Kvartálne výsledky

Dnes investori čakali na kvartálne výsledky za prvý štvrťrok 2023 viacerých zaujímavých firiem, medzi ktorými bola aj nemecká nadnárodná softvérová spoločnosť SAP, ktorá poskytuje podnikový softvér na riadenie obchodných operácií a vzťahov so zákazníkmi. Firma bola pod drobnohľadom investorov hlavne po tom ako oznámila svoje plány na predaj podielu v Qualtrics a zrušenia 3 000 pracovných miest, keďže spoločnosť hľadala spôsoby, ako zvýšiť zisk.

Generálny riaditeľ spoločnosti Christian Klein vtedy uviedol, že zrušenie pracovných miest je strategickým krokom. Generálny riaditeľ taktiež investorov upokojoval, že účelom predaja Qualtrics je preorientovať sa na svoj najväčší biznis, cloudové služby. Cloudové podnikanie sa minulý rok stalo najväčším zdrojom príjmov SAP. 

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2023 frima SAP zaznamenala tržby vo výške 7,44 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +10 %, pričom cloudové tržby dosiahli výšku €3,18 MLD., čo tvorí 42,7 % všetkých príjmov podniku. Analytici prognózovali tržby na úrovni €7,97 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka klesol o -45 %  z €1,47 MLD. na €803 MIL. Prevádzková zisková marža sa znížila z 16,9 % na 10,7 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne znížil o -19,1 % z €632 MIL. na €509 MIL., resp. z €0,87 na €0,35 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk €1,20 na akciu.

„Vstúpili sme do novej silnej fázy našej strategickej transformácie, pričom výsledky jasne demonštrujú bod zlomu, ktorý sme prekonali v štvrtom štvrťroku 2022. Naša dynamika cloudového podnikania pokračuje rýchlym tempom, čo prispieva k našim silným príjmom,“ uviedol CEO spoločnosti Christian Klein.

Najdôležitejšie novinky

Prvý štvrťrok investorom ukázal silu cloudového biznisu spoločnosti, ktorému sa darí vo všetkých regiónoch, najmä v Brazílii, Nemecku a Indií. Firme aktuálne nevybavené objednávky na cloud vzrástli o 25 % na 11,15 miliardy EUR a tržby o 24 %.

Prevádzkový zisk klesol o 45 % na 803 miliónov eur. Pokles je spôsobený najmä zvýšením akciových kompenzácií. Okrem toho bol prevádzkový zisk ovplyvnený výdavkami na reštrukturalizáciu, ako aj výdavkami na rezervy. V dôsledku toho sa základný zisk na akciu znížil o 60 % na 0,35 EUR. Voľný cash-flow klesol o 9 % najmä v dôsledku vplyvu predaja pohľadávok z obchodného styku v štvrtom štvrťroku minulého roka.

Spoločnosť SAP navrhla dividendu vo výške 2,05 EUR na akciu za fiškálny rok 2022, čo predstavuje medziročný nárast o 5 % v porovnaní s riadnou dividendou vyplatenou za fiškálny rok 2021. Návrh ešte podlieha schváleniu akcionármi na nadchádzajúcom valnom zhromaždení plánovanom na 11. mája 2023.

Ukončenie našich obchodných operácií v Rusku a Bielorusku je takmer dokončené. Ak by sa situácia vyhrotila nad rámec súčasného rozsahu, naše podnikanie by mohlo byť potenciálne vystavené závažným nepriaznivým dôsledkom, vyjadril sa generálny riaditeľ k vplyvu vojny na Ukrajine na ich podnikanie.

Spoločnosť SAP potvrdzuje svoje očakávania týkajúce sa výkonnosti, ale teraz aktualizuje svoj výhľad na rok 2023, aby odrážal predpokladaný predaj Qualtrics a očakáva, že:

  • Výnosy z cloudu 14,0 – 14,4 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 23 % až 26 %.
  • 26,9 – 27,4 miliardy tržieb z cloudu a softvéru, čo predstavuje nárast o 6 % až 8 %.
  • Prevádzkový zisk 8,6 – 8,9 miliardy eur non-IFRS pri stálych menách (2022: 7,99 miliardy eur), nárast o 8 % až 11 %
  • Voľný cash-flow vo výške približne 4,9 miliardy EUR.

Akcie SAP

Akcie SAP si od začiatku roku pripísali +22 % ale za posledných 12 mesiacov +22,1 %.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokKedysi dominantné zahraničné automobilky plánujú v Číne veľký návrat
Ďalší článokXTB spúšťa obchodovanie s frakčnými akciami, investovanie tak bude opäť dostupnejšie
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno