Deficit tržieb spoločnosti

TSMC nedodržala odhady tržieb už druhý štvrťrok po sebe, hlavne z dôvodu pokračujúceho slabého globálneho dopytu po elektronike. Tržby najväčšieho zmluvného výrobcu čipov za prvý štvrťrok dosiahli 22,2 miliárd dolárov, čo zaostáva za priemernými prognózami analytikov. Prispelo k tomu hlavne prudké spomalenie v marci, tržby sa minulý mesiac v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížili o 15 percent uviedla TSMC.

Tento deficit naznačuje, že prepad v čipovom priemysle ešte nedosiahol svoje dno, keďže rastúce úrokové sadzby, rastúca inflácia a prebiehajúca banková kríza naďalej narúšajú spotrebiteľský sentiment. Podľa najnovších údajov výskumnej organizácie IDC sa celosvetové dodávky osobných počítačov v prvom štvrťroku prepadli o 29 percent, na čele s produktmi od Apple. TSMC sa spolieha na Apple, ďalších výrobcov počítačov a značky spotrebnej elektroniky, ako je Nintendo, aby udržal predaj.

Firma TSMC znížila svoje plány kapitálových výdavkov na tento rok na 32 až 36 miliárd USD, čo je pokles z 36,3 miliardy USD v minulom roku. Vedúci pracovníci v januári očakávali, že tržby spoločnosti v prvom polroku klesnú o jednociferné percento v amerických dolároch, ale v druhom polroku sa obchod zvýši. Konkurenčná spoločnosť Samsung tiež znižuje produkciu svojich pamäťových čipov po vykazovaní najnižšieho štvrťročného zisku od finančnej krízy v roku 2009.

Akcie TSMC so sídlom v Hsinchu, najhodnotnejšej taiwanskej spoločnosti, tento rok vzrástli o približne 18 percent po tom, čo vlani klesli o 27 percent. Globálne ekonomické spomalenie ochromilo chuť spotrebiteľov po mnohých produktoch, ktoré využívajú čipy TSMC, ale firma jej zákazníci očakávajú, že dlhodobý dopyt po elektronike bude naďalej rásť.

O spoločnosti TSMC

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) je svetovo uznávaný a najväčší producent polovodičov a čipov na svete. Spoločnosť bola založená v roku 1987 vo vedeckom parku Hsinchu na Taiwane a rozrástla sa na vedúceho hráča v polovodičovom priemysle s celosvetovou pracovnou silou viac ako 50 000 zamestnancov. Firmu sme minulý rok zaradili medzi 3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať.

TSMC poskytuje pokročilé procesy výroby doštičiek a výrobné služby pre širokú škálu polovodičových zariadení vrátane vysokovýkonnej výpočtovej techniky, mobilných zariadení, automobilovej elektroniky, zariadení internetu vecí (IoT) a aplikácií umelej inteligencie (AI). Medzi jej zákazníkov patria mnohé z popredných svetových polovodičových spoločností, ako napríklad AMD, NVIDIA, Qualcomm a Apple.

V posledných rokoch hrala TSMC kľúčovú úlohu v globálnom dodávateľskom reťazci polovodičov a pomáhala poháňať rast mnohých priemyselných odvetví poskytovaním pokročilých a spoľahlivých služieb výroby polovodičov. Úspech spoločnosti bol ocenený mnohými oceneniami a uznaniami, vrátane toho, že časopis Fortune Magazine označil za jednu z najobdivovanejších spoločností na svete a Forbes za jednu z najinovatívnejších spoločností.

Akcie TSMC


Akcie spoločnosti TSMC, za posledných 12 mesiacov klesli o -8,6 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 89,02 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 13,7 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 26 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 8 násobok EV/EBITDADividendový výnos spoločnosti predstavuje 2,1 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAké rastové akcie majú potenciál?
Ďalší článokPredaje PC trpia a medzi ich výrobcami najviac Apple
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno