Fed sa nechystá hýbať s úrokovými sadzbami

Americká centrálna banka Fed podľa očakávania s úrokovými sadzbami na májovom zasadnutí nehýbala a zostávajú tak na 23-ročnom maxime 5,25 až 5,50 %. Nemôže si to totiž dovoliť, pretože spotrebiteľská inflácia v marci v USA vzrástla na 3,5 % z 3,2 % a vzdialila sa tak inflačnému cieľu 2 %. Zníženiu sadzieb bránila aj solídna hospodárska aktivita a napätý trh práce, ktorý tlačí na rast miezd. Kľúčovým tak bola rétorika šéfa Fedu J. Powella o tom, kedy by mohlo dôjsť k prvému zníženiu sadzieb a koľko kôl znižovania americkú ekonomiku tento rok čaká.

Trhy sa ale nedozvedeli nič nové, Powell iba zopakoval plán ponechať sadzby na stabilnej úrovni, kým nebude presvedčený, že inflácia smeruje k cieľu. Už teraz ale takmer s istotou môžeme povedať, že v úvode roka štyri plánované zníženia úrokovej sadzby nie sú reálne. Trhy by mali skôr počítať s dvoma zníženiami as prvým najskôr na jeseň.

Fed vyčkáva: úrokové sadzby nemenil už šiestykrát po sebe
Zdroj: FinanceYahoo

V posledných mesiacoch sme nevideli ďalší pokrok v spomaľovaní inflácie smerom k nášmu dvojpercentnému cieľu“ uviedol Powell na konferencii po skončení zasadnutia FOMC. „Je pravdepodobné, že získanie väčšej dôvery,“ že inflácia smeruje k cieľovým 2 %, „bude trvať dlhšie, než sa pôvodne očakávalo.“

O téme sme Vás informovali aj v našom podcaste:

Fed odďaľuje znižovanie úrokových sadzieb?

Inflačné dáta zo Spojených štátov sklamali ako centrálnych bankárov a ekonómov, tak aj investorov. V reakcii sa očakáva, že Federálny rezervný systém pravdepodobne odloží začiatok redukcie úrokových sadzieb až na september. Predpokladajú to trhy, ktoré tak zareagovali na najnovšie údaje o vývoji inflácie v USA za marec.

Podľa trhov je najnovšia inflácia pre Fed príliš vysoká na to, aby pristúpil k redukcii sadzieb už v júni, s čím počítali pred oznámením údajov. Neočakávajú prvú redukciu dokonca ani na konci júla. Ako uviedli, reálny je momentálne septembrový termín. So znížením úrokových sadzieb v septembri dnes počítajú tri štvrtiny analytikov.

Fed vyčkáva: úrokové sadzby nemenil už šiestykrát po sebe
Zdroj: Cmegroup

Navyše, analytici svoje odhady smerom nadol upravili aj v prípade počtu redukcií úrokových sadzieb v tomto roku. Pôvodne počítali s tým, že americká centrálna banka zníži úrokové sadzby v roku 2024 celkovo trikrát. Teraz predpokladajú, že to bude iba dvakrát a možno iba raz.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokTesla po zlých výsledkoch rastie, Meta po dobrých padá. Ako sa darí Big techu?
Ďalší článokTrh komodít aktuálne: prepady cien na rope, kakau aj káve
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno