Globálny dopyt rastie
Podľa nedávnej správy Silver Institute má globálny dopyt po striebre v roku 2024 dosiahnuť 1,2 miliardy uncií, čo by predstavovalo druhé najvyššie číslo v histórii. „Domnievame sa, že striebro zažije fantastický rok, najmä pokiaľ ide o dopyt,“ povedal výkonný riaditeľ Silver Institute Michael DiRienzo. Ten doplnil, že tento rok by mohol byť pre striebro skutočne výnimočným, pričom ceny by mohli dosiahnuť desaťročné maximum.
„Silnejšia priemyselná spotreba je hlavným katalyzátorom rastúceho globálneho dopytu po bielom kove, a tento sektor by mal tento rok dosiahnuť nové ročné maximum,“ napísali predstavitelia ústavu, ktorý je neziskovou medzinárodnou asociáciou zloženou z rôznych členov v rámci priemyslu striebra.
Striebro sa používa hlavne na priemyselné účely a je bežne používané pri výrobe automobilov, solárnych panelov, šperkov a elektroniky. Očakávajú, že ceny striebra dosiahne hodnotu 30 USD za uncu. Striebro, ktoré sa v súčasnosti obchoduje za 22,8 USD za uncu, naposledy dosiahlo hodnotu 30 USD ešte vo februári 2013.
Striebro v tesnom závese za zlatom
Zatiaľ čo si zlato v minulom roku pripísalo 12,5 % a dokonca sa chvíľu obchodovalo na historikom maxime, striebro sa obchodovalo na konci minulého roku o 1,3 % vyššie ako na jeho začiatku. Zlato ťahali nahor očakávania znižovania vysokých úrokových sadzieb, ktoré boli na najvyššej úrovni za viac ako 20 rokov a tiež oslabenie dolára. Obvykle platí pre striebro fakt, že sa pohybuje spolu so zlatom, avšak s miernym oneskorením.
Potvrdzujú to aj dáta z inštitútu, ktorý tento rok zaznamenáva nárast dopytu po striebornom príbore o 9 % a 6 % nárast dopytu po šperkoch. Očakáva sa pritom, že India bude hnacou silou a ešte viac zvýši dopytu po šperkoch. Predpokladané zotavenie spotrebnej elektroniky by malo tiež poskytnúť trhu so striebrom dodatočný impulz k rastu.
Avšak výkonný riaditeľ Silver Institute Michael DiRienzo upozornil, že v krátkodobom horizonte by odkladanie zníženia úrokových sadzieb v USA a problémy v Číne mohli predstavovať prekážky pre rast ceny bieleho zlata. Situácia by sa podľa neho mohla zmeniť v druhej polovici roka 2024, keď väčšina pozorovateľov trhu verí, že FED začne znižovať sadzby.
Ceny striebra, rovnako ako zlata, majú tendenciu mať inverzný vzťah k úrokovým sadzbám. V prostredí s vyššími úrokovými sadzbami klesá dopyt po striebre a zlate, pretože drahé kovy nevyplácajú žiadne úroky, čo ich robí menej atraktívnymi v porovnaní s alternatívnymi investíciami, ako sú napríklad dlhopisy.
Striebro nesie povesť chudobnejšieho príbuzného zlata, ale obe kovy majú pozitívnu koreláciu, pokiaľ ide o ceny, hoci s oneskorením. Vzhľadom na rozsiahle priemyselné využitie striebra je jeho výkonnosť tesne spätá s celkovým stavom globálneho hospodárstva a jeho jednotlivými cyklami.
Na rozdiel od toho ceny zlata obvykle stúpajú počas období ekonomickej neistoty. V tomto duchu je striebro citlivejšie na ekonomické zmeny a volatilnejšie než zlato. Má tendenciu prekonávať žltý kov počas období silného ekonomického rastu, ale zaostáva, keď nastanú horšie časy pre globálnu ekonomiku.
Vzťah je možné monitorovať pomocou známeho pomerového ukazovateľu pomeru Gold-Silver Ratio. Ten vyjadruje, koľko uncí striebra je potrebných na nákup jednej unce zlata na základe aktuálnych cien. Ide o dôležitý ukazovateľ pre investorov na trhu s kovmi a finančných trhoch všeobecne. V súčasnosti je potrebných 90 uncií striebra na nákup jednej unce zlata.
Keď je pomer vyšší, znamená to, že cena zlata je vyššia v porovnaní so striebrom, čo môže indikovať, že investori uprednostňujú zlato ako bezpečnejšiu investíciu. Naopak, keď je pomer nižší, môže to naznačovať, že striebro je viac preferovaným aktívom, možno pre jeho väčšiu industrializáciu alebo širšiu spotrebu v priemysle. Tento pomer môže byť sledovaný investorami a analytikmi na základe histórie a trendov, aby odhadli, či je trh nadhodnotený alebo podhodnotený z hľadiska vzťahu medzi cenami zlata a striebra.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Striebro a ostatné komodity si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové