Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna odštartovala výsledkami bánk a hlavnou udalosťou tohto týždňa je začiatok hlavnej sezóny, počas ktorej ukážu investorom svoje čísla za prvý kvartál 2023 firmy ako Johnson&Johnson, Tesla, TSMC, SAP, ASML a Netflix. Spoločnosť ASML zverejnila svoje štvrťročné čísla, ktoré prekonali analytické predpoklady. Akcie ASML však napriek tomu klesli v rozšírenom obchodovaní o -2,4 %. Investori tak reagujú na obavy ohľadom vývoja sektoru s čipmi a polovodičmi.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: Tržby ASML boli vo výške €6,75 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +91,2 %.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka vzrástol o +180,3 % z €785 MIL. na €2,20 MLD. Prevádzková zisková marža sa zvýšila z 22,2 % na 32,7 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne zvýšil o +181,3 % z €695 MIL. na €1,96 MLD., resp. z €1,73 na €4,95 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk €4,59 na akciu.

Cash Flow: Voľný cash flow dosiahol €201,6 MIL., resp. €0,51 na akciu.

Najdôležitejšie novinky

Hoci ASML prekonala odhady Wall Street z hľadiska zisku, výsledky možno vnímať zmiešane. Podobné pocity mal vo svojich vyjadreniach aj CEO spoločnosti Peter Wennink, ktorý sa vyjadril že „zaznamenali sme zmiešané signály o dopyte z rôznych segmentov trhu, pretože firmy z odvetvia znižujú svoje prebytočné zásoby.“ Následne ale investorov upokojil, že celkový dopyt stále prevyšuje kapacitu spoločnosti pre tento rok a momentálne má nevybavené objednávky vo výške viac ako 38,9 miliardy eur.

Aj keď spoločnosť ASML môže počítať so svojimi veľkými nevybavenými objednávkami, prepad niektorých jej zákazníkov na trhu s čipmi ešte nedosiahol svoje dno, pretože rastúce úrokové sadzby, rastúca inflácia a prebiehajúca banková kríza naďalej narúšajú sentiment spotrebiteľov. TSMC, najväčší zákazník spoločnosti ASML, minulý týždeň nesplnil odhady predaja už druhý štvrťrok po sebe v znamení pokračujúceho slabého globálneho dopytu po elektronike. Firma uviedla, že počet rezervácií v prvom štvrťroku klesol o 46 % na 3,75 miliardy EUR v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo vyvolalo obavy o jej dlhodobý výhľad.

Napriek tomu prognóza manažmentu ohľadom vývoja tržieb na druhý štvrťrok prekonala odhady analytikov. ASML očakáva, že tržby v najbližšom kvartáli budú medzi 6,5 miliardami EUR a 7,0 miliardami eur, pričom hrubá marža by mala dosiahnuť 50 až 51 %. Na celý rok 2023 vedenie podniku očakáva rast tržieb o viac ako 25 % v porovnaní s rokom 2022. Organizácia zároveň oznámila, že počas štvrťroku odkúpila vlastné akcie v hodnote 400 miliónov eur a ohlásila návrh celkovej dividendy za rok 2022 na 5,8 eur na akciu, čo predstavuje 5,5 % medziročný nárast.

ASML sa darí aj napriek rôznym obmedzeniam. Vlády na celom svete sa totiž pretekajú v budovaní domácich závodov na výrobu čipov, aby sa predišlo budúcim prerušeniam dodávok. USA dostali od spoločností viac ako 200 žiadostí o program v hodnote 39 miliárd dolárov na podporu výroby čipov, zatiaľ čo Japonsko, India a Európska únia tiež ponúkajú finančné stimuly na prilákanie investícií od veľkých výrobcov čipov.

Čína predstavovala približne 8 % predaja ASML v prvom štvrťroku a približne 20 % jej nevybavených objednávok. ASML zaznamenala v tomto roku výrazné zvýšenie príjmov z Číny, hoci niektoré predaje môžu byť nakoniec ovplyvnené holandskými opatreniami na kontrolu vývozu. Očakáva sa, že obmedzenia zabránia dodávke najmodernejších zariadení čínskym firmám.

Akcie ASML


Akcie ASML si od začiatku roku pripísali +17,1 %  a za posledných 12 mesiacov +1,49 %, ich aktuálna cena je 644,33 €. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 41,6 násobok zisku na akciu (P/E); 32,3 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 32,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokAkcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Ďalší článokFootshop vstúpi na burzu v prvom stredoeurópskom SPAC
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno