola už tak stlačená vtedajšími nízkymi úrokovými sadzbami. Veritelia teraz čelia aj ďalším reguláciám v rámci takzvaných kapitálových pravidiel Basel III, o ktorých šéf JP Morgan Jamie Dimon v septembri varoval, že riskujú, že akcie bánk budú neinvestovateľné. „Chcú [regulátori], aby boli banky ešte niekedy investovateľné?“

Zisky bánk rástli

Bankové akcie a ako sa im darilo v 3. štvrťroku
Bankové akcie a ako sa im darilo v 3. štvrťroku
  • Najväčšia svetová banka JP Morgan Chase v 3. štvrťroku zvýšila zisk na 13,2 miliardy USD z 9,7 miliardy pred rokom, čo predstavuje nárast o 36 %. Vykázala rekordné čisté úrokové výnosy, ktoré za tri mesiace do septembra dosiahli takmer 23 miliárd USD a prekonali očakávania analytikov. Tržby banky medziročne vzrástli o 22 % na 39,9 miliardy USD
  • Čistý zisk Wells Fargo v 3. kvartáli vzrástol o 61 % na 5,8 miliardy USD z 3,6 miliardy pred rokom. Úrokové výnosy stúpli o 8 % na 13 miliárd USD a prekonali odhady analytikov. Banka opäť zvýšila celoročný výhľad, pretože naďalej ťaží z vyšších sadzieb. Príjmy bank vzrástli o necelých 7 % na 20,9 miliardy USD. 
  • Zisk americkej banky Morgan Stanley v 3. kvartáli klesol na 2,26 miliardy USD z 2,49 miliardy USD v rovnakom období pred rokom. Prekonal však očakávania Wall Street. Negatívny vplyv na zisk mal, okrem iného, aj nárast rezerv na krytie úverových strát.
  • Bank of America zvýšila kvartálny čistý zisk medziročne o 10 % na 7,8 miliardy USD. Podobne ako jej konkurenti ťažila z vyšších príjmov z úrokov. Čisté úrokové príjmy druhej najväčšej americkej banky vzrástli o 4 % na 14,4 miliardy USD.
  • Citigroup v 3. kvartáli zvýšila čistý zisk medziročne o 2 % na 3,5 miliardy USD. Výsledky 3. najväčšej americkej banky prekonali odhady hlavne vďaka posilneniu investičného bankovníctva. Celkové príjmy Citi sa vyšplhali o 9 % na 20,1 miliardy USD.

Prečo sa teda bankovému sektoru nedarí?

Rýchlosť zvyšovania sadzieb od začiatku minulého roka napriek všeobecnému pozitívnemu vplyvu na banky doteraz napáchala viac škody na dlhopisoch držaných v ich súvahách ako akýkoľvek prospech z vyššieho príjmu z pôžičiek. To je aj hlavný dôvod, prečo sa pred pol rokom dostali do problémy regionálne banky.

Banky v rámci svojich operácií nakupujú do svojho portfólia za voľnú hotovosť dlhopisy. V ttomto prípade viaceré banky siahli po dlhopisoch so splatnosťou cez 10 rokov. Takéto investičné portfólio malo banke zarobiť o niečo viac, než keby nakúpila dlhopisy krátkodobé. Avšak len za predpokladu, že by tieto dlhopisy mohli držať do doby splatnosti. Inak je s nimi totiž spojené väčšie úrokové riziko, ktoré sa prejavilo v plnej sile s tým, ako rástli úrokové sadzby. Banky toto riziko nemala dostatočne zaistené.

S každým navýšením sadzieb FEDu hodnota dlhopisového portfólia banky poklesla. Prepadla sa za rok až o 20 %. To by sám o sebe pre banku problém nebol, ak by súčasne v poslednej dobe nečelila zvýšeným požiadavkám svojich klientov na výbery vkladov. A práve tu sa objavil nedostatok kapitálu. Výbery banka nedokázala pokryť z hotovosti a hodnota jej dlhopisového portfólia sa scvrkla.

Oplatí sa kúpiť bankové akcie?

Stratégovia Bank of America uviedli, že akékoľvek zlepšenie relatívneho výkonu bankového indexu by mohlo signalizovať širší posun v myslení investorov. „Banky financujú zhruba 35 až 40 % americkej ekonomiky [ale] vidia, ako sa ich ocenenia obchodujú s veľmi strmou zľavou v porovnaní so širokým akciovým trhom, ktorý je najkoncentrovanejší od vzniku internetovej bubliny,“ povedal Elyas Galou, stratég v BofA.

Banka predpovedá dlhodobý posun v preferenciách investorov, od ich súčasného apetítu po technológiách a rastových akciách k novému zameraniu na hodnotové investovanie a väčší záujem o banky, energetické akcie a komodity.

Jedným z investorov, ktorí americkým bankým dlhodobo verí je sám Warren Buffet, jeden z najlepších investorov všetkých čias. Zhruba 10 portfólia Berkshire Hathaway tvoria banky.

banky buffett
Bankové akcie v portfóliu Berkshire Hathaway

Najväčší podiel spomedzi bánk má Berkshire Hathaway v Bank of America a to 8,6 %. Nasleduje Citigroup s 0,7 % a Ally Financial s 0,2 %. Aj Buffett sa ale v posledných rokoch zbavoval bankových akcií. V prvom štvrťroku 2023 Berkshire predal celý svoj podiel v Bank of New York Mellon a U.S. Bancorp. V roku 2020 zo svojho portfólia „vyhodil“ ďalšie bankové akcie, a to Goldman Sachs, a v roku 2022 zas vo Wells Fargo.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
Bankové akcie

xtb
Predchádzajúci článokAko sa darilo firme ARM v jej vôbec prvom štvrťroku na Wall Street?
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno