Kvartálne výsledky

Tento týždeň investori čakajú na ohlásenia kvartálnych výsledkov viacerých zaujímavých spoločností, akými sú napríklad PayPal, Walt Disney, JD alebo Airbnb. Práve na poslednú menovanú firmu sa pozrieme v tomto článku detailnejšie. Spoločnosť minulý rok zaznamenala svoje najvyššie príjmy a najziskovejší štvrťrok v histórii v období od júla do septembra, keď Aribnb ťažil zo silného dopytu po cestovaní. Akcie Airbnb vtedy prekonali svojich konkurentov v oblasti cestovania v podobe firiem Expedia Booking. Aj preto mali analytici a investori veľké očakávania od prvého kvartálu 2023.

Ako teda dopadli výsledky spoločnosti v prvom štvrťroku 2023? Airbnb prekonal odhady Wall Street z hľadiska príjmov spoločnosti a taktiež z hľadiska zisku na akciu. Naopak firma nenaplnila očakávania analytikov v jednom z jej kľúčových ukazovateľov výkonnosti – počet zarezervovaných nocí aj keď medziročne narástol o +19 %.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V prvom kvartáli 2023 Airbnb zaznamenala tržby vo výške $1,82 MLD., čo je o +20,6 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $1,79 MLD.

Počet zarezervovaných nocí: Kľúčová ukazovateľ Airbnb počet zarezervovaných nocí medziročne vzrástol o +19 % z 102 miliónov. na 121,1 miliónov. Analytici očakávali 122,4 miliónov zarezervovaných nocí.

Čistý zisk: Čistý zisk predstavoval v Q1 2023 $117 MIL., čo je výrazný nárast v porovnaní s čistou stratou $19 MIL. v minulom roku. Zisk na akciu vzrástol na $0,18 na akciu. Analytici odhadovali zisk $0,12 na akciu.

Voľný cash flow:  Voľný cash flow medziročne vzrástol z $1,2 MLD na $1,6 MLD.

„Zarezervované noci a zážitky vzrástli v Q1 2023 o 19 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Aj napriek pretrvávajúcej makroekonomickej neistote sme zaznamenali najvyšší počet aktívnych rezervujúcich, čo dokazuje lojalitu našich vracajúcich sa hostí a rastúcu základňu nových rezervujúcich. Náš súčasný počet nevybavených nocí je približne o 25 % vyšší ako pred rokom.“

Ako teda dopadli výsledky spoločnosti v prvom štvrťroku 2023? Airbnb prekonala odhady Wall Street z hľadiska príjmov spoločnosti a taktiež z hľadiska zisku na akciu. Naopak firma nenaplnila očakávania analytikov v jednom z jej kľúčových ukazovateľov výkonnosti - počet zarezervovaných nocí aj keď medziročne narástol o +19 %
Ako teda dopadli výsledky spoločnosti v prvom štvrťroku 2023? Airbnb prekonala odhady Wall Street z hľadiska príjmov spoločnosti a taktiež z hľadiska zisku na akciu. Naopak firma nenaplnila očakávania analytikov v jednom z jej kľúčových ukazovateľov výkonnosti - počet zarezervovaných nocí aj keď medziročne narástol o +19 %
Ako teda dopadli výsledky spoločnosti v prvom štvrťroku 2023? Airbnb prekonala odhady Wall Street z hľadiska príjmov spoločnosti a taktiež z hľadiska zisku na akciu. Naopak firma nenaplnila očakávania analytikov v jednom z jej kľúčových ukazovateľov výkonnosti - počet zarezervovaných nocí aj keď medziročne narástol o +19 %

Najdôležitejšie novinky:

Počas 1. štvrťroka 2023 firma zaznamenala rezervovaných 121 miliónov nocí a zážitkov, čo je najvyšší štvrťrok v histórii. Tržby 1,8 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 20 %. Nárast výnosov bol spôsobený silným rastom rezervovaných nocí a zážitkov. Prevádzkové náklady v prov kvartály 2023 zahŕňali vplyv 240 miliónov USD na kompenzačné náklady na základe akcií, ktoré nie sú zahrnuté v upravenej EBITDA. Čistý zisk v 1. štvrťroku tohto roka bol 117 miliónov USD, predovšetkým vďaka podstatne vyšším výnosom a úrokovým výnosom. Čistá zisková marža zvýšila o 7 % z negatívneho 1 % v 1. štvrťroku 2022 na kladných 6 % v 1. štvrťroku 2023. Spoločnosť tiež spätne odkúpila svoje akcie v hodnote 2 MLD amerických dolárov.

V roku 2023 firma posunula načasovanie marketingových výdavkov tak, aby boli v prvom polroku zvýraznené v porovnaní s rokom 2022. Okrem toho Airbnb zvyšuje investície do marketingu značky vo viacerých krajinách sveta. Výdavky na začiatku roka by mali pomôcť podporiť vrchol letnej cestovateľskej sezóny. Firma naďalej zaznamenáva skvelé výsledky marketingu jej značky a vysokej návratnosti investícií vo výkonnostnom marketingu.

Cestovanie do miest, historicky jedna z najsilnejších oblastí podnikania firmy, opäť ukazuje známky návratu. Zarezervované noci v mestských oblastiach s vysokou hustotou obyvateľstva predstavovali 48 % hrubých nocí zarezervovaných v 1. štvrťroku 2023, čo je nárast zo 46 % v 1. štvrťroku 2022, ale stále pod 58 % v 1. štvrťroku 2019.

Dlhodobé pobyty, ktoré predstavujú rezerváciu pobytu 28 dní a viac, tvorili 18 % hrubých rezervovaných nocí, čo je pokles z 21 % v 4. štvrťroku 2022, keďže rast krátkodobých pobytov sa zrýchlil v porovnaní s rastom dlhodobých pobytov. V 2. štvrťroku 2023 však organizácia predpokladá, že sa dlhodobé pobyty sa priblížia k podobným úrovniam. Celkovo približne 45 % hrubých nocí rezervovaných v 1. štvrťroku 2023 pochádzalo z pobytov na minimálne sedem nocí.

Medzinárodná expanzia Airbnb vykazuje v poslednom období veľmi dobré výsledky. V súčasnosti spoločnosť podniká vo viac ako 220 krajinách a regiónoch a investuje svoj kapitál aj do menej vyspelých trhoch. Napríklad Brazília a Nemecko sa stali dvoma z najrýchlejšie rastúcich trhov pre firmu. Tržby v Brazílii a Nemecku vzrástli v 1. štvrťroku 2023 v porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou v roku 2019 o 114 % respektíve 70 %.

V rámci ponuky ubytovacích zariadení Airbnb zaznamenala medziročný nárast o 18 %, pričom najvyššie miery rastu boli zaznamenané v Severnej Amerike a Latinskej Amerike. Celkovo je dodávateľská základňa vysoko distribuovaná a počet jednotlivých hostiteľov na platforme neustále rastie. Približne 90 % hostiteľov sú individuálni hostitelia a tvorili väčšinu aktívnych ponúk aj nocí a zážitkov rezervovaných v 1. štvrťroku 2023.

Akcie Airbnb


Akcie Airbnb si od začiatku roku pripísali +49,6 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +9,4 %. V súčasnosti sa obchodujú na cene 127,1 USD, respektíve za 45,4 násobok zisku na akciu (P/E); 24,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 34,1 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Airbus po prvom štvrťroku zaostáva za očakávaniami, sľubuje však rýchlejšie dodávky na konci roka
Ropný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach. Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokAkciové portfólio Tomáša Vranku: Keď neviem, čo kúpiť, verím Buffettovi
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno