Novo Nordisk s novou pilulkou

Novo Nordisk, výrobca liekov na chudnutie Ozempic a Wegovy, predstavil novú revolučnú pilulku na redukciu váhy, ktorá je dvakrát účinnejšia ako doterajšie injekčné lieky. Predstavitelia dánskeho giganta oznámili, že v skorých skúškach ich experimentálneho lieku na obezitu s názvom Amycretin pacienti dokázali schudnúť viac ako 13 % svojej hmotnosti po 12 týždňoch, v porovnaní s približne 6 % stratou hmotnosti pri liečbe Wegovy.

Najhodnotnejšia európska firma vyrába jednak injekčný liek na chudnutie Wegovy a tiež Ozempic, liek na diabetes, ktorý sa používa mimo schválených indikácií aj na liečbu obezity. V posledných mesiacoch sa snažila zvládať rastúci dopyt po týchto liekoch a zaznamenala 38 % nárast predaja injekčných liekov na chudnutie a obezitu v roku 2023 na úroveň 28,8 miliárd EUR.

Generálny riaditeľ Novo Nordisk, Lars Fruergaard Jorgensen, zdôraznil, že trh s obezitou má „nesmierne veľký potenciál“. Analytici predpokladajú, že by mohol v nasledujúcich rokoch dosiahnuť hodnotu 82 miliárd EUR. Akcie Novo Nordisk dosiahli nové maximu po údajoch z klinických skúšok amycretinu. Po nich mnoho analytikov opakuje, že organizácia získala náskok v súťaži o nové liečby obezity.

Koncom roka manažment Novo ohlásil investíciu 5,6 miliardy EUR do zvýšenia výroby v Dánsku, aby uspokojil rýchlo rastúci celosvetový dopyt po výrobku na chudnutie Wegovy. Koncom januára reportoval silné výsledky za celý rok 2023 a posledný štvrťrok 2023, podčiarknuté impozantným nárastom tržieb a sľubným výhľadom na rok 2024. Tiež oznámila nový program na odkup akcií v hodnote až 18 miliárd EUR.

5 % nárast cien akcií upevnil pre dánskeho výrobcu liekov pozíciu najhodnotnejšej európskej spoločnosti na burze, keď v minulom roku prekonal luxusnú spoločnosť LVMH. Trhová hodnota dánskej firmy sa odhaduje na približne 555 miliárd EUR, čo ju robí hodnotnejšou než celková ročná produkcia dánskeho hospodárstva. V odvetví farmaceutického priemyslu je hodnotnejšou, z pohľadu trhovej kapitalizácie, iba jeho hlavný americký konkurent Eli Lilly. Ten vyrába konkurenčný liek proti obezite Mounjaro a pred mesiacom ohlásil silné výsledky predaja tohto lieku.

V minulom týždni analytici z Danske Bank povedali, že vysoký dopyt po liekoch pomohol Dánsku uniknúť v minulom roku recesii. Barclays uviedol veľmi optimistický postoj ohľadom pilulky amycretin a naznačuje, že by tento liek mohol prejsť vývojovou fázou rýchlejšie, než sa očakáva.

Konkurencia

Súťaž o vývoj liekov na obezitu naberá na obrátkach. Do súťaže nedávno vstúpila aj firma AstraZeneca. Tá sa zapojila do súťaže v spolupráci s Eli Lilly a získala schválenie FDA (Food and Drug Administration) na použitie lieku GLP-1 na chudnutie, s názvom Zepbound. Britský farmaceutický gigant AstraZeneca minulý mesiac varoval, že použitie plastového perá na injekciu liekov na chudnutie „bude v určitom bode problémom“.

Pascal Soriot, generálny riaditeľ spoločnosti AstraZeneca, povedal „Ak si predstavíte miliardu ľudí používajúcich jedno plastové pero každý týždeň, je to veľa plastu.“ Každé pero Wegovy je napríklad určené len na jedno použitie a pacientom sa odporúča ich zlikvidovať po použití. Taktiež doplnil, že farmaceutické spoločnosti potrebujú zlepšiť pomoc pacientom po strate tuku a zabrániť strate svalovej hmoty pri ich liečbe. „Dnes strácate hmotnosť, ale strácate aj tuk a svaly. Väčšina ľudí, keď prestane užívať lieky, opäť naberie tuk, ale nie tak veľa svalovej hmoty, ktorú strácajú, pokiaľ samozrejme nechodia do posilňovne.“

Akcie Novo Nordisk


Akcie Novo Nordisk od začiatku roka vzrástli o +31,9 % a v súčasnosti sa obchodujú na úrovni 135,9 USD. Akcie firmy sa pri tejto cene obchodujú za 46,3 násobok zisku na akciu (P/E), 54,6 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 36,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 606,6 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokEurópska centrálna banka vyčkáva, úrokové sadzby sa nemenia
Ďalší článokSpätné odkupy akcií na vzostupe, alebo ako si udržať investorov
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno