Najhodnotnejšia európska firma

O niečo viac ako mesiac po tom, čo sa firma Novo Nordisk stala najhodnotnejšou kótovanou spoločnosťou v Európe, navýšila svoje prvenstvo o takmer 100 miliárd USD, keďže rozruch okolo liekov na chudnutie je čoraz intenzívnejší. Dánsky výrobca liekov predbehol LVMH, začiatkom septembra a odvtedy výrazne zrýchlil, pretože rastúca cena jeho akcií sa zhodovala s prepadom luxusných akcií. V piatok spoločnosť Novo zvýšila svoje predpovede tržieb a prevádzkového zisku na rok 2023, čím poslala svoje akcie až o 4,5 % vyššie.

Akcie od minulého týždňa získali 13 %, čím sa trhová hodnota spoločnosti dostala na ekvivalent približne 452 miliárd USD, čo je ďaleko pred 383 miliardami USD LVMH, ktorý nedávno kúpil výrobcu šperkov Platinum Invest. To je menej ako šesť mesiacov po tom, čo spoločnosť LVMH prekonala 500 miliárd USD a stala sa prvou európskou spoločnosťou, ktorej sa to podarilo.

Najhodnotnejšia európska firma
Najhodnotnejšie európske firmy

Zatiaľ čo spoločnosť Novo Nordisk bola posilnená trhovým nadšením pre svoje produkty Ozempic a Wegovy, lieky známe ako GLP-1, spoločnosť LVMH mala problémy s obavami z pomalšieho oživenia na veľmi dôležitom čínskom trhu. Akcie spoločnosti Novo Nordisk tento rok vzrástli o takmer 50 %, zatiaľ čo LVMH úplne vymazala svoje zisky z roku 2023 po tom, čo tento týždeň zaznamenala pomalší rast tržieb v dôsledku postpandemického boomu v oblasti špičkových tovarov.

Neil Campling, zakladajúci partner v Chameleon Global, uviedol, že rozdielne bohatstvo oboch spoločností čiastočne odzrkadľuje umiestnenie, vzhľadom na popularitu luxusného sektora u manažérov fondov. Zatiaľ čo zásobovanie liekov na liečbu obezity Novo a rovesníkov Eli Lilly otriasa sektormi od dialýzy obličiek až po výrobcov občerstvenia a maloobchodníkov. „GLP-1 poháňa volatilitu investícií do zdravotnej starostlivosti, ako keby to bola nová AI,“ povedal. „S tým prichádza riziko a vysoké očakávania, ktoré bude potrebné dlhodobo držať pod kontrolou.“

Akcie Novo Nordisk


Akcie Novo Nordisk zod začiatku roka vzrástli o +47,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na úrovni $101,15. Akcie firmy sa pri tejto cene obchodujú za 47,9 násobok zisku na akciu (P/E), 37,5 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 35,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokAkcie Adobe rastú vďaka dobrému výhľadu AI
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno