Financovanie DocuSign

Na Wall Street prebiehajú diskusie o financovaní kúpy spoločnosti DocuSign. Firma je známa predovšetkým svojimi elektronickými podpisovými službami a digitálnymi riešeniami pre riadenie dokumentov. Za účelom tejto obchodnej transakcie rokujú svetoznáme banky, medzi nimi nájdeme aj JPMorgan Chase a Bank of America. Hovoríme o potenciálnych sumách až vo výške 8 miliárd USD.

Zároveň Jefferies Financial Group a Deutsche Bank tiež zvažujú svoju úlohu pri financovaní tejto firmy. Kúpu elektronickej platformy na podpisovanie súčasne zvažujú aj správcovské firmy Bain Capital a Hellman & Friedman, avšak dôležité je zdôrazniť, že rozhovory sú v procese a môžu sa ešte meniť. Predchádzajúce správy z agentúry Bloomberg naznačovali, že veritelia tiež prejavili záujem o podporu tejto akvizície.

Keďže kúpna cena a očakávaná páka tejto transakcie sú pomerne vysoké, obe finančné cesty budú pravdepodobne vyžadovať uprednostnený kapitál na dokončenie obchodu. Banky zvyčajne poskytujú nižšie sumy dlhu v porovnaní s priamymi veriteľmi (finančné inštitúcie alebo investičné spoločnosti, ktoré poskytujú úvery alebo financovanie priamo spoločnosti, ktorá kupuje, bez prostredníctva tradičných bankových inštitúcií), preto by suma uprednostneného kapitálu mohla byť vyššia v prípade, že banky zabezpečia financovanie.

Po zverejnení správy o potenciálnej akvizícii, akcie spoločnosti DocuSign poklesli až o 4,7 %, čo predstavuje najväčší denný pokles od začiatku decembra. Niektorí z najväčších hráčov na trhu s privátnym úverom vo výške 1,7 miliardy USD majú svoje pochybnosti ohľadom zapojenia sa do tejto transakcie. Ak by financovanie poskytli priamy veritelia, išlo by o jedno z najväčších súkromných úverov v histórii, podľa dát agentúry Bloomberg.

V prípade realizácie tejto akvizície by sa zadlženosť spoločnosti DocuSign výrazne zvýšila. Od roku 2018, kedy sa stala verejne obchodovanou spoločnosťou, nikdy nemala dlh vo výške vyššej ako 1 miliarda USD. Pre veriteľov predstavuje takýto nárast zadlženosti riziko, najmä keď sa DocuSign snaží získať používateľov v konkurencii s menej zadlženými firmami, ako je napríklad Adobe.

Okrem toho sa veritelia ocitli v súboji s trhom s širokou distribúciou úverov a trhom s neinvestičnými dlhopismi, ktoré zaznamenávajú oživenie. To umožnilo bankám ponúkať atraktívnejšie ceny oproti spoločnostiam poskytujúcim súkromné úvery. Súčasný súboj medzi bankami a priamymi veriteľmi dosahuje vrchol aj v ďalších obchodoch. Spoločnosť KKR & Co. sa pri svojej potenciálnej akvizícii spoločnosti Cotiviti viac nakláňa k finančnému balíčku poskytovanému bankami.

Akcie DocuSign


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -7,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 58,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 232,5 násobok zisku na akciu (P/E), 20,3 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 95,8 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 11,8 bilióna USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokEnphase vidí v blízkej budúcnosti zlepšenie dopytu, akcie stúpajú
Ďalší článokAkcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno