Kvartálne výsledky

Velmi dlho očakávané štvrťročné výsledky sú tu. Na rad sa totiž dostali včera aj tzv. „Big Tech“ spoločnosti v podobe firiem Alphabet (Google), Microsoft a Visa. Alphabet v 1. kvartáli 2022 prekonal odhady Wall Street z hľadiska príjmov aj zisku. Reakcie investorov boli ale zmiešané, pretože sa potvrdila slabnúca výkonnosť reklamného biznisu, hlavného zdroja príjmov Google. Spoločnosť ale svoj optimizmus vo vlastné podnikanie podčiarkla ohlásením odkupu vlastných akcií za 70 miliárd USD. Akcie Google v rozšírenom obchodovaní stúpajú o +1,48 % na $106,15.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V prvom kvartáli 2023 Google zaznamenal tržby vo výške $69,79 MLD., čo je o +3 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $68,96 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk firmy sa znížil o -13,3 % z $20,09 MLD. na $17,42 MLD. a prevádzková zisková marža z 29,5 % na 25,0 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne klesol o -5,7 % z $16,44 MLD. na $15,50 MLD., resp. z $1,23 na $1,17 na akciu. Analytici odhadovali zisk $1,08 na akciu.

Voľný cash flow: Voľný cash flow o -14,1 %vzrástol o +12,4 % z 15,32 MLD na $17,22 MLD., resp. z $1,15 na $1,34 na akciu.

Sundar Pichai, generálny riaditeľ spoločností Alphabet a Google, sa ohlľadom štvrťroku vyjadril nasledovne: „Sme spokojní s našou obchodnou výkonnosťou v prvom štvrťroku, s dobrým výkonom vyhľadávania a dynamikou v cloude. Predstavili sme dôležité aktualizácie produktov ukotvené v hlbokej počítačovej vede a AI. Naša North Star poskytuje najužitočnejšie odpovede pre našich používateľov a vidíme pred sebou obrovské príležitosti, ktoré pokračujú v našej dlhej histórii inovácií.“

Doplnila ho Ruth Porat, finančná riaditeľka: „Odolnosť vo vyhľadávaní a dynamika cloudu viedli ku konsolidovaným príjmom v prvom štvrťroku vo výške 69,8 miliardy USD, čo je medziročný nárast o 3 % alebo o 6 % pri konštantnom menovom kurze. Naďalej sme odhodlaní poskytovať dlhodobý rast a vytvárať kapacity na investovanie do našich najpôsobivejších oblastí rastu prepracovaním našej nákladovej základne.

Najdôležitejšie novinky:

alphabet vysledky

V tabuľke vyššie možno vidieť, ako sa darilo jednotlivým segmentom spoločnosti v medziročnom porovnaní z hľadiska tržieb a prevádzkového zisku. Alphabet reorganizoval svoje segmenty a po novom už nevykazuje šesť samostatných divízií, ale iba tri. Súčasťou reorganizácie je aj začlenenie oddelení zameraných na umelú inteligenciu Brain a DeepMind do Google Services, čím chce firma podčiarknuť svoje zameranie na AI.

Naďalej si najrýchlejšie tempo rastu drží cloudová jednotka Google Cloud, ktorá zaznamenala medziročný rast príjmov 28 % a prvýkrát dosiahla prevádzkový zisk. Menej sa darilo hlavnému reklamnému biznisu. Jeho najväčšiu časť tvorí internetový vyhľadávač Google, ktorý je pod tlakom kvôli integrácií umelej inteligencii ChatGPT do vyhľadávača Microsoftu Bing. Ďalším veľkým zdrojom reklamných príjmov je YouTube.

Príjmy Google z reklamy medziročne klesli a to vôbec prvýkrát v histórií podniku, ale napriek tomu boli mierne vyššie ako predpovedala Wall Street. Dosiahli úroveň 54,55 miliardy USD, zatiaľ čo analytici rátali s 53,75 miliardami USD. Príjmy YouTube taktiež mierne klesli v porovnaní s minulým rokom, keď dosiahli 6,69 miliardy USD, ale kosenzus analytikov bol vo výške 6,64 miliardy USD.

Alphabet ako jednoznačný svetový líder na trhu online reklamy sa v posledných štvrťrokoch trápi, pretože spomaľovanie ekonomiky donútilo spoločnosti znižovať svoje reklamné rozpočty. Napriek tomu sú čísla Google viac ako solídne a potvrdzujú, že firma nestráca svoje dominantné postavenie na trhu voči iným hráčom rýchlym tempom.

Predstavitelia firmy v čase nižšieho rastu podobne ako ďalšie svetové spoločnosti pristúpili k úsporným opatreniam, ktoré majú pomôcť výrazne znížiť nákladovosť podnikania a zvýšiť jeho efektivitu. V januári Alphabet oznámil plán na zrušenie 12 000 pracovných miest a rušenie viacerých kancelárskych priestorov. Tieto iniciatívy spôsobili podniku jednorázové poplatky 2,6 miliardy USD, ktoré negatívne ovplyvnili zisk.

Ďalšou hlavnou udalosťou, ktorá potešila akcionárov firmy je oznámenie odkupu vlastných akcií za 70 miliárd USD.

Akcie Alphabet


Akcie Alphabet si v tomto roku pripísali +17,9 %, ale za posledných 12 mesiacov stále strácajú -15,1 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za $104,61. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 23,3 násobok zisku na akciu (P/E); 22,0 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 14,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

xtb
Predchádzajúci článokVýpredaj čínskych akcií ukazuje, že investori strácajú dôveru v Čínu
Ďalší článokMicrosoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street, ťaží z umelej inteligencie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno