Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a po gigantoch Netflixe, Tesle, Microsofte, Alphabete sa dostala na rad aj Meta Platforms, materská spoločnosť Facebooku, Instagramu a WhatsAppu. Wall Street s hlbokým nádychom očakávala, aké čísla firma ukáže po tom, čo v predchádzajúcom štvrťroku jej zakladateľ a CEO Mark Zuckerberg avizoval rok šetrenie, prepúšťanie a odkupy akcií. Celú iniciatívu pritom nazval rokom efektivity.

Meta v prvom kvartáli 2023 rozdrtila analytické predpoklady z hľadiska tržieb i zisku. Zároveň vedenie firmy zlepšilo svoje očakávania na celý rok, čo rast akcií Meta v rozšírenom obchodovaní o +11,65 % na $233,79.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V prvom štvrťroku 2023 Meta zaznamenala tržby vo výške $28,65 MLD., čo je o +3 % menej ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $27,67 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk firmy sa znížil o -15 % z $8,52 MLD. na $7,23 MLD. a prevádzková zisková marža z 31 % na 25 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne klesol o -24 % z $7,47 MLD. na $5,71 MLD., resp. z $2,72 na $2,20 na akciu. Analytici odhadovali zisk $2,01 na akciu.

Voľný cash flow: Voľný cash flow sa prepadol dokonca až o -17 % z 8,64 MLD. na $7,16 MLD.

Počet používateľov: Počet mesačných používateľov sociálnych sietí Meta Platforms stúpol v porovnaní s minulým rokom o +5 % z 3,64 na 3,81 MLD.

„Mali sme dobrý štvrťrok a naša komunita naďalej rastie,“ povedal Mark Zuckerberg, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Meta. „Naša práca v oblasti AI prináša dobré výsledky v našich aplikáciách a podnikaní. Stávame sa tiež efektívnejšími, takže môžeme rýchlejšie vytvárať lepšie produkty a dostať sa do silnejšej pozície, aby sme mohli realizovať našu dlhodobú víziu.“

Najdôležitejšie novinky:

Revenue breakdown
SegmentQ1 22Q2 22Q3 22Q4 22Q1 23
Advertising27.0028.1527.2431.2528.10
Other0.220.220.190.180.21
Family of Apps27.2128.3727.4331.4428.31
Reality Labs0.700.450.290.730.34
Celkové pírjmy (MLD $)27.9128.8227.7132.1728.65
Vývoj štvrťročných tržieb spoločnosti Meta Platforms sa posledný rok

Meta zaznamenala prekvapivo dobré výsledky v reklamnom biznise, ktorý je pod tlakom makroekonomického spomaľovania. Tržby z reklamy medziročne vzrástil o 4,1 % na 28,1 miliardy USD, pričom analytici očakávali 26,8 miliardy USD. Príjmy zo sociálnych sietí (Family of Apps) s príjami vo výške 28,3 miliardy USD taktiež prevýšili odhady Wall Street, ktoré boli na úrovni 26,9 miliardy USD.

Naopak posun spoločnosti do virtuálnej reality a metaverza naďalej veľký vplyv na čísla nemá. Medziročne výnosy Reality Labs klesli zo 700 na 340 miliónov USD. Práve segment Reality Labs je naďalej tŕňom v oku viacerých analytikov a investorov. Metaverzum má potenciál stať sa v budúcnosti dôležitou technológiou, ale kým ju ľudia príjmu, môže ubehnúť ešte veľa času. Nie je pritom jasné, či práve Meta bude v tomto odvetví lídrom, ale jednoznačne do neho investuje najviac. V poslednom kvartáli minula na vývoj metaverza 4,3 miliardy USD.

Vysoké náklady dokázala Meta vykompenzovať úspornými opatreniami vrátane viacerých kôl prepúšťania, počas ktorých prišlo o prácu desiatky tisíc zamestnancov. Aj vďaka tomu zisk spoločnosti prekonal odhady analytikov.

Mark Zuckerberg sa v konferenčnom hovore zameranom na kvartálne výsledky tiež vyjadril na tému umelej inteligencie (AI). Verí, že generatívna AI „ovplyvní každú jednu z našich aplikácií a služieb“ a že Meta má dobrú pozíciu v súčasných pretekoch AI, v ktorom zatiaľ vedie Google a najmä Microsoft.

„Silnejšia finančná pozícia nám umožní prekonať nestále prostredie a zároveň sa sústrediť na naše dlhodobejšie priority,“ oznámil investorom. „Je tu príležitosť predstaviť agentov AI miliardám ľudí spôsobmi, ktoré budú užitočné a zmysluplné,“ povedal, že zlepšuje četovanie zákazníckych služieb s firmami, proces vytvárania reklám a herný zážitok vo virtuálnej realite. Zuckerberg vysvetlil, ako technológia umelej inteligencie už pomohla spoločnosti vybrať správne krátke videá Reels pre svojich používateľov. Povedal, že Meta zarába na Reels stále viac peňazía čas strávený na Instagrame sa zvýšil o 24 %.

Zuckerberg sa zaoberal obavami, že spoločnosť nie dlho po zmene názvu spoločnosti presunula svoje zameranie od vývoja metaverse v prospech práce na AI. „Rozvinul sa príbeh, že sa nejakým spôsobom vzďaľujeme od zamerania sa na metaverznú víziu, takže chcem hneď povedať, že to nie je presné,“ povedal. „Už roky sa zameriavame na AI aj metaverse. A budeme sa naďalej venovať obom. Tieto dve oblasti spolu tiež súvisia.“

Vedenie firmy nakoniec oznámilo, že počas štvrťroku Meta odkúpila vlastné akcie v hodnote 9,22 miliardy USD a v rámci programu má Meta naďalej k dispozícií necelých 42 miliárd USD. Investorom manažment zároveň ponúkol svoj výhľad. V októbri spoločnosť odhadovala, že náklady v roku 2023 dosiahnu 96 až 101 miliárd USD. Vo včerajšom vyhlásení firma uviedla, že náklady by mali nakoniec dosiahnuť 86 až 90 miliárd USD vrátane nákladov na reštrukturalizáciu.

Akcie Meta Platforms


Akcie Meta Platforms patria v tomto roku medzi najvýkonnejšie, keď si pripísali už +74,1 % a v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o ďalších +11,65 % na $233,79. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 29,4 násobok zisku na akciu (P/E); 35,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 13,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMicrosoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street, ťaží z umelej inteligencie
Ďalší článokSpotrebiteľská divízia Kenvue firmy J&J by pri IPO mohla získať ocenenie 43 miliárd USD
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno