Kvartálne výsledky

Snažíme sa Vám každý týždeň prinášať prehľad výsledkov zaujímavých firiem, kótovaných na akciových burzách. Naposledy sme Vás informovali o výsledkoch spoločností ako Walmart, Palantir či Disney. Ako sme spomínali v článku o tohto týždňovom stručnom prehľade na finančných trhoch, investori očakávali oznámenie kvartálnych výsledkov viacerých spoločností na čele s firmami ako Zoom, Nvidia alebo Snowflake. Práve na cloudovú spoločnosť Snowflake sa pozrieme v tomto článku detailnejšie.

Firma Snowflake svojimi výsledkami za prvý štvrťrok, ktorý sa končí 30. apríla, prekonala očakávania Wall Street z pohľadu tržieb a zisku. Výhľad manažmentu na produktové príjmy zostal za očakávaniami v dôsledku spomaľujúceho dopytu zákazníkov, ako je napríklad Amazon či Google. Akcie firmy po oznámení výsledkoch v rozšírenom obchodovaní na akciovom trhu klesli o -11,6 % na 156,65 USD.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V prvom fiškálnom kvartáli roku 2024 firma Snowflake zaznamenala tržby vo výške $624 MIL., čo predstavuje medziročný nárast o +48 % oproti $422 MIL. v minulom roku. Analytici prognózovali tržby na úrovni $610 MIL.

Prevádzkový zisk/strata: Prevádzková strata sa medziročne zvýšila zo -$189 MIL. na -$273 MIL. 

Čistý zisk/strata: Čistá strata predstavovala -$226 MIL., resp. -$0,70 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol $0,14 na akciu, pričom analytici prognózovali zisk $0,01 na akciu.

Počet zákazníkov: Počet celkových zákazníkov, ktorý využívajú produkty a služby spoločnosti vzrástol na 8167 zákazníkov zo 6335 v prvom kvartáli minulého roka, čo predstavuje +29% nárast. Analytici odhadovali v priemere 8199 zákazníkov.

Voľný cash-flow: Voľný cash flow medziročne vzrástol o +58 % na $287 MIL.

„Počas 1. štvrťroka vzrástli príjmy spoločnosti Snowflake z produktov o 50 %, v celkovej výške 590 miliónov USD. Non-GAAP neupravený voľný peňažný tok bol za štvrťrok 287 miliónov USD, čo je medziročný nárast o 58 %,“ povedal Frank Slootman, generálny riaditeľ spoločnosti Snowflake. „Údaje majú gravitačnú silu a vzhľadom na obrovský počet údajov, ktoré Snowflake spravuje, nie je prekvapením, že záujem o vedu o údajoch, AI a strojové učenie eskaluje, zatiaľ čo ich využitie sa rýchlo vyvíja.“

Spoločnosť Snowflake svojimi výsledkami za prvý štvrťrok, prekonala očakávania Wall Street z pohľadu zisk

Najdôležitejšie novinky:

Tržby za prvý štvrťrok 2024 dosiahli 623,6 milióna USD, čo predstavuje 48 % medziročný rast. Tržby z produktov za štvrťrok dosiahli 590,1 milióna USD, čo predstavuje 50 % medziročný rast. Spoločnosť uviedla, že na konci štvrťroka mala 8 167 zákazníkov. Z toho 373 boli veľkí klienti, ktorí za posledných 12 mesiacov vygenerovali výnosy z produktov vo výške viac ako 1 milión USD, čo predstavuje 80 % nárast v porovnaní s obdobím predchádzajúceho roka a 590 zákazníkov Forbes Global 2000.

Tieto dve metriky, predstavujú dve zo štyroch kľúčových ukazovateľov organizácie. Čistá miera zachovania výnosov (net dollar retention) bola 151 % k 30. aprílu 2023. Ukazovateľ NRR vyjadruje ako firma dokáže nielen obnovovať kontrakty so zákazníkmi, ale ich aj rozširovať.

Zatiaľ čo dosiahnuté výsledky boli pomerne uspokojivé, avšak bolo na nich vidno makroekonomické spomaľovanie. To potvrdilo aj vedenie podniku, ktoré odhadlo, že tržby z produktov v období končiacom sa v júli zvýšia o 34 % na 625 miliónov USD. Analytici v priemere odhadovali 646,3 milióna USD. Predaj produktov tvorí väčšinu celkových príjmov spoločnosti Snowflake a investori ich pozorne sledujú, keďže sa jedná aj o ich primárny kľúčový ukazovateľ.

Snowflake tiež znížila svoj výhľad na celý fiškálny rok, keď odhaduje, že príjmy z produktov budú približne 2,6 miliardy USD. V marci spoločnosť predpovedala ročný predaj produktov vo výške 2,7 miliardy USD. Predpovedané zníženie súvisí so spomalením výdavkov na informačné technológie v celej ekonomike. Ide už o druhý prípad, keď spoločnosť Snowflake znížila celoročné usmernenia, to môže poškodiť dôveryhodnosť manažmentu u investorov a podnietiť otázky o predvídateľnosti výnosov v rámci modelu oceňovania spotreby, tvrdia analytici.

Akcie Snowflake


Akcie Snowflake si od začiatku roku pripísali +30,7 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +39,7 %. V súčasnosti sa obchodujú na cene 177,14 USD, respektíve za 115,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF).

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:


Walmart so silným štvrťrokom z hľadiska príjmov a prevádzkového zisku
Palantir si za týždeň pripísal 33 %, Wall Street ohromená komentármi ohľadom AI
Počet predplatiteľov streamovacieho giganta Walt Disney prvýkrát klesol
Akcie PayPal klesli najnižšie od roku 2017 aj napriek solídnym číslam
Airbnb podľa kľúčového ukazovateľa s najlepším štvrťrokom v histórii, tržby stúpli o 20 %
Airbus po prvom štvrťroku zaostáva za očakávaniami, sľubuje však rýchlejšie dodávky na konci roka
Ropný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokNetflix konečne zakazuje zdieľanie účtov mimo domácnosti
Ďalší článokNvidia roztrhala všetky predpoklady vďaka AI, akcie stúpajú o 25 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno