Prudký nárast akcií

Akcie spoločnosti Nvidia včera vzrástli o +12,04%, čo predstavuje najväčší jednodňový nárast za posledných viac ako 19 mesiac po tom, čo optimizmus ohľadom metavesmíru a role, ktorú v ňom bude hrať Nvidia stúpa. V dnešnom pre-marete sa akcie Nvidia obchodujú vyššie o ďalších +3,82% na cene $309,82.

Vďaka prudkému nárastu trhová hodnota spoločnosti prekonala hranicu 700 miliárd dolárov a v rebríčku najcennejších verejne obchodovaných firiem sa posunula pred Berkshire Hathaway Warrena Buffeta na 7. miesto.

Vzostup metaverza

Metavesmír alebo metaverzum (po anglicky metaverse) je v investičnej komunite v posledných týždňoch veľmi často skloňovaný výraz. Spôsobil to najmä fakt, že Mark Zuckerberg, zakladateľ a výkonný riaditeľ Facebooku, sa pred pár dňami rozhodol zmeniť názov ikonickej spoločnosti na Meta. K zmene došlo z dôvodu, aby verejnosť naďalej nevnímala jeho podnik ako giganta v oblasti sociálnych sietí, ale ako firmu, ktorá má omnoho širší záber a v jej strede pozornosti je budovanie metavesmíru.

Meta (Facebook) plánuje do vytvárania metaverza investovať 10 miliárd dolárov ročne a v súvislosti s týmto plánom vytvorí v blízkej budúcnosti v EÚ viac ako 10 tisíc pracovných miest. V tomto úsilí však Zuckerberg nie je sám. Jeho veľkou konkurenciou v novom odvetví bude aj ďalší technologický obor, Microsoft, ale tiež menšie rastové firmy ako Roblox, Unity Software, Autodesk.

A čo to teda metavesmír znamená? Ide v podsatate o novú „vrstvu“ internetu, ktorá podporuje decentralizované, trvalé online 3D virtuálne prostredie. Tento virtuálny priestor bude prístupný prostredníctvom slúchadiel alebo headsetov pre virtuálnu realitu. Narozdiel od klasickej virtuálnej reality, ktorá umožňuje len prezeranie digitálneho obsahu sa používatelia v metaverze budú môcť ponoriť do priestoru, kde sa digitálny a fyzický svet zbližujú a interagovať s ním.

Top 10 Metaverse Projects. Metaverse is the most recent pumped… | by Sales  Wallet | General Knowledge | Oct, 2021 | Medium
Zdroj obrázku: Medium

V praxi to môže vyzerať aj tak, že v rámci pracovného mítingu sa budete môcť stretnúť so svojimi kolegami vo virtuálnom priestore a v reálnom čase s nimi spolupracovať. V hernom priemysle by sa mohli v budúcnosti hráči ocitnúť priamo v deji.

Nvidia ako víťaz?

Investori očakávajú, že Nvidia bude hrať vo vzostupe nového odvetvia kľúčovú rolu, čo by podniku prinieslo nový silný zdroj príjmov. Už 8. novembra sa očakáva, že manažment spoločnosti počas konferencie GTC zameria na rôzne problémy v oblasti umelej inteligencie a nevynechá ani metaverzum.

Analytik Aaron Rakers z americkej banky Wells Fargo predpokladá, že Nvidia na konferencii oznámi všeobecnú dostupnosť svojej ponuky Omniverse Eneterprise s cieľom využiť príležitosti metavesmíru. Pvodľa Rakersa by iba nové plány Mety mohli zvýšiť adresný trh Nvidie o najmenej 10 miliárd dolárov v priebehu nasledujúcich 5 rokov. Omniverse od Nvidie „je otvorená virtuálna platforma, ktorá umožňuje tvorcom spolupracovať na fyzicky presných simuláciách / 3D vykresľovaní v reálnom čase,“ napísal Rakers vo svojej analytickej správe. Analytik počíta s tým, že v blízkej budúcnosti mnohé podniky si adoptujú ponuku Omniverse.

Rakers potvrdil svoj optimizmus aj tým, že zvýšil svoj cenový cieľ pre akcie Nvidia o 30%, z $245 na $320.

Akcie Nvidia


Na burze by ste v posledných dekádach len ťažko hľadali tak úspešný príbeh ako je ten Nvidie. Akcie výrobcu grafických kariet a ďalších výkonných čipov iba v doterajšom priebehu roka vzrástli o +128,3%, čím viac ako päťnásobne prekonávajú výkon indexu S&P 500. Za posledných 10 rokov akcie Nvidia stúpli dokonca o +9 428,7%.

K dnešnému dňu sa Nvidia obchoduje za 106,2 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 113,2 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 85,5 násobok EV/EBITDA. Tieto vysoké násobky podčiarkujú optimizmus akciových trhov ohľadom budúcnosti podniku.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokApple s rekordným kvartálom, avšak kvôli nedostatku čipov prišiel o $6 mld.
Ďalší článokAirbnb zaznamenalo najlepší štvrťrok v histórií, cestovanie sa zotavuje
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno