Kvartálne výsledky

V rámci tohto týždňa sme sa detailne pozreli na kvartálne výsledky firiem ako PayPal či Airbnb a dnes sa pozrieme ako si v prvom štvrťroku počínal streamovací gigant Walt Disney. Ten v tomto roku oznámil že bude spúšťať druhé kolo prepúštania s cieľom zefektívniť procesy a taktiež sa mu koncom minulého roka sa mu tiež podarilo predbehnúť spoločnosť Netflix v počte odberateľov streamovacích služieb. Ako všetky tieto faktory ovplyvnili výsledky spoločnosti v prvom štvrťroku 2023? 

Disney prekonala odhady Wall Street z hľadiska príjmov spoločnosť, prevádzkových výnosov a taktiež z hľadiska čistého zisku. Naopak firma nenaplnila očakávania analytikov z hľadiska zisku na akciu a v jednom z jej kľúčových ukazovateľov výkonnosti – Počet predplatiteľov streamovacích služieb, kde od konca roka 2022 firma klesla o -2 %.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2023 spoločnosť Disney zaznamenala tržby vo výške $21,82 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +13 % oproti $19,2 MLD. v minulom roku. Analytici prognózovali tržby na úrovni $21,78 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk medziročne vzrástol o +93 % z $1,1 MLD. na $2,1 MLD. Prevádzková zisková marža sa zlepšila z 5,7 % na 9,6 %.

Počet predplatiteľov: Kľúčový ukazovateľ Disney počet predplatiteľov jej streamovacích služieb klesol od decembra 2022 o -2 % na 157,8 miliónov. Analytici očakávali 163,2 miliónov predplatiteľov.

Čistý zisk: Čistý zisk predstavoval v prvom štvrťroku 2023 $1,3 MLD., čo je nárast o +276 % v porovnaní s $470 MIL. v minulom roku. Zisk na akciu vzrástol na $0,93 na akciu. Analytici prognózovali tržby na úrovni $1,08 na akciu.

Voľný cash flow:  Voľný cash flow medziročne klesol z $504 MIL. na $168 MIL.

„Sme spokojní s našimi úspechmi v tomto štvrťroku, vrátane zlepšenej finančnej výkonnosti nášho streamingového podnikania, ktoré odzrkadľujú strategické zmeny, ktoré sme urobili v celej spoločnosti, aby sme preorientovali spoločnosť Disney na trvalý rast a úspech,“ uviedol generálny spoločnosti riaditeľ Bob Iger.

Disney prekonala odhady Wall Street z hľadiska príjmov spoločnosť, prevádzkových výnosov, čistého zisku taktiež z hľadiska zisku na akciu
Disney prekonala odhady Wall Street z hľadiska príjmov spoločnosť, prevádzkových výnosov, čistého zisku taktiež z hľadiska zisku na akciu

Najdôležitejšie novinky:

Tržby z predaja obsahu/licencie a ostatné výnosy za štvrťrok vzrástli o 18 % na 2,2 miliardy USD a prevádzkové tržby sa znížili zo zisku 16 miliónov USD na stratu 50 miliónov USD. Pokles bol spôsobený nižšími výsledkami distribúcie TV/SVOD, čiastočne kompenzovaný zlepšením distribúcie v kinách. Zlepšenie v kinodistribúcii bolo spôsobené pokračujúcim úspechom Avatar: The Way of Water, Marvel’s Spider Man: No Way Home. Aktuálny štvrťrok zahŕňal vydanie Ant-Man and the Wasp: Quantumania.

Výnosy z Disney Parkov, zážitkov a produktov sa za štvrťrok zvýšili o 17 % na 7,8 miliardy USD a prevádzkový zisk segmentu vzrástol o 23 % na 2,2 miliardy USD. Vyššie prevádzkové výsledky za štvrťrok odzrkadľovali nárast v medzinárodných a domácich parkoch a zážitkových podnikoch. Vyššie prevádzkové výsledky zaznamenali hlavne parky v Shanghaji, Paríži a Hong Kongu.

Výnosy z domácich kanálov za štvrťrok klesli o 4 % na 5,6 miliardy USD a prevádzkový príjem sa znížil o 33 % na 1,6 miliardy USD. Pokles prevádzkových výnosov bol spôsobený nižšími výsledkami v Cable aj Broadcasting. Príjmy z reklamy sa znížili v dôsledku nižších zobrazení na nešportových kanáloch. Pokles v Cable bol spôsobený vyššími nákladmi na športové programy a produkciu. Zvýšenie nákladov na športové programy a produkciu bolo možné pripísať vyšším nákladom na College Football Playoff a NFL a aj zvýšeniu zmluvných sadzieb pre programovanie NBA a zvýšeniu výrobných nákladov. Pokles v ABC bol spôsobený nižšou priemernou sledovanosťou. Pokles v Broadcasting bol spôsobený nižšími príjmami z reklamy

Výnosy z medzinárodných kanálov
za štvrťrok klesli o 18 % na 1,1 miliardy USD a prevádzkový príjem sa znížil o 65 % na 85 miliónov USD. Pokles prevádzkových výnosov bol spôsobený predovšetkým nižšími príjmami z reklamy, čiastočne kompenzovaný poklesom nákladov na programovanie. Pokles na športových kanáloch bol spôsobený predovšetkým kriketovým programom, ktorý odrážal odvysielanie menšieho počtu zápasov Indian Premier League v aktuálnom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, keďže sezóna IPL 2023 začala približne o týždeň neskôr ako sezóna 2022.

Disney uviedol, že k zlepšeným výsledkom v jeho divízii priameho spotrebiteľa prispeli vyššie príjmy z predplatného a zníženie marketingových nákladov v Disney+ spolu s rastom príjmov z predplatného na ESPN+ v dôsledku zvýšenia maloobchodných cien a rastu predplatiteľov. Hulu však zaznamenal pokles prevádzkových príjmov v dôsledku vyšších nákladov na programovanie a produkciu a nižších príjmov z reklamy.

Počet predplatiteľov Disney+ v USA a Kanade klesol o 1 % na 46,3 milióna, zatiaľ čo medzinárodní predplatitelia vzrástli o 2 % na 58,6 milióna. Disney+ je k dispozícii už vo viac ako 150 krajinách a územiach mimo USA a Kanady. Počet predplatiteľov ESPN+ vzrástol o 2 % na 25,3 milióna, zatiaľ čo počet predplatiteľov Hulu zostal rovnaký na úrovni 48,2 milióna.

Spoločnosť Disney, ktorá prepúšťa 7 000 zamestnancov v rámci plánu znižovania nákladov vo výške 5,5 miliardy dolárov, uviedla, že v priebehu štvrťroka zaznamenala poplatky vo výške 152 miliónov dolárov, a to najmä za odstupné.

Akcie Disney


Akcie Disney si od začiatku roku pripísali +13,7 % ale za posledných 12 mesiacov klesli o -3 %. V súčasnosti sa obchodujú na cene 101,1 USD, respektíve za 55,6 násobok zisku na akciu (P/E); 2022,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 18,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Akcie PayPal klesli najnižšie od roku 2017 aj napriek solídnym číslam
Airbnb podľa kľúčového ukazovateľa s najlepším štvrťrokom v histórii, tržby stúpli o 20 %
Airbus po prvom štvrťroku zaostáva za očakávaniami, sľubuje však rýchlejšie dodávky na konci roka
Ropný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach. Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie PayPal klesli najnižšie od roku 2017 aj napriek solídnym číslam
Ďalší článokPalantir si za týždeň pripísal 33 %, Wall Street ohromená komentármi ohľadom AI
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno