Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna odštartovala výsledkami bánk a hlavnou udalosťou tohto týždňa je začiatok hlavnej sezóny, počas ktorej ukážu investorom svoje čísla za prvý kvartál 2023 firmy ako Johnson&Johnson, Tesla, TSMC, SAP, ASML a Netflix. Dobrými číslami včera zaujala spoločnosť Intuitive Surgical, ktorá prekonala odhady tržieb za prvý štvrťrok vďaka vyššiemu objemu chirurgických zákrokov. Akcie firmy v rozšírenom obchodovaní stúpajú o 7 % na 288,20 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: Tržby Inuitive Surgical dosiahli úroveň $1,70 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +14 %. Konsenzus analytikov bol vo výške $1,60 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka klesol o -5,0 % z $408,1 MIL. na $387,6 MIL. Prevádzková zisková marža sa znížila z 27,4 % na 22,9 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne znížil o -2,3 % z $369,4 MIL. na $360,8 MIL. Zisk na akciu zostal nemený $1,00 na akciu a upravený zisk na akciu (non-GAAP) dosiahol $1,23 na akciu., pričom analytici rátali so ziskom $1,18 na akciu.

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť Intuitive Surgical v prvom štvrťroku 2023 prekonala odhady tržieb, keďže výrobca chirurgických robotov zaznamenal nárast celkových objemov zákrokov. Ten poháňalo zmiernenie nedostatku zdravotníckeho personálu, čo viedlo k oživeniu chirurgických zákrokov, na ktoré sa špecializujú prístroje Da Vinci od Intuitive Surgical. Počet zákrokov churirguckého robota sa medziročne zvýšil až o 26 %. Rast počtu zákrokov je dôležitou metrikou pre robotickú chirurgiu. Čím viac procedúr je vykonaných, tým silnejšie sú príjmy podniku z jednorazových doplnkov a príslušenstva.

Výnosy z nástrojov a príslušenstva sa vyšplhali o 22 % na 986 miliónov USD a príjmy z predaja systémov Da Vinci boli medziročne zhruba na rovnakej úrovni 427 miliónov USD.

„Našu hlavnú činnosť podporili pozitívne trendy v oblasti chirurgie a pokračujúci záujem o roboticky asistovanú chirurgiu v porovnaní s inými chirurgickými prístupmi,“ uviedol v písomnom vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Intuitive Surgical Gary Guthart. Spoločnosť je lídrom na trhu s chirurgickými robotmi a jej väčší rival Medtronic sa pokúša konkurovať prostredníctvom svojho systému Hugo, ktorý je v súčasnosti na klinických skúškach v USA.

Akcie Intuitive Surgical


Akcie Intuitive Surgical si od začiatku roku pripísali +1,5 % na 288,20 USD, čím zaostávajú za výkonom širšieho akciového trhu. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 78,7 násobok zisku na akciu (P/E), 101,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 49,4 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNetflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Ďalší článokASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno