Kvartálne výsledky

Tento týždeň sme ako mnoho ďalších investorov čakali na kvartálne výsledky spoločnosti Airbus, ktorá je jednotkou na trhu v oblasti výroby lietadiel. Európsky výrobca lietadiel poráža svojho najväčšieho konkurenta Boeing v raste objednávok už 4 roky po sebe. Aj napriek tomu spoločnosť minulý rok svoje ciele nadhodnotila a nesplnila svoj kľúčový cieľ dodávok 700 nových lietadiel, po tom čo globálne problémy ako energetická kríza vyplývajúca z vojny na Ukrajinerastúca inflácia a pokračujúce odstávky niektorých dodávateľov v Číne brzdili výrobu.

Začiatkom roka však prišla rekordná objednávka lietadiel od leteckej spoločnosti Air India, ktorá sa neustále snaží rozširovať svoju ponuku na diaľkové lety. Ako všetky tieto faktory pôsobili na výkonnosť firmy si môžete pozrieť nižšie. Airbus svojimi výsledkami neprekonal očakávania analytikov z hľadiska príjmov i zisku. Akcie firmy reagovali na zverejnenie štvrťročných výsledkov miernym poklesom o -2,53 %.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2023 letecká spoločnosť Airbus zaznamenala tržby vo výške €11,8 MLD., čo predstavuje medziročný pokles o -8 %, pričom tržby generované aktivitami Airbusu v oblasti komerčných lietadiel sa medziročne znížili o 5 % z €8,5 MLD. na €8,1 MLD. Analytici prognózovali tržby na úrovni €12,8 MLD.

Dodávky lietadiel: Spoločnosť v prvom štvrťroku tohto roka dodala 127 lietadiel, čo je -9 % pokles oproti predchádzajúcemu roku, čím Airbus po prvý raz za takmer päť rokov zaostáva za Boeingom.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne klesol o -62 % z $1,2 MLD. na €466 MIL., resp. z €1,55 na €0,59 na akciu, čo predstavuje 62 % pokles. Na Wall Street sa prognózoval zisk €0,19 na akciu.

Tento týždeň sme ako mnoho ďalších investorov čakali na kvartálne výsledky spoločnosti, ktorá je jednotkou na trhu v oblasti výroby lietadiel Airbus.

„Prvý štvrťrok potvrdil silný dopyt po našich produktoch, najmä po komerčných lietadlách. Dodali sme 127 komerčných lietadiel, čo sa odzrkadľuje aj vo finančných výsledkoch. Štvrťrok tiež ťažil z dobrých výsledkov v oblasti Airbus Helikopters,“ povedal Guillaume Faury, generálny riaditeľ Airbusu. „Naďalej čelíme nepriaznivému prevádzkovému prostrediu, ktoré zahŕňa najmä pretrvávajúce napätie v dodávateľskom reťazci. Naše usmernenia na rok 2023 sa nezmenili, pričom sa očakáva, že dodávky komerčných lietadiel budú odložené.”

Najdôležitejšie novinky

Najväčší svetový výrobca komerčných lietadiel uviedol, že posledné štyri mesiace roku 2023 budú silnejšie, keďže Airbus sa riadi svojím typickým vzorom vyrábať oveľa vyšší počet prúdových lietadiel v druhom polroku. Generálny riaditeľ Guillaume Faury v rozhovore s novinármi po vykazovaní príjmov zopakoval svoj cieľ odovzdať tento rok 720 lietadiel, pričom varoval, že tempo dodávok bude v prvom polroku „výrazne“ nižšie ako v druhom.

Airbus sa snaží uspokojiť stúpajúci dopyt po lietadlách, keďže cestovanie zažíva oživenie po pandémii Covid-19. Mnohí dodávatelia Airbusu ale naďalej bojujú s nedostatkom pracovníkov a nedokážu uspokojiť dopyt po rôznych komponentoch. To brzí samotnú výrobu a odzrkadľuje sa to aj v stratenom zisku a cash flowe. Airbus dosiahol v 1. štvrťroku negatívny cash flow vo výške približne 889 miliónov eurv porovnaní s kladným cash-flowom vo výške 213 miliónov eurv minulom roku.

Príjmy Airbusu v oblasti komerčných lietadiel sa medziročne znížili, najmä v dôsledku nižších dodávok. Dodávky Airbus Helicopters sa zvýšili na 71 helikoptér a príjmy o 26 %. Tržby divízie Airbus Defence and Space klesli o 6 %.

Akcie Airbus


Akcie Airbus si od začiatku roku pripísali +13,6 % a za posledných 12 mesiacov vzrástlo o +19 %. V súčasnosti sa obchodujú na cene 34,3 USD, respektíve za 23,9 násobok zisku na akciu (P/E); 25,6 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 11,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Ropný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC


Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSkončí elektromobilka Lordstown kvôli nezhodám s Foxconn v bankrote?
Ďalší článokAMD prekonalo očakávania, ale predaj čipov sa prepadol o 64 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno