Kvartálne výsledky

Koncom tohto týždňa investori očakávali oznámenie kvartálnych výsledkov amerického maloobchodného reťazca Walmart. Spoločnosť minulý mesiac oznámila, že ich čakajú veľké investície do automatizácie s cieľom nížiť potrebu pracovnej sily, čo spoločnosti môže ušetriť peniaze, ale tiež zrýchliť proces spracovania objednávok.

Firma taktiež koncom minulého roka zvažovala partnerstvo s Disney, Comcast a Paramount ohľadom streamovania, aby lepšie konkurovala prémiovej službe Prime od Amazonu. Ako všetky tieto faktory ovplyvnili výsledky spoločnosti v prvom štvrťroku 2023?  Walmart prekonal odhady Wall Street z hľadiska príjmov aj čistého zisku a zároveň oznámil zvýšenie dividendy.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2023 spoločnosť Walmart zaznamenala tržby vo výške $153,3 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +7,6 % oproti $141,6 MLD. v minulom roku. Analytici prognózovali tržby na úrovni $148,8 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk medziročne vzrástol o +17,3% z $5,3 MLD. na $6,2 MLD. Prevádzková zisková marža sa zlepšila z 3,7 % na 4 %.

Čistý zisk: Čistý zisk predstavoval v prvom štvrťroku 2023 $1,7 MLD., čo je pokles o -18,5 % v porovnaní s $2,1 MLD. v minulom roku. Zisk na akciu klesol na $0,62 na akciu, čo je pokles o 17,3 % v porovnaní s minulým rokom. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol $1,40 na akciu, pričom analytici prognózovali zisk $1,32 na akciu.

Voľný cash flow:  Voľný cash flow medziročne vzrástol zo straty $7,9 MLD. na pozitívnych $204 MIL.

„Mali sme silný štvrťrok. Predaje Comp boli celosvetovo silné, pričom elektronický obchod vzrástol o 26 %. Zvýšili sme náklady, zvýšili prevádzkovú maržu a zvýšili zisk pred predajom. A veľká vďaka patrí našim spolupracovníkom, ktorí pokračujú v poskytovaní služieb zákazníkom a členom kedykoľvek a akokoľvek chcú.“ uviedol generálny spoločnosti riaditeľ Doug McMillon.

Spoločnosť Walmart prekonala odhady Wall Street z hľadiska príjmov spoločnosť, prevádzkových výnosov a taktiež z hľadiska zvýšenia prevádzkovej marže

Najdôležitejšie novinky:

Organizácia dnes zverejnila vyššie zisky za prvý štvrťrok, než sa očakávalo, a zvýšila svoju celoročnú prognózu zisku, keďže najväčší maloobchodný predajca na svete pokračuje v posune smerom k tovaru s vyššou maržou. Zároveň ale firma udržiava nízke ceny potravín, aby odrazil konkurenciu zo strany Target a Kroger. Online predaj spoločnosti vzrástol o 26 % v porovnaní s 1 % nárastom pred rokom a 17 % nárastom v predchádzajúcom štvrťroku.

Tržby podniku vzrástli o 7,6 % na 152,3 miliardy USD, čím opäť prekonali odhady analytikov. Kľúčový ukazovateľ“ predaj v rovnakých obchodoch“, ktorý ilustruje ako sa vyvíjali tržby v zabehnutých prevádzkach v USA vzrástol o 7,4 %, čo je výrazne pred prognózou Street 5,25 %.

Prevádzkový zisk sa zlepšil o 17,3 % na 6,24 miliardy USD, pričom Walmart vylepšil svoje ziskové marže. Silné výsledky a výhľad firmy sú v ostrom kontraste s pochmúrnou prognózou menšieho rivala Target na druhý štvrťrok, ktorý cíti slabnúci spotrebiteľský dopyt.

Walmart očakáva upravený zisk medzi 1,63 a 1,68 USD na akciu. Za celý rok by mali príjmy vzrásť o 3,5 % v porovnaní s úrovňou z roku 2022. Za celý rok Walmart predpovedá zisk medzi 6,10 a 6,20 USD na akciu, čo je 15-centové zlepšenie oproti predchádzajúcej prognóze. Spoločnosť tiež predpovedá, že tržby za celý rok vzrastú o 3,5 %, čo je viac ako jej predchádzajúci výhľad.

Americká sieť predajní Walmart taktiež zvýšila svoju celoročnú dividendu z 2,24 na 2,28 USD, čo predstavuje dividendový výnos 1,52 %.

Akcie Walmart


Akcie Walmart si od začiatku roku pripísali +4,1 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +12,8 %. V súčasnosti sa obchodujú na cene 149,53 USD, respektíve za 34,9 násobok zisku na akciu (P/E); 33,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 15,1 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos je v súčasnosti 1,52%.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Palantir si za týždeň pripísal 33 %, Wall Street ohromená komentármi ohľadom AI
Počet predplatiteľov streamovacieho giganta Walt Disney prvýkrát klesol
Akcie PayPal klesli najnižšie od roku 2017 aj napriek solídnym číslam
Airbnb podľa kľúčového ukazovateľa s najlepším štvrťrokom v histórii, tržby stúpli o 20 %
Airbus po prvom štvrťroku zaostáva za očakávaniami, sľubuje však rýchlejšie dodávky na konci roka
Ropný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach. Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokIntel zintenzívňuje svoj boj proti TSMC s novou technológiou
Ďalší článokRopní giganti smerujú k zelenším alternatívam, ich miesto ale zastupujú menší hráči
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno