More

  Top 8 AI startupov. OpenAI získal približne 14 miliárd USD investícií, najmä od Microsoftu. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili startupy Anthropic a Databricks. Medzi top 8 aj francúzska firma Mistral AI.

  Top 8 AI startupov. OpenAI získal približne 14 miliárd USD investícií, najmä od Microsoftu. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili startupy Anthropic a Databricks. Medzi top 8 aj francúzska firma Mistral AI.

  Top 8 AI startupov

  Fázy rozmachu vo vývoji umelej inteligencie, ako napríklad víťazstvo počítača Deep Blue nad vtedajším majstrom sveta v šachu Garrym Kasparovom v rokoch 1996 a 1997, existujú desaťročia. Žiadna však nevzbudila takú pozornosť investorov a veľkých technologických spoločností ako tá súčasná. Táto vlna investícií do AI začala s uvedením aplikácie OpenAI ChatGPT, ktorá je priamym zákazníckym produktom založeným na modeli jazyka GPT.

  Kritici vidia tento typ umelej inteligencie skôr ako „stochastické papagáje„, ktoré spájajú slová a vety podľa štatistických pravdepodobností. Zástancovia AI naopak označujú ChatGPT za prvý veľký krok smerom k skutočnej „umelej všeobecnej inteligencii“, ktorá by mohla prejavovať rovnaké kognitívne schopnosti ako človek. Spoločnosti a investori sa neboja investovať veľké sumy peňazí, aby tento vývoj urýchlili.

  OPENA

  Analýza 100 najľubozvučnejších začínajúcich spoločností v oblasti umelej inteligencie od technologickej výskumnej spoločnosti CB Insights ukazuje, že OpenAI získala približne 14 miliárd USD prostredníctvom partnerstiev s Microsoftom a inými investíciami, a jej potenciálna trhová kapitalizácia sa momentálne odhaduje na približne 80 miliárd USD. Anthropic, konkurent OpenAI, sa umiestnila na druhom mieste s približne 4,2 miliardami USD, zatiaľ čo platforma na analýzu veľkých dát Databricks sa umiestnila na treťom mieste s približne 4 miliardami USD. Pokiaľ ide o aktuálnu hodnotu, americká spoločnosť sa umiestnila na druhom mieste s 43 miliardami USD, čo žiadna z ďalších ôsmich najlepšie financovaných spoločností v top 8 nedosahuje.

  Ďalším významným faktom je, že sedem z ôsmich najlepšie financovaných spoločností v top 100, vybraných spoločnosťou CB Insights na základe „aktivít v oblasti obchodovania, priemyslových partnerstiev, sily tímu, sily investorov, patentovej činnosti a vlastných hodnotení Mosaic Scores“, sídli v USA. Jedným jediným výnimkou je spoločnosť Mistral AI, francúzska spoločnosť založená pred rokom bývalými zamestnancami Meta a Google DeepMind, ktorá za necelých dvanásť mesiacov získala 544 miliónov USD. Keď sa pozrieme na kompletný zoznam, celkovo 69 z najlepších 100 začínajúcich spoločností v oblasti umelej inteligencie sídli v USA, nasledované Spojeným kráľovstvom (7), Kanadou (5), Nemeckom a Francúzskom (3 každé) a Čínou (2).

  Hoci sa nezdá, že boom v oblasti AI čoskoro vymizne, niektorí z najhlasnejších kritikov predpovedajú krach v blízkej a strednodobej budúcnosti. Dokonca aj spoločnosti investujúce do AI sú teraz skeptické. Podľa správy technologického časopisu The Information, rozhodcovia vo firmách ako Amazon a Google naliehali na svoje marketingové oddelenia, aby menej agresívne propagovali AI svojim firemným zákazníkom, pretože všeobecný hype by zakryl vysoké prevádzkové náklady a výsledky by neboli také revolučné, ako sa dúfalo.

  Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
  Akcie technologických spoločností môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.