Prelomová nová verzia umelej inteligencie

Microsoft predstavil novú verziu svojho vyhľadávacieho nástroja Bing, ktorý beží na výkonnejšej verzii populárnej technológie umelej inteligencie ChatGPT. Generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella zhrnul najnovšiu verziu Bingu a aktualizovanú verziu svojho webového prehliadača Edge na podujatí, ktoré sa konalo v sídle spoločnosti, počas ktorého vysvetlil, ako AI navždy premení vyhľadávací nástroj.

Podľa CEO Microsoftu nový trend v podobe umelej inteligencie spúšťa novú etapu v internetovom vyhľadávaní, v ktorej Microsoft chce prebrať rolu lídra od dominantného hrača na trhu Google. „Je to úplne nový začiatok vo vyhľadaní,“ povedal Nadella. „Prišla rýchla inovácia a dnes sa začínajú preteky o to, čo môžete očakávať vo vyhľadávačoch, používajúcich umelú inteligenciu. Budeme postupovať rýchlo a každý deň prinášať nové veci a inovácie.“

Nadella tvrdí, že vyhľadávanie sa za 20 rokov, odkedy firmy začali používať algoritmické vyhľadávače, príliš nezmenilo. Microsoft integráciou ChatGPT do do vyhľadávania to chce zmeniť. Cieľom umelej inteligencie je zlepšiť relevantnosť odpovedí, bezpečnosť odpovedí a získať aktualizovanejšie informácie. V novom Bingu používatelia uvidia štandardné webové odkazy na ľavej strane a odpovede s podporou AI napravo, ktoré sú vytiahnuté špeciálne na riešenie otázok.

Príklady schopnosti nového Bingu

Micosoft uviedol na prezentáciu schopnosti svojho vylpšeného vyhľadávania aj príklady. Keď používatelia hľadajú v obchode sedačku a chcú vedieť, či sa im zmestí do auta, Bing zoberie do úvahy rozmery sedačky a auta, a pomôže určiť, či ju v odveziete domov alebo nie. V inom príklade, pri hľadaní výhod a nevýhod 3 najpredávanejších vysávačov pre domáce zvieratá, Bing stiahne správnu odpoveď z rôznych článkov na webe a tým pádom používatelia nemusia navštevovať viacero stránok s recenziami.

V prípade, že hľadáte napríklad nejakú alternatívu za vajíčka na pečenie koláča, Bing môže poskytnúť viacero príkladov možností a potom informovať, čo dané alternatívy spravia s receptom, ako napríklad, že bude koláč nadýchanejší. Nakoniec Microsoft ukázal, ako môže byť Bing použitý na pomoc pri zostavovaní itinerára päťdňového výletu do Mexico City. Vyhľadávací nástroj bol nielen schopný poskytnúť kompletný itinerár, ale tiež používateľa opravil a požiadal ho, aby zmenil cestu na trojdňovú verziu. Pokiaľ ide o prehliadač Edge, spoločnosť Microsoft pridáva špeciálne tlačidlo Bing, ktoré automaticky pridá vyhľadávací nástroj do prehliadača.

Technológia so silou meniť svet a Google maj sa na pozore

„Myslím si, že toto je začiatok úplne novej éry,“ povedal generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman. „Microsoft a OpenAI zdieľajú hlboký zmysel pre zodpovednosť pri zabezpečovaní bezpečného nasadenia AI.“ Microsoft prikladá veľkú váhu svojej investícii do AI. Pred prezentáciou Nadella prirovnal technológiu a jej ekonomickú príležitosť k založeniu Microsoftu. „Myslím si, že táto technológia pretvorí takmer každú kategóriu softvéru,“.

Integrácia OpenAI ChatGPT do Bingu je aj jasná paľba na vedúcu pozíciu Google vo svete vyhľadávania. To si ďalší technologický gigant aj dobre uvedomuje a vydal tak svoj vlastný vyhľadávač založený na umelej inteligencii Bard. Bard má používateľom poskytovať odpovede na ich otázky založené na AI, ktoré znejú, akoby ich písal iný človek. Google pri tom neskončil a oznámil tiež, že generatívne funkcie AI prídu na jej vyhľadávaciu platformu v najbližších týždňoch.

Celkovo sa Google veľmi výrazne zameriva na umelú inteligenciu, avšak je otázka či sa Bard dokáže svojou vyspelosťou vyrovnať ChatGPT. Zatiaľ z neho investori nadšení nie sú a akcie Google včera klesli o zhruba 7 %.

Tomu sa nieč veľmi čo čudovať, pretože Bard pri včerajšom predstavovaní produktu v Paríži chyboval pri otázke: „O akých nových objavoch z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba môžem povedať svojmu 9-ročnému dieťaťu?“ Bard najprv rýchlo správne poskytol 2 správne odpovede. Jeho posledná odpoveď však bola nepresná. Bard napísal, že teleskop urobil úplne prvé snímky planéty mimo našej slnečnej sústavy. Podľa záznamov NASA boli prvé snímky týchto „exoplanét“ urobené teleskopom Európskeho južného observatória.

Akcie Microsoft


Akcie Microsoft, v tomto roku vzrástli o +11,3 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 266,73 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 29,6 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 33,7 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 19,8 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií Microsoft je aktuálne 1,02 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokŠéf FEDu Powell: “V americkej ekonomike sa začal dezinflačný proces”
Ďalší článokPrvé tohtoročné „Povídaní o trzích“ od XTB je tu!
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno