Google tlačí na umelú inteligenciu

Rok 2023 je rokom umelej inteligencie. Po tom, čo spoločnosť OpenAI, podporovaná Microsoftom, predstavila svoju umelú inteligenciu ChatGPT a spustilo sa okolo nej šialenstvo, mnoho spoločností investovalo do vývoja vlastných produktov miliardy USD. Patrí medzi ne napr. Meta, Amazon, Apple, Baidu a v neposlednom rade Google.

Práve Google tlačí na oblasť AI najviac. V úvode roka gigant predstavil svoj generatívny model Bard, v máji množstvo noviniek, ktoré sa týkali integrácie umelej inteligencie do vyhľadávania, fotiek a smartfónov Pixel, a v septembri sa Bard dočkal ďalších mnohých vylepšení. O ambíciach Google svedčia aj investície do AI startupov s najväčším potenciálom. Spolu s Nvidiou investoval Google do najviac startupov, nechýbajú medzi nimi spoločnosti Anhropic, Deepmind, Hugging Face, AI21 Labs, Runway a Inflection. A teraz prichádza ďalší krok.

AI
Investície technologických spoločností do startupov zameraných na vývoj umelej inteligencie

Umelá inteligencia Gemini

Verejnosti bola v stredu predstavená nová umelá inteligencia Gemini, ktorá má byť najschopnejšia a najvšeobecnejšia. Aspoň to o nej tvrdí spoločnosť Google, ktorá za ňou stojí. Platforma ja založená na natívnom multimodálnom modeli a dokáže analyzovať text, zvuk, video, obrázky a kód.

V súčasnosti už existujú iné multimodálne modely, ale podľa Google sa Gemini odlišuje tým, že jeho model bol navrhnutý tak, aby od začiatku zohľadňoval všetky médiá. Iné platformy trénujú samostatné modely na riešenie textu, videí a fotografií, a potom ich spájajú do jedného modelu. Na základe toho má Gemini lepšie rozumieť multimodálnym údajom a produkovať lepšie výsledky.

Ukážka schopností Gemini AI

Generálny riaditeľ Google Sundar Pichai demonštroval schopnosti Gemini prostredníctvom videa na svojom twitterovom účte. Vo videu moderátor ukázal ako Gemini dokázala identifikovať kreslené obrázky. V ďalšej ukážke Gemini správne vyjadrila názor na to, ktorá horská dráha vyzerá zábavnejšie. Ďalší príklad ukázal, ako môžu rodičia pomocou umelej inteligencie pomôcť svojim deťom s domácimi úlohami. Gemini nielenže dokáže prečítať študentove písomné odpovede na matematické otázky, ale dokáže aj povedať, či sú správne alebo nie, a vysvetliť, kde sa študent pomýlil a prečo.

Pokiaľ ide o kódovanie, Google uviedol, že Gemini je jedným z popredných modelov kódovania a tvrdí, že AI dokáže porozumieť programovacím jazykom ako Python, Java, C++ a Go.

Gemini Ultra, Pro a Nano

Google uviedol na trh 3 rôzne verzie Gemini:

  • Gemini Ultra je špičková verzia modelu AI pre dátové centrá určená na to, čo spoločnosť Google považuje za veľmi zložité úlohy.
  • Gemini Pro je stredná verzia modelu a je k dispozicií ako súčasnoť chatbota Bard. Funkcia umožní Bardovi lepšie „porozumieť, sumarizovať, uvažovať, kódovať a plánovať“.
  • Gemini Nano je verzia navrhnutá tak, aby fungovala na zariadeniach, ako je smartfón Pixel 8 Pro. Model bude napr. poháňať inteligentné odpovede v Gboarde, najprv v rámci WhatsAppu a neskôr v ďalších aplikáciach.

Spoločnosť tiež uviedla, že v budúcom roku uvedie na trh verziu Bard poháňanú Gemini Ultra s názvom Bard Advanced. Dôležité je, že Google uviedol, že už experimentuje s Gemini vo vyhľadávaní prostredníctvom svojho Search Generative Experience, verzie Vyhľadávania Google, ktorá pridáva možnosti generatívnej AI. Podľa spoločnosti Gemini znížila latenciu v anglickej jazykovej verzii aplikácie v USA o 40 %. Gemini v nadchádzajúcich mesiacoch príde aj do služieb Search, Chrome, Ads a Duet AI.

Akcie Google


Akcie Google si v tomto roku pripísali +45,9 % a v súčasnosti sa obchodujú na úrovni 130 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 25 násobok zisku na akciu (P/E); 20 násobok očakávaného zisku na akciu (Forward P/E); 23 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 16 násobok EV/EBITDA. V porovnaní s rivalom, spoločnosťou Microsoft, sa akcie Google z hľadiska hodnotových ukazovateľov javia lacnejšie.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokNový čip AMD mieri na trón lídra trhu Nvidiu, môže ho ohroziť?
Ďalší článokRobinhood ponúkne bezplatné investovanie už aj v EÚ
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno