Google Bard, nový konkurent v GPT
Alphabet, materská spoločnosť Google, nechce dovoliť Microsoftu ukradnúť všetku pozornosť spojenú s umelou inteligenciou. Spoločnosť v pondelok oznámila, že otvára svojho vlastného konkurenta ChatGPT s názvom Bard pre skupinu dôveryhodných používateľov. Debut „Barda“ pre celú verejnosť sa tak očakáva už v nadchádzajúcich týždňoch. Tento krok prichádza len 2 týždne po tom, čo Microsoft oznámil svoju viacročnú investíciu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov do vývojára ChatGPT – fondu OpenAI.
Umelá inteligencia Bard využíva jazykový model Alphabet pre dialógové aplikácie (LaMDA). Softvér je určený na to, aby používateľom poskytoval odpovede na ich otázky založené na umelej inteligencii, ktoré znejú, akoby ich písal iný človek. Jedným z príkladov poskytnutých spoločnosťou Google v tlačovom vyhlásení bola otázka: „O akých nových objavoch z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba môžem povedať svojmu 9-ročnému dieťaťu?“ Program potom ponúka odpovede ako „Teleskop zachytil snímky galaxií, ktoré sú staršie ako 13 miliárd rokov“.
Generálny riaditeľ Alphabetu Sundar Pichai uviedol, že spoločnosť na začiatku vydáva „odľahčenú modelovú verziu LaMDA“, ktorá bude vyžadovať menší výpočtový výkon a umožní väčšiu spätnú väzbu od používateľov. „Skombinujeme externú spätnú väzbu s vlastným interným testovaním, aby sme sa uistili, že Bardove odpovede spĺňajú vysokú latku kvality a bezpečnosti v reálnych informáciách,“ povedal Pichai. „Sme nadšení z tejto fázy testovania, ktorá nám pomôže pokračovať v učení a zlepšovaní Bardovej kvality a rýchlosti.“
Zatiaľ čo konkurent ChatGPT je určite zaujímavý, zaujímavejšie je, ako spoločnosť Google nakoniec zabalí túto technológiu do vyhľadávania Google. Špekulovalo sa o tom, ako by Microsoft mohol využiť svoje investície do OpenAI, aby priniesol možnosti ChatGPT do svojho vyhľadávacieho nástroja Bing aby dokázal konkurovať Google, ktorý ovláda 93 % podiel na globálnom trhu vyhľadávania. Hlavnou myšlienkou je, aby boli odpovede Bing prirodzenejšie, než len poskytovanie odkazov alebo rýchlych odpovedí.
Organizácia pracuje na zavedení svojej vlastnej funkcie vyhľadávania v prirodzenom jazyku. Pichai odkazuje na vyhľadávací dopyt niekoho, kto sa pýta Googlu, či je jednoduchšie naučiť sa hrať na gitare alebo klavíri. Za normálnych okolností by vyhľadávacie nástroje neboli schopné poskytnúť prehľad o tomto druhu subjektívnej otázky, ale vďaka vylepšeniam AI generálny riaditeľ hovorí, že vyhľadávanie Google to čoskoro dokáže.
„Čoskoro uvidíte vo vyhľadávaní funkcie poháňané umelou inteligenciou, ktoré destilujú zložité informácie a viaceré perspektívy do ľahko stráviteľných formátov, takže môžete rýchlo pochopiť celkový obraz a dozvedieť sa viac z webu. Či už ide o hľadanie ďalších perspektív, ako blogy od ľudí, ktorí hrajú na klavíri aj na gitare, alebo hlbšie prehĺbenie súvisiacej témy, ako napríklad kroky, ako začať. Tieto nové funkcie umelej inteligencie sa čoskoro začnú sprístupňovať vo Vyhľadávaní Google,“ povedal.
Google na tenkom ľade alebo ani nie?
Alphabet a jeho vlajková loď Google generuje väčšinu príjmov skrz reklamy. A majoritnú časť tržieb z reklamy tvorí jeho internetový výhľadávač Google a preto sa prípadne voči nástupu nových technológií, kde rozhodne patrí aj umelá inteligencia, môže ocitnúť na tenkom ľade. Preto je aj spustenie ChatGPT a jeho prípadné integrovanie do vyhľadávača Bing od Microsoftu nie dobrou správou. Zatiaľ ChatGPT určite nie je schopný nahradiť všetky funkcie a komplexnosť vyhľadávača od Google, ale to sa môže v budúcnosti zmeniť.
Reakcia Google v podobe vypustenia vlastnej umelej inteligencie Bard je preto logickým krokom. V najbližších týždňoch uvidíme čoho je schopný Bard. Jedno je však isté, nástup umelej inteligencie sa nezadržateľne blíži.
Akcie Alphabet
Akcie Alphabet, v tomto roku vzrástli o +15,5 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 103,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 22,6 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 22,6 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 14,1 násobok EV/EBITDA.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové