Nová akvizícia na linke Novo Nordisk-Catalent

Materská firma Novo Nordisk sa dohodla na kúpe troch výrobných závodov za 11 miliárd USD, aby mohla uspokojiť rastúci dopyt po lieku na obezitu Wegovy a injekčnej liečbe diabetesu Ozempic. Dánska firma zaplatí svojmu hlavnému akcionárovi, Novo Holdings, za tieto výrobné zariadenia v hotovosti. Novo Holdings sa dohodol na kúpe majiteľa aktív, spoločnosti Catalent, v dohode s celkovou hodnotou 16,5 miliardy USD. Tieto transakcie sú najväčšími v histórii obidvoch dánskych spoločností.

Akcie spoločnosti Catalent na správu reagovali až +9,8 % rastom. Akcie spoločnosti Novo Nordisk, ktoré stúpali spolu s dopytom po jej liekoch, získali až +3,8 % po správe a momentálne sú na maxime. Dánsky farmaceutický gigant je najhodnotnejšou spoločnosťou v Európe s trhovou kapitalizáciou viac ako 526 miliárd USD.

Dánska firma je pod tlakom zvýšiť svoj dodávky lieku Wegovy, keď čelí konkurencii od nedávno schváleného injekčného lieku Zepbound od spoločnosti Eli Lilly. O ňom sa predpokladá, že sa stane najpredávanejším liekom v histórii. V pacientských štúdiách od Eli Lilly, liek viedol k väčšej strate hmotnosti ako akýkoľvek liek, ktorý dánska firma doteraz uviedla na trh. Ak Vás zaujíma, ako sa vyvíja boj o dominanciu liekov na chudnutie, môžete si pozrieť článok nižšie:

Akvizícia tovární v Taliansku, Belgicku a Indiane nie je okamžitým riešením výrobných problémov spoločnosti. Podľa hovorkyne sa výrobná kapacita bude postupne zvyšovať od roku 2026. Produkcia bola pre dánskeho výrobcu liekov problémom, aj keď zarába na novej triede obezitných liekov, ktorú pomohol vyvinúť.

Existujú „jasné obchodné dôvody pre spoločnosť, aby zakúpila tieto tri výrobné závody, aby urýchlila dodávky kľúčových produktov, najmä Wegovy,“ uviedol Brian Borsting, kreditný analytik spoločnosti Danske Bank. Dohoda o kúpe spoločnosti Catalent má podporu aktivistického investora Elliott Investment Management, ktorý má podiel v americkej spoločnosti. Dohoda je ohodnotená na 63,5 USD na akciu v hotovosti, čo predstavuje prirážku 17 % v porovnaní s uzávierkou v piatok.

Catalent

Firma Catalent je globálna spoločnosť, ktorá sa špecializuje na poskytovanie rôznych služieb v oblasti vývoja a výroby farmaceutických, biotechnologických a iných zdravotníckych produktov. Firma je poskytovateľom komplexných riešení pre farmaceutický priemysel a biotechnologické spoločnosti.

Catalent ponúka služby vývoja liekov, vrátane formulácie, testovania stability a iných procesov, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu liekov a biotechnologických produktov. Firma má rozsiahle závody na výrobu liekov a biotechnologických produktov, ktoré sú vybavené modernými technológiami a sú schopné vyrábať rôzne formy liekov, ako sú tablety, kapsuly, injekcie a iné.

Firma poskytuje podporu pre vývoj a výrobu biotechnologických produktov, ako sú biologické lieky, vakcíny a génová terapia. Catalent ponúka rôzne služby spojené s klinickými skúškami, vrátane výroby klinických vzoriek a spracovania klinických dát. Firma Catalent je dôležitým partnerom pre farmaceutický priemysel a biotechnologické spoločnosti, pretože pomáha výrobcom liekov a biotechnologických produktov dosiahnuť ich ciele v oblasti vývoja, výroby a distribúcie.

Spoločnosť v minulosti pritiahla záujem iných hráčov na trhu. V minulom roku prejavila záujem spoločnosť Danaher Corp. Firma počas pandémie Covid-19 získala popularitu ako výrobca vakcín a liekov. Ich továreň v Bloomingtone, bola v minulosti spojená s regulačnými problémami, vrátane tých, ktoré sa týkali lieku Wegovy.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Catalent, Alessandro Maselli, hovoril o spoločnosti na konferencii JP Morgan Healthcare v San Franciscu. Predpovedal, že príjmy spoločnosti z výroby v oblasti liekov ako je Wegovy budú presahovať 500 miliónov USD, keď sa zohľadnia súčasné a plánované investície.

Akcie Catalent


Akcie firmy Catalent za posledných 12 mesiacov klesli o -10,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 59,8USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 37,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 28,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 10,8 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokPalantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Ďalší článokČo znamená pojem dividendový kráľ + aktuálny zoznam 42 amerických akcií (2024)
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno