Zlaté časy pre Porsche

Nemeckej automobilke Porsche sa darí. Po tom, čo sa po vzore Ferrari oddelila od svojho materského koncernu Volkswagen a vstúpila na burzu samostatne, sa rýchlo stala najcennejšou európskou automobilkou. Na konci minulého roku boli len 2 mesiace po debute na burze akcie Porsche pripojené do akciového indexu DAX. Dnes je Porsche treťou najväčšou automobilkou sveta z hľadiska trhovej kapitalizácie po Tesle a Toyote.

Silný prvý štvrťrok

Porsche ale zažíva výborne časy nielen vďaka odtrhnutiu od Volkswagenu, ale aj kvôli tomu, že dopyt po jeho vozidlách je veľmi silný. V prvom štvrťroku zaznamenala automiblka rekordný medziročný nárast predaja o 18 %, ktorý bol podporený vysokým predajom v Číne. Výrobca luxusných vozidiel dodal do Číny, svojho najväčšieho trhu, 21 365 áut, čo predstavuje 21 % nárast oproti predchádzajúcemu roku.

Pre porovnanie, jeden z hlavných konkurentov Porsche, Mercedes-Benz dodal v Číne za prvé tri mesiace roku 2023 až 191 000 vozidiel, ale medziročný nárast tvoril len 3 %. Prémiové značky ťažia z oživenia dopytu v Číne, najväčšieho trhu s luxusnými výrobkami, po tom, čo bola koncom roka 2022 zrušená prísna politika nulovej tolerancie voči Covidu-19.

Na celom svete Porsche dodalo v prvom kvartáli 80 767 áut, pričom nárast bol zaznamenaný v každom regióne. Najobľúbenejšími modelmi medzi zákazníkmi boli SUV vozidlá Macan a Cayenne, ale aj ikonický športový automobil 911.

„Dobrý začiatok nám dáva istotu po zvyšok roka, ale zároveň zostávame ostražití a flexibilní v prostredí, ktoré zostáva náročné,“ povedal Detlev von Platen, člen výkonnej rady Porsche pre predaj a marketing.

Akcie Porsche


Akcie Porsche za posledných 12 mesiacov stratili -36 % trhovej hodnoty po tom, čo šialenstvo okolo firmy po debute na akciovom trhu opadlo. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 52,54 €, resp. za 3,4 násobok zisku na akciu (P/E); 20,3 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 4,8 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií Porsche je 4,88 %.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokLVMH kúpi výrobcu šperkov Platinum Invest, aby pomohol produkcii Tiffany
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno