Kvartálne výsledky

Dnes investori čakali na kvartálne výsledky za prvý štvrťrok 2023 viacerých významných spoločností ako Google či technologického giganta Microsoft. Ten v posledných rokoch výrazne investoval veľké peniaze do umelej inteligencie, strojového učenia a ďalších nových technológií a tak boli investori zvedaví, aké novinky firma prinesie. Obzvlášť sa očakávali pokroky v oblasti AI, v ktorej Microsoft zvádza konkurenčný boj s Google.

Microsoft svojimi výsledkami potešil investorov, pretože prekonal očakávania analytikov z hľadiska príjmov i zisku. Akcie Microsoft reagovali na zverejnenie štvrťročných výsledkov rastom v rozšírenom obchodovaní o +7,54 % na 296,18 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2023 firma Microsoft zaznamenala tržby vo výške $52,9 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +7 %, pričom tržby z inteligentného cloudu dosiahli výšku $22,1 MLD., čo tvorí 41,7 % všetkých príjmov podniku. Analytici prognózovali tržby na úrovni $51 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka vzrástol o +10 % z $20,4 MLD. na $22,4 MLD. Prevádzková zisková marža sa zvýšila z 41,3 % na 42,3 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne zvýšil o +9,1 % z $16,7 MLD. na $18,3 MLD., resp. z $2,23 na $2,46 na akciu, čo predstavuje 10 % nárast. Na Wall Street sa prognózoval zisk $2,22 na akciu.

Cash flow: Voľný cash flow spoločnosti medziročne klesol o -10,1 % z $20,1 MLD na $17,8 MLD.

„Najpokročilejšie modely AI na svete sa spájajú s najuniverzálnejším používateľským rozhraním na svete, prirodzeným jazykom, aby vytvorili novú éru výpočtovej techniky,“ povedal Satya Nadella, predseda predstavenstva a CEO Microsoft. „V rámci cloudu Microsoft sme tou platformou, ktorá zákazníkom pomáha vyťažiť maximum z ich digitálnych výdavkov a inovovať pre túto novú generáciu AI.“

microsoft

Najdôležitejšie novinky

Microsoft prekonal odhady Wall Street, pričom rast bol zaznamenaný najmä v oblasti cloud computingu a softvérových produktov Office. Cloudová divízia Microsoft Azure, ktorá konkuruje Amazonu a Googlu, je už roky najprofilovanejším podnikom Microsoftu, je už roky považovaná za najsilnejší rastový motor spoločnosti. V poslednom štvrťroku zaznamenala rast tržieb o 27 %.

Spoločnosť uviedla, že v posledných mesiacoch jej príjmy stimulujú aj produkty umelej inteligencie. Microsoft v posledných mesiacoch zožal úspech so svojou umelou inteligenciou ChatGPT, ktorú už aj integroval do vlastného internetového vyhľadávača Bing s cieľom konkurovať Google. Podľa údajov firmy má Bing už 100 miliónov používateľov denne a od pridania funkcií AI zaznamenal prudký nárast počtu stiahnutí. Napriek tomu má na celosvetovom trhu internetových vyhľadávačov podľa organizácie Statcounter iba 3 % podiel.

Služba Azure OpenAI, cloudová ponuka, ktorá umožňuje používanie produktov OpenAI, zaznamenala 10-násobný nárast zákazníkov v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom na 2 500, povedal Nadella analytikom na konferenčnom hovore. Jednotka GitHub pre vývojárov softvéru predstavila svoj nástroj na generovanie kódu AI Copilot pre podniky pred tromi mesiacmi a prihlásilo sa doň 10 000 organizácií. V rámci uspokojenia vysokého dopytu po AI podnik uviedol, že zvýši výdavky na budovanie cloudových dátových centier.

Na druhej strane Microsoft zápasí so slabým dopytom po osobných počítačoch a firemnom vybavení. Napriek tomu ale pokles tržieb v tomto segmente bol menej výrazný, než očakávali analytici. Segment produktivity spoločnosti, ktorý zahŕňa predaj kancelárskeho softvéru a reklamy pre sociálnu sieť LinkedIn, tiež prekonal očakávania analytikov s príjmami 17,5 miliardy USD.

V čase makroekonomického spomaľovania sa Microsoft podobne ako ďalšie technologické firmy rozhodol pre úsporný režim. Oznámila preto prepustenie 10 000 zamestnancov. Microsoft tiež čaká na schválenie akvizície Activision Blizzard v hodnote 67 miliárd USD, pričom americké regulačné orgány napadli dohodu na súde a britskí protimonopolní úradníci sa chystajú tento týždeň zverejniť aktualizáciu svojich požiadaviek, aby Microsoft riešil obavy týkajúce sa hospodárskej súťaže.

Vedenie podniku zároveň poskytlo svoj výhľad na ďalší štvrťrok. Manažment očakáva, že príjmy zo segmentu Productivity and Business Processes dosiahnu rozpätie 17,9 až 18,2 miliardy USD. Výnosy inteligentného cloudu by mali vzrásť na 23,6 až 23,9 miliardy USD a More Personal Computing na 13,35 až 13,75 miliardy USD.

Akcie Microsoft


Akcie Microsoft si od začiatku roku pripísali +14,9 % ale za posledných 12 mesiacov klesli o -2,7 %. Na zverejnenie štvrťročných výsledkov reagovali akcie rastom v rozšírenom obchodovaní o +7,5 % na 296,18 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 23,3 násobok zisku na akciu (P/E); 22,0 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 14,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokGoogle prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
Ďalší článokMeta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno