Kvartálne výsledky

Tento týždeň investori čakali na kvartálne výsledky za prvý štvrťrok 2023 viacerých významných spoločností ako Google, Meta, či Microsoft. Dnes oznámila kvartálne výsledky aj nadnárodná ropná korporácia Chevron, ktorá po minuloročnom rekordnom zisku plánovala odkúpiť svoje akcie v hodnote 75 miliárd dolárov.

Chevron svojimi výsledkami potešil investorov, pretože prekonal očakávania analytikov z hľadiska príjmov i zisku. Akcie Chevron však po zverejnením štvrťročných výsledkov miernym poklesom v rozšírenom obchodovaní o -0,06 % na 166,85 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2023 spoločnosť Chevron zaznamenala tržby vo výške $50,79 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +9 %. Analytici prognózovali tržby na úrovni $47,93 MLD.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne zvýšil o +10 % z $6,3 MLD. na $6,6 MLD., resp. z $3,23 na $3,48 na akciu, čo predstavuje 11 % nárast. Na Wall Street sa prognózoval zisk $3,38 na akciu.

Cash flow: Voľný cash flow spoločnosti medziročne klesol o -7 % z $6,1 MLD na $4,2 MLD.

„Poskytujeme silné finančné výsledky a zvyšujeme dividendu akcionárom, zároveň investujeme viac, aby sme pomohli zvýšiť budúce dodávky energie. Máme tiež v úmysle využiť našu kapitálovú disciplínu, zvýhodnené aktíva a finančnú silu, aby sme našim zákazníkom dodali energiu s nižším obsahom uhlíka a našim akcionárom lepšie rozdelili zisk“ povedal Mike Wirth, CEO spoločnosti Chevron.

Najdôležitejšie novinky

Zisky v prvom štvrťroku 2023 sa v porovnaní s predchádzajúcim roku prudko vzrástli. Hlavným dôvodom bolo zvýšenie marží z predaja rafinovaných produktov. Tržby firmy ale mierne klesli v dôsledku nižších cien komodít v tomto roku. Voľný cash flow sa v porovnaní s minulým rokom znížil najmä kvôli vyšším kapitálovým výdavkom, ktoré oproti predchádzajúcemu roku vyskočili o 55 % na 3 miliardy USD. Spoločnosť investovala do veľkých projektov v Spojených štátoch amerických s cieľom zefektívniť nárast produkcie ropy.

Chevron zvyšuje produkciu v Spojených štátoch, zatiaľ čo inde ju znižuje. Celková produkcia klesla o 3 % v porovnaní s minulým rokom na 2,98 milióna barelov ropy a plynu denne po vypršaní zmluvy v Thajsku a predaji bridlicových ťažísk v južnom Texase. Pokles bol čiastočne kompenzovaný 4 % rastom produkcie v Perme, najväčšej bridlicovej panve v USA. Spoločnosť tiež spúšťa novú morskú ťažbu v Mexickom zálive.

Chevron vyslwedky

Firme sa zároveň podarilo sa znížiť zadlženosť na základe ukazovateľa debt ratio z 16,7 % na 12,7 %. Chevron celkovo akcionárom počas štvrťroku vyplatil dividendy v hodnote 2,9 miliardy dolárov a spätne odkúpil svoje akcie v hodnote 3,75 miliardy dolárov, čo predstavovalo viac ako 22 miliónov akcií. Spoločnosť očakáva, že v druhom štvrťroku 2023 spätne odkúpi akcie za 4,375 miliardy USD. Predstavenstvo spoločnosti vyhlásilo štvrťročnú dividendu vo výške 1,51 USD na akciu. Súčasný dividendový výnos akcií Chevron je 3,64 %.

Akcie Chevron


Akcie Chevron od začiatku roku stratili -4 % ale za posledných 12 mesiacov vzrástli o +6,6 %. V súčasnosti sa obchodujú na cene 166,95 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 9,1 násobok zisku na akciu (P/E); 8,6 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 4,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie Amazon po oznámení výsledkov prudko stúpli, ale obavy ohľadom AWS zisky vymazali
Ďalší článokÚspešný hedžový fond varuje pred výpredajom akcií rozvojových trhov
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno