Dlhoročné partnerstvo

Spoločnosti Uber a Waymo oznámili viacročné partnerstvo s cieľom poskytnúť technológiu autonómneho riadenia pre zdieľanie jázd a doručovanie tovaru vo Phoenixe. Waymo, ktorú vlastní Alphabet, je spoločnosť poskytujúca jazdné služby, ktorá v súčasnosti ponúka plne autonómne jazdy pre verejnosť v East Valley vo Phoenixe a naďalej rastie počet cestujúcich v San Franciscu.

„Sme nadšení, že môžeme ľuďom ponúknuť ďalší spôsob, ako zažiť príjemné a život zachraňujúce výhody plnej autonómie,“ povedala Tekedra Mawakana, spoluriaditeľka spoločnosti Waymo. „Uber je už dlho lídrom v oblasti spolujazdy a spojenie našej priekopníckej technológie a úplne elektrického vozového parku s ich zákazníckou sieťou poskytuje Waymu príležitosť osloviť ešte viac zákazníkov.“

Uber a Waymo boli spustené v roku 2009, pričom druhá menovaná organizácia v tom roku spustila projekt samoriadiaceho auta Google. Firma Waymo koncom roka 2021 spustila tiež prvú autonómnu robotaxi službu v San Franciscu. Predstavitelia firmy uvádzajú, že tento rok si dali za úlohu spustiť autonómne jazdy na desiatich neprerušovaných 100-míľových trasách vo vozidlách Toyota Prius.

V roku 2015 spoločnosť Waymo uviedla prvú plne autonómnu jazdu na verejných komunikáciách a v roku 2017 firma pozvala obyvateľov Phoenixu, aby sa zúčastnili na verejnom testovaní vozidiel s autonómnym riadením. Nasledujúci rok Waymo spustil Waymo One vo Phoenixe.

„Teraz spolupracujeme, aby sme spojili poprednú svetovú technológiu autonómneho riadenia Waymo s obrovským rozsahom sietí zdieľania jázd a doručovania tovaru od firmy Uber,“ povedala Tekedra Mawakana. Integrácia s Uberom sa spustí niekedy koncom tohto roku vo Phoenixe. Používatelia Uberu budú môcť zažiť to, čo Waymo ponúka prostredníctvom aplikácií Uber aj Uber Eats. Tí, ktorí v súčasnosti používajú Waymo na privolávanie vozidla, budú môcť aj naďalej pokračovať prostredníctvom aplikácie Waymo One.

„Uber poskytuje prístup ku globálnemu a spoľahlivému trhu v oblasti mobility, doručovania a nákladnej dopravy,“ povedala Dara Khosrowshahi, generálna riaditeľka Uberu. „Plne autonómne riadenie sa rýchlo stáva súčasťou každodenného života a sme nadšení, že môžeme na platformu Uber priniesť neuveriteľnú technológiu Waymo.“

Uber je nadnárodná dopravná sieť, ktorá prevádzkuje populárnu platformu na zdieľanie jázd. Poslaním Uberu je zabezpečiť, aby doprava bola spoľahlivá a bola všade a pre každého. Uber v posledných rokoch investuje do zaujímavých akvizícií, ako sú už spomínané autonómne vozidlá alebo kontroverzná donáška marihuany v Kanade. Taktiež firma v posledných rokoch diverzifikovala svoje služby a investovala do nových technológií, ako sú Uber Pool, Uber Freight, Autonómne vozidlá či Uber Air.

Akcie UBER


Akcie Uber od začiatku roka vzrástli o +49,7 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +64,3 %.  V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 37,9 USD, resp. za 62,1 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokNvidia roztrhala všetky predpoklady vďaka AI, akcie stúpajú o 25 %
Ďalší článokZiskovosť najväčších svetových automobiliek klesá
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno