Kvartálne výsledky

Najočakávanejšou udalosťou včerajšieho dňa bolo zverejnenie výsledkov spoločnosti Tesla za prvý štvrťrok 2023. Investori boli zvedaví na to, aké čísla vykáže najcennejšia automobilová firma na svete a to zvlášť po tom, čo má za sebou celú sériu znižovania cien. Tie jej pomohli zvyšovať podiel na trhu a znechucovať život ďalším automobilkám, ako čínskemu výrobcovi elektromobilov Nio, ale investori sa obávali, že nižšie ceny budú logicky znamenať aj nižšie ziskové marže.

Generálny riaditeľ spoločnosti Elon Musk upokojoval investorov, že Tesla si dokáže ziskové marže udržať a že nižšie ceny neznamenajú, že by automobilka bojovala s nedostatkom dopytu. To však úplne pravda nebola. V prvom kvartáli 2023 totiž Tesla zaznamenala nižšiu ziskovú maržu a firma nesplnila očakávania analytikov ani z hľadiska tržieb, ani z hľadiska zisku. V reakcii akcie Tesla klesajú v rozšírenom obchodovaní o -7,85 % na 166,97 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2022 Tesla zaznamenala tržby vo výške $23,33 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +24 %, pričom automobilové tržby dosiahli výšku 19,96 MLD., resp. až 85,6 % všetkých príjmov podniku. Analytici prognózovali tržby na úrovni $23,35 MLD.

Dodávky vozidiel: Dodávky sa zvýšili o +36 % z 310 048 na 422 875 vozidiel. Až 97,5 % všetkých dodaných vozidiel tvorili modely Tesla 3 a Tesla Y.

Nabíjacie stanice: Počet nabíjacích staníc stúpol v porovnaní s minulým rokom o +33 %, z 3 724 na 4 947.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti oproti minulému roku klesol o -26 %, z $3,60 MLD. na $2,66 MLD. Prevádzková zisková marža klesla z 19,2 % na 11,4 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa znížil o -24 % z $3,32 MLD. na $2,51 MLD., resp. z $0,95 na $0,73 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol hodnotu $0,85 na akciu, zatiaľ čo Wall Street očakávala zisk $0,86 na akciu.

Cashflow: Voľný cashflow sa medziročne prepadol -80 % z $2,23 MLD. na $441 MIL.

tesla1
Tesla vývoj počtu dodávok vozidiel

Najdôležitejšie novinky

Ako možno z jednotlivých kľúčových čísel pozorovať, Tesle sa prudko prepadla ziskovosť i generovanie voľných hotovostných tokov. Ide primárne práve o dôsledok znižovania cien. Spoločnosť chce nižšie ceny kompenzovať nižšími nákladmi. „Aj keď sme v prvom štvrťroku zaviedli zníženie cien na mnohých modeloch vozidiel naprieč regiónmi, naše prevádzkové marže sa znížili zvládnuteľným tempom. Očakávame pokračujúce znižovanie nákladov na naše vozidlá, vrátane zvýšenia efektivity výroby v našich najnovších továrňach spolu s nižšími logistickými nákladmi, zatiaľ čo sa zameriavame na prevádzkovú efektivitu počas nášho rastu “ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

tesla2

Medziročný rast tržieb a prevádzkovej ziskovej marže spoločnosti Tesla a porovnanie s automobilovým odvetvím a indexom S&P 500.

V každom prípade výsledky Tesly možno vnímať ako školu pre investorov. Ak cena znižuje svoje predajné ceny, spravidla to vedie k zníženiu ziskových marží, aj keď môžu predstavitelia spoločnosti namietať. Tesla pritom opäť znížila svoje ceny modelov 3 a Y včera, čím sa prvý z menovaných modelov dostal pod úroveň 40 000 USD. Cena modelu 3 tento rok poklesla už o 11 % a cena modelu Y dokonca o 20 %.

Tesla ďalej potvrdila svoj výhľad na rok 2023, v ktorom očakáva, že vyrobí 1,8 milióna vozidiel a verí tiež svojej dlhodobej miere rastu objednávok na úrovni 50 %. Nový model Cybertruck sa má začať vyrábať koncom tohto roka v Auste, v Texase.

Akcie Tesla


Akcie Tesla si od začiatku roku pripísali +46,6 %, ale za posledných 12 mesiacov stále odpisujú -47,3 %. V reakcii na kvartálne výsledky akcie klesajú v rozšírenom obchodovaní o ďalších -7,85 % na 166,97 USD.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokSú kryptomeny späť?
Ďalší článokEuro sa odtrhlo od parity s USD a je na ročnom maxime
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno