Kvartálne výsledky

Naďalej sme svedkami výsledkovej sezóny, ktorá je v plnom prúde. Počas tohto týždňa sú investori zvedaví predovšetkým najmä na to, čo oznámia predstavitelia spoločností Airbnb, Walt Disney, JD.com, Palantir, Unity Software či PayPal. V tomto článku sa pozrieme na kvartálne čísla jedného z najväčších fintech gigantov na svete, spoločnosť PayPal.

PayPal sa v posledných štvrťrokoch trápi s viacerými problémami. Investorov najprv vyrušili správy o tom, že firma chce draho expandovať do odvetvia sociálnych sietí kúpou Pinterestu. Neskôr sa pridali makroekonomické problémy a rast firmy z hľadiska tržieb začal spomaľovať. Dotklo sa to i ziskových marží, ktoré výrazne poklesli. Manažment, ktorý opustí dlhoročný CEO Dan Schulman, sa nakoniec rozhodol aj opustiť svoje ambiciózne ciele vytýčené na rok 2025 a začal viac šetriť.

Všetky tieto faktory ovplyvnili to, že sa akciám PayPal, ktoré zažívali počas pandémie a vyššieho online nakupovania, boom, posledné 2 roky nedarí. Spoločnosť oznámila pomerne solídne výsledky v prvom štvrťroku 2023, ktoré prekonali očakávania analytikov, ale výhľad manažmentu sklamal a akcie sa prepadli o ďalších -12,7 % na 65,90 USD. To je najnižšia úroveň od roku 2017, pričom cena akcií sa od najvyššej hodnoty prepadla o už o 77 %.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2023 spoločnosť PayPal zaznamenala tržby vo výške $7,04 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +8,6 %. Analytici prognózovali tržby na úrovni $6,98 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk medziročne vzrástol o +40,5 % z $711 MIL. $999 MIL. Prevádzková zisková marža sa zlepšila z 11,2 % na 14,2 %.

Čistý zisk Čistý zisk sa v porovnaní s minulým rokom zvýšil o +56,2 % z $509 MIL. na $795 MIL., resp. z $0,43 na $0,70 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol $1,17 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk $1,10 na akciu.

Cash flow: Voľný cash flow spoločnosti medziročne klesol o -4,9 % z $1,05 MLD. na $1,0 MLD, resp. $0,89 na $0,85 na akciu.

„PayPal mal veľmi dobrý štart do roku 2023 a v prvom štvrťroku podal lepší výkon, než sa očakávalo. Tvrdo pracujeme na neustálom zlepšovaní našich už obľúbených platobných možností a digitálnych peňaženiek a začína sa to vyplácať. Sme sebavedomí ohľadom našej dynamiky a v dôsledku toho zvyšujeme naše celoročné smerovanie z pohľadu zisku na akciu,“ vyjadril sa Dan Schulman, CEO spoločnosti PayPal.

Najdôležitejšie novinky

PayPal odštartoval rok 2023 solídnym takmer 9 % rastom tržieb, pričom výrazne sa medziročne zlepšili aj ziskové marže. K tomu pomohli viaceré úsporné opatrenia vrátane prepúšťania, ktoré podnik oznámil v januári. Má sa týkať 7 % pracovnej sily, čiže približne 2 000 zamestnancov. Zvýšila sa aj celková hodnota platobných transakcií a to o 10 %, resp. o 12 % pri konštantnom menovom kurze z 323 na 354,5 miliardy USD.

Počet používateľov sa síce medziročne zvýšil o 1 %, ale oproti minulému štvrťroku klesol o 2 milióny na 433 miliónov, čo je v súlade s očakávaniami firmy, ktorá sa chce viac zameriať na aktívnych zákazníkov. Ide o prvý úbytok používateľov za dlhé roky.

Spoločnosť využíva nízku cenu svojich akcií na odkupy vlastných akcií. Za prvý kvartál 2023 minul PayPal na „buybacky“ 1,43 miliardy USD a spätne odkúpil 19 miliónov akcií. Za posledných 12 mesiacov firma odkúpila 48 miliónov akcií.

Vedenie firmy zároveň ponúklo Wall Street svoj výhľad na ďalší štvrťrok a celý rok 2023. PayPal očakáva, že v druhom štvrťroku príjmy stúpnu o 6,5 až 7 % a 7,5 až 8 % pri konštantnom menovom kurze. Zisk by mal dosiahnuť 0,81 až 0,83 USD na akciu a upravený zisk (non-GAAP) 1,15 až 1,17 USD na akciu, čo predstavuje nárast o 24 až 26 % oproti minulému roku. Za celý rok manažment prognózuje zisk 3,42 USD na akciu a upravený zisk (non-GAAP) 4,95 USD na akciu, čo značí medziročný nárast o 20 %. Analytici rátali so ziskom 4,88 USD na akciu. Voľný cash flow by mal dosiahnuť 5 miliárd USD.

Akcie PayPal


Akcie PayPal po oznámení výsledkov vo včerajšom obchodovaní klesli o -12,7 % na 65,90 USD. To je najnižšia úroveň od roku 2017, pričom cena akcií sa od najvyššej hodnoty prepadla o už o 77 %. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 30,3 násobok zisku na akciu (P/E); 14,4 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 14,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Airbnb podľa jej kľúčového ukazovateľa s najlepším štvrťrokom v histórii, keď tržby medziročne stúpli o 20 %
Airbus po prvom štvrťroku zaostáva za očakávaniami, sľubuje však rýchlejšie dodávky na konci roka
Ropný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach. Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkciové portfólio Tomáša Vranku: Keď neviem, čo kúpiť, verím Buffettovi
Ďalší článokPočet predplatiteľov streamovacieho giganta Walt Disney prvýkrát klesol
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno