Rozmach umelej inteligencie

Ak nejaká téma rezonuje v investičných kruhoch, tak je to nástup umelej inteligencie. Po vypustení generatívnej AI ChatGPT sa zraky investorov, biznismanov, ale aj verejnosti upierajú práve sem. Microsoft vlastniaci fond OpenAI, pod ktorý spadá ChatGPT, oznámil, že integruje túto technológiu do svojho internetového prehliadača Bing. Chce týmto spôsobom zmeniť spôsob, akým ľudia vyhľadávajú veci a získavajú informácie z internetu a ohroziť dominantnú pozíciu Google.

Google zareagoval na hrozbu ChatGPT vypustením vlastnej umelej inteligencie Bard, ktorá ale investorov až tak nenadchla. Na vlastnej umelej inteligencii podobnej ChatGPT už pracujú aj čínski giganti Alibaba a Baidu. Umelá inteligencia sa ale presadzuje aj v iných oblastiach technológií a je možné, že sa bližíme k ére, ktorá sa bude označovať za nástup AI. Naznačujú to vysoké výdavky spoločností na jej vývoj, ale aj slová samotných riaditeľov firiem. Tí počas posledných kvartálnych výsledkov spomínajú umelú inteligenciu čoraz častejšie, doslova desiatky raz.

image 15
ChatGPT trvalo 5 dní získať 1 milión používateľov, zdroj: Statista

Kto bude benefitovať z nástupu AI?

Z nástupu umelej inteligencie budú logicky ťažiť firmy, ktoré ju dokážu vyvinúť a pretaviť do žiadaných služieb. Netreba ale zabúdať na výrobcov čipov, predovšetkým na spoločnosti Nvidia a Advanced Micro Devices. Ich akcie si vďaka nástupu cloudu, kryptomien, digitalizácie a ďalších nových technológií, v rámci ktorých prudko rastie dopyt po čipoch a procesoroch, pripísali v poslednej dekáde stovky percent. Teraz sa k týmto trendom pripája rozmach AI.

Očakáva sa, že najviac bude benefitovať Nvidia, ktorá pri posledných štvrťročných výsledkov oznámila, že cíti silný dopyt zo strany zákazníkov a zvýšila odhad príjmov na celý rok 2023. To bolo prekvapivé a v silnom kontraste s tým, čo oznámil jej konkurent Intel, ktorý bol donútený dokonca znížiť dividendu. Prečo tomu tak je?

Výrobcovia čipov sú v poslednom čase pod tlakom, pretože makroekonomické spomaľovanie sa podpísalo pod prudký prepad dopytu po osobných počítačoch, notebookoch a inej elektronike. Nástup generatívnej umelej inteligencie ale zdá sa dokáže vykompenzovať výpadok z odvetvia elektroniky. Preto líder na trhu čipov určených na poháňanie AI, Nvidia, zvýšil odhad príjmov nahor.

GPU vs. CPU

Druhov čipov a výrobcov čipov existuje množstvo, ale v rámci výpočtovej techniky ovládajú trh 3 americké spoločnosti – Nvidia, Intel a AMD. Pri výpočtovej technike rozlišujeme GPU a CPU. Grafické čipy GPU sú navrhnuté tak, aby zvládli špecifický druh matematiky zapojeného do výpočtov veľmi efektívne, zatiaľ čo generické centrálne spracovateľské jednotky (CPU), môžu spracovať širší rozsah výpočtových úloh s menšou účinnosťou.

Pre nástup umelej inteligencie tak sú kľúšové GPU, čo dokazuje analýza výskumnej organizácie Gartner. Tá očakáva, že podiel špecializovaných čipov GPU sa zvýši do roku 2026 na 15 % z menej ako 3 % v roku 2020. Rozloženie síl? V rámci CPU má Intel cca 60 % podiel na trhu a AMD 40 %. Procesory CPU sú využívané napr. v osobných počítačoch, teda v odvetví, ktoré kedysi dominovalo. Pri GPU je to ale iné. Nvidia ovláda 80 % trhu s GPU a jej hlavným konkurentom je AMD so zhruba 20 % podielom. Intel má menej ako 1 % časť trhu.

image 14
Podiel na trhu GPU

Lukratívny trh

Z nástupu AI by tak mohli benefitovať predovšetkým Nvidia a v menšej miere AMD. „Dve spoločnosti, ktoré vedú revolúciu AI na strane hardvéru a spracovania, sú Nvidia a AMD a podľa nášho názoru tieto dve firmy vedú nad všetkými ostatnými,“ uviedol analytik firmy Piper Sandler Harsh Kumar.

Ide pritom o lukratívny trh. Trh s čipmi určenými pre generatívnu AI by mohol do roku 2027 vzrásť na 20 miliárd USD ročne, podľa Viveka Aryu, analytika Bank of America. Podľa neho by mala Nvidia byť schopná udržať si najmenej 65 % podiel na trhu aj napriek značným snáham konkurencie ukrojiť si väčšiu porciu z koláča. Inými slovami povedané, Nvidia by mohla získať vďaka generatívnej AI do roku 2027 dodatočné príjmy vo výške 13,3 miliardy USD ročne a AMD aspoň 4 miliardy USD, ak si ponechá 20 % podiel.

Spoločnosť AMD, ktorá pod vedením Lisy Su, v posledných rokoch doslova pookriala a investovala veľké množstvo peňazí do vývoja čipov zameraných na umelú inteligenciu. Presadiť sa na trhu GPU snaží aj Intel, ale podniku sa to zatiaľ nedarí a analytici tvrdia, že má pred sebou ešte dlhú cestu, kým a či vôbec dokáže na trhu privodiť zmenu. „Intel má viac návrhov, ktoré vybudoval na to, aby sa pokúsil preniknúť na (AI) trh … ale doteraz je šlo iba o sklamanie napriek svojmu množstvu riešení,“ uviedol analytik Wedbush Matthew Bryson.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokBude rok 2023 rokom WarnerBros. Discovery? Firma vyzve Netflix a Disney+
Ďalší článokBuffetom Berkshire Hathaway neskončí, príbeh pôjde ďalej – Buffet si vybral svojho nástupcu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno