Kvartálne výsledky

Snažíme sa Vám každý týždeň prinášať prehľad výsledkov zaujímavých firiem, kótovaných na akciových burzách. Ako sme spomínali v článku o tohto týždňovom stručnom prehľade o finančných trhoch, investori očakávali oznámenie kvartálnych výsledkov viacerých spoločností na čele s firmami ako Zoom, Snowflake alebo Nvidia. Posledne menovaná firma je v posledných týždňoch ostro sledovaná, pretože sa očakáva, že práve ona bude z rozmachu nových technológií, ako sú metaverzum a umelá inteligencia, ťažiť najviac. Preto sme sa pozreli práve na kvartálne výsledky Nvidie.

A predpoklady Wall Street sa naplnili. Nvidia s prehľadom prekonala očakávania Wall Street z pohľadu tržieb a zisku. Investorov však nadchla najmä optimistická prognóza ohľadom rastu tržieb, ktoré majú byť poháňané vysokým dopytom spoločností po čipoch poháňajúcich AI. Akcie firmy po oznámení výsledkoch v rozšírenom obchodovaní na akciovom trhu stúpajú o +24,6 % na 380,6 USD.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V prvom fiškálnom kvartáli roku 2024 Nvdiia dosiahla tržby vo výške $7,19 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +19 %. Analytici prognózovali tržby na úrovni $6,5 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk sa medziročne zvýšil o +70 % z $1,26 MLD. na $2,14 MLD. 

Čistý zisk: Čistý zisk vzástol o +44 % z $1,41 MLD. na $2,04 MLD., resp. z $0,57 na $0,82. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol $1,09 na akciu, pričom analytici prognózovali zisk $0,92 na akciu.

Voľný cash-flow: Voľný cash flow stúpol v porovnaní s minulým rokom o +96 % z $1,35 MLD. na $2,64 MLD.

„Počítačový priemysel prechádza dvoma simultánnymi prechodmi – zrýchleným výpočtovým systémom a generatívnou AI,“ povedal Jensen Huang, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti NVIDIA. „Bilión dolárov inštalovanej globálnej infraštruktúry dátových centier prejde od všeobecného účelu k zrýchlenému počítaču, pretože spoločnosti sa pretekajú v aplikovaní generatívnej AI do každého produktu, služby a obchodného procesu. „Celá naše portfólio produktov pre dátové centrá – H100, Grace CPU, Grace Hopper Superchip, NVLink, Quantum 400 InfiniBand a BlueField-3 DPU – je vo výrobe. Výrazne zvyšujeme našu ponuku, aby sme pokryli rastúci dopyt po nich,“ povedal.

nvidia
Vývoj tržieb a zisku spoločnosti v miliardách USD

Najdôležitejšie novinky:

Spoločnosť dosiahla v úvode fiškálneho roku 2024, ktorý sa skončil 30. apríla, dobré výsledky naprieč všetkými dôležitými ukazovateľmi. Čo ale investorov skutočne nadchlo je výhľad manažmentu. Ten ráta s tým, že v ďalšom kvartáli firma dosiahne tržby vo výške zhruba 11 miliárd USD, čo predstavuje medzikvartálny rast príjmov o 53 %. To je pri veľkosti Nvidie obdivuhodný výkon a táto prognóza prekvapila aj tých najoptimistickejších analytikov, pričom priemerný odhad analytikov bol 7,2 miliardy USD.

Veľmi silná prognóza vedenia firmy tkvie vo veľkom dopyte zákazníkov po čipoch kvôli nástupu AI. To je pre Nvidiu veľká vzpruha, pretože v posledných štvrťrokoch súperila s poklesom firemných výdavkov na technológie a so slabým dopytom v hernom odvetví. Príjmy spoločnosti z herného odvetvia medziročne klesli o 38 % na 2,24 miliardy USD a z profesionálnej vizualizácie až o 53 % na 295 miliónov USD. Lepšie sa darilo automobilovému segmentu, ktorého tržby vzrástli o 116 % na 296 miliónov USD.

nvidiaa

Nvidia, najväčší výrobca pokročilých čipov potrebných na budovanie novej generácie služieb AI, rozdúchala už aj tak veľké očakávania na rozvíjajúcu sa technológiu. Tie prišli so spustením chatbotu AI od Microsoftu v podobe ChatGPT. Pokračovalo to odpoveďou Google integráciou hneď niekoľkých služieb umelej inteligencie do vlastných produktov. Mnohí veria, že nástup AI je podobný pokrok ako vynález internetu alebo smartfónov.Z rozmachu AI vo veľkom benefituje aj Palantir, vďaka čomu jeho akcie dosiahli ročné maximum a tiež ďalšie rastové akcie, ktoré v mysliach mnohých investorov boli už zabudnuté.

Optimistický výhľad Nvidie potiahol vpred aj akcie ďalších firiem pôsobiacich v oblasti čipov a polovodičov. Akcie hlavného konkurenta AMD stúpajú v rozšírenom obchodovaní o 9 %,, akcie ASML o 5 % a akcie TSMC o 6 %.

Akcie Nvidia


Akcie Nvidia si od začiatku roku pripísali už +109 % a pri započítaní dnešného rastu v rozšírenom obchodovaní dokonca o +166 %. To z nej robí jednu z najvýnosnejších akcií v tomto roku. V súčasnosti sa obchodujú na cene 382,20 USD, respektíve za 175,5 násobok zisku na akciu (P/E); 200,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 126,8 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií Nvidia predstavuje 0,05 %.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Snowflake už druhýkrát znížil odhad rastu, akcie sa prudko prepadajú
Walmart so silným štvrťrokom z hľadiska príjmov a prevádzkového zisku
Palantir si za týždeň pripísal 33 %, Wall Street ohromená komentármi ohľadom AI
Počet predplatiteľov streamovacieho giganta Walt Disney prvýkrát klesol
Akcie PayPal klesli najnižšie od roku 2017 aj napriek solídnym číslam
Airbnb podľa kľúčového ukazovateľa s najlepším štvrťrokom v histórii, tržby stúpli o 20 %
Airbus po prvom štvrťroku zaostáva za očakávaniami, sľubuje však rýchlejšie dodávky na konci roka
Ropný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSnowflake už druhýkrát znížil odhad rastu, akcie sa prudko prepadajú
Ďalší článokUber s Waymo budú ponúkať jazdu bez vodiča
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno