Umelá inteligencia hlavnou investíciou Microsoftu

Spoločnosť Microsoft rokuje o investícii 10 miliárd dolárov do OpenAI vlastníka ChatGPT ako súčasť financovania, ktoré ohodnotí firmu na 29 miliárd dolárov, informoval v pondelok Semafor s odvolaním sa na ľudí oboznámených s touto záležitosťou. Tieto správy podčiarkujú rastúci záujem o spoločnosť s umelou inteligenciou.

Financovanie by podľa správy mohlo zahŕňať aj iné rizikové firmy a dokumenty zaslané potenciálnym investorom, v ktorých sú načrtnuté jeho podmienky, ktoré by mali byť ukončené do konca roku 2022. Organizácia to odmietla komentovať, zatiaľ čo OpenAI neodpovedala okamžite na žiadosti agentúry Reuters. Softvérový gigant v roku 2019 investoval 1 miliardu dolárov do OpenAI, ktorú založili Elon Musk a Sam Altman.

Oddelenie cloudových služieb spoločnosti tiež poskytuje výpočtový výkon, ktorý spoločnosť AI potrebuje. Softvérový gigant minulý rok predstavil plány na integráciu softvéru na generovanie obrázkov od OpenAI do svojho vyhľadávacieho nástroja Bing. Nedávna správa z Informácií uviedla, že podobné plány prebiehajú pre ChatGPT, pretože Microsoft sa snaží konkurovať lídrovi na trhu Google Search. Podľa Semaforu Microsoft tiež utrží 75 % ziskov OpenAI, kým sa mu nevráti počiatočná investícia.

Po dosiahnutí tejto hranice by Microsoft mal 49 % podiel v OpenAI, pričom ostatní investori by si odniesli ďalších 49 % a nezisková materská spoločnosť OpenAI získala 2 %. Agentúra Reuters minulý mesiac informovala o nedávnej prezentácii spoločnosti OpenAI pre investorov, podľa ktorej organizácia očakáva v budúcom roku príjmy vo výške 200 miliónov USD a do roku 2024 až 1 miliardu USD. OpenAI účtuje vývojárom, ktorí licencujú svoju technológiu, približne jeden cent za vygenerovanie 20 000 slov textu a asi 2 centy za vytvorenie obrázka z písomnej výzvy.

Minie asi niekoľko centov na výpočtový výkon zakaždým, keď niekto použije jeho chatbota, uviedol nedávno Altman na tweete. Správa Wall Street Journal minulý týždeň uviedla, že OpenAI rokuje o predaji existujúcich akcií za cenu približne 29 miliárd USD v tendry, ktorý by prilákal investície vo výške najmenej 300 miliónov USD.

Spoločnosť OpenAI vykonáva výskum v oblasti umelej inteligencie s cieľom podporovať a rozvíjať túto technológiu spôsobom, ktorý prospieva ľudstvu ako celku. Organizáciu založili v San Franciscu koncom roka 2015 Sam Altman, Elon Musk. Musk odstúpil z predstavenstva vo februári 2018. V roku 2019 spoločnosť OpenAI LP získala investíciu 1 miliardy USD a Matthew Brown.

Akcie Microsoft

Akcie spoločnosti Microsoft, v tomto roku klesli o -28,10 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 228,85 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 24,7 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 27,1 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 16,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokXTB ponúkne akciu zdarma na začiatok každému novému klientovi
Ďalší článokRolls-Royce v roku 2022 prekonal svoj rekord v predaji luxusných vozidiel
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno