3 technologické ETF fondy

V časoch ako sú tieto, teda v časoch, kedy akciové trhy zažívajú relatívne výraznú korekciu je dobré nákupy zvyšovať. Najmä ak ste dlhodobý investor. Ďalšou pozitívnou správou je, že zatiaľ čo ešte pred pár rokmi bolo hľadať podhodnotené akcie ako hľadať ihlu v kope sena, dnes je situácia iná. Áno, stále akcie nemožno považovať z historických hľadísk ako veľmi lacné, ale prinajmenšom ich možno označiť za lákavé. Najmä ak sa pozrieme aké výnosy investorom priniesli korekcie v doterajšej historií akciových trhov. Investori tak dnes nemusia až tak hľadať konkrétne kvalitné a zároveň lacné akcie, ale môžu sa zamerať na celé odvetvia skrz ETF fondy. My sme sa preto rozhodli pozrieť na 3 technologické ETF fondy reprezentujúce odvetvia s vysokým potenciálom.

WisdomTree Cloud Computing UCITS ETF (WCLD.L) 

WisdomTree Cloud Computing UCITS ETF sa snaží sledovať výkonnosť akciového indexu BVP Nasdaq Emerging Cloud. Tento index sa primárne zameriava na spoločnosti pôsobiace v oblasti cloudového softvéru a služieb, ktoré spĺňajú ktitéria rastu a ESG faktorov spoločnosti WisdomTree. Fond sa vyvažuje na polročnej báze.

ETF sa skladá z 76 akcií a je vyvažované polročne. Pod správou má aktíva v hodnote 329,6 miliónov dolárov, pričom investovanie do ETF prináša ročnú mieru výdavkov na úrovni 0,40 %. Fond neponúka distribučný dividendový výnos, keďže všetky dividendy reinvestuje späť. Aktuálne sa fond obchoduje za 5,4 násobok tržieb (P/S) a 101,0 násobok voľného cash flowu (P/E).

3 technologické ETF fondy - WCLD.L
3 technologické ETF fondy – WisdomTree Cloud Computing UCITS ETF (WCLD.L) 

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív fondu, ktoré majú na celkovom zložení podiel 18,63 %, čo predstavuje veľmi nízku koncentráciu. Zo sektorového hľadiska majú najväčšie zastúpenie v ETF aktíva spoločností z IT (91,81 %), komunikačných služieb (3,33 %) a zdravotnej starostlivosti (3,21 %), pričom sú najmä z USA (90,45 %). Z hľadiska veľkosti je fond rzložený rovnomerne, 29,07 % tvoria vysoko kapitalizované (>$10 MLD.), 37,84 % stredne kapitalizované (>$2 MLD.) a 33,09 % nízko kapitalizované (<2 MLD.) podniky.

Cena WCLD.L sa od začiatku tohto roka znížila o –40,95 % na $27,09, čím výrazne zaostáva za výkonom indexu S&P 500, čo do veľkej miery možno pripísať korekcii v cenách technologických spoločností. Za posledné 2 roky sa cena fondu prepadla o -19,89 %.


MSCI ESG Rating: BBB

Lyxor Robotics & AI UCITS ETF (ROAI.DE)

Lyxor Robotics & AI UCITS ETF kopíruje výkonnosť akciového indexu MSCI ACWI IMI ROBOTICS &AI ESG. Cieľom ETF je investovať do spoločností, ktoré generujú príjmy z oblastí ako sú robotika, umelá inteligencia, internet vecí (IoT), inteligentná domácnosť, cloud computing, kybernetická bezpečnosť, medicínska robotika, automatizácia sociálnych médií a automatizácia vozidiel.

ETF sa skladá z 156 akcií a spravuje aktíva v hodnote 250,9 miliónov dolárov. Ročná miera výdavkov je na úrovni 0,40 %. Dividendový výnos fondu je 0,71 %, pričom, všetky dividendy sú automaticky reinvestované späť.

ROAI.DE
3 technologické ETF fondy – Lyxor Robotics & AI UCITS ETF (ROAI.DE)

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív fondu, ktoré majú na celkovom zložení podiel 21,99 %, čo je veľmi nízka koncentrácia. Zo sektorového hľadiska majú najväčšie zastúpenie v ETF aktíva spoločností z IT (73,97%), zdravotnej starostlivosti (9,10 %) či priemyslu (8,72%) a z geografického hľadiska firmy z USA (76,68 %), Japonska (4,27 %) a Švajčiarska (4,20 %).

Cena ROAI.DE sa od začiatku tohto roka znížila o –31,91 % na €25,02, čím taktiež výrazne zaostáva za výkonom indexu S&P 500. Za posledné 2 roky však fond vzrástol o +18,17 %.


iShares Digital Security UCITS ETF (LOCK.UK)

Fond iShares Digital Security UCITS ETF sa snaží sledovať výkonnosť akciového indexu zloženého zo spoločností na rozvinutých a rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré generujú značné príjmy zo špecifických sektorov spojených s digitálnou bezpečnosťou. Investuje teda predovšetkým do firiem pôsobiacich v oblasti kyberbezpečnosti či zabezpečenia sietí, ktoré spĺňajú rastové kritéria.

ETF sa skladá z 118 akcií a je vyvažovaný ročne. Pod správou má aktíva v hodnote 1,4 miliardy dolárov, pričom investovanie do ETF prináša ročnú mieru výdavkov na úrovni 0,40 %. Fond neponúka distribučný dividendový výnos, keďže všetky dividendy reinvestuje späť.

LOCK.L
3 technologické ETF fondy – iShares Digital Security UCITS ETF

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív fondu, ktoré majú na celkovom zložení podiel 18,28 %, čo predstavuje veľmi nízku koncentráciu. Zo sektorového hľadiska majú najväčšie zastúpenie v ETF aktíva spoločností z IT (86,47 %), priemyslu (9,18 %) a nehnuteľností (3,12 %) a z geografického hľadiska firmy z USA (61,46 %), Japonska (13,92 %) a Izraelu (3,31 %).

Cena LOCK.L sa od začiatku tohto roka znížila o –25,64 % na $5,93 a tiež výrazne zaostáva za výkonom indexu S&P 500. Za posledné 2 roky však ETF fond vzrástol o +12,55 %.


MSCI ESG Rating: AA

Porovnanie výkonnosti

ETFWCLDROAILOCK
YTD-19,89 %-31,91 %-25,64 %
2 roky-40,95 %+18,17 %+12,55 %
5 rokov
Zdrojové údaje: Finance Yahoo

Od začiatku tohto roka mal najlepšiu výkonnosť ETF fond WCLD a za obdobie 2 rokov fond ROAI. Údaje za obdobie 5 rokov nie sú dostupné nakoľko všetky 3 fondy boli založené až v rokoch 2018 a 2019. Technologické ETF

Naše ďalšie články o ETF fondoch:

xtb
Predchádzajúci článokKering predstavil plány pre svoje značky Gucci a Yves Saint Laurent
Ďalší článokAmbasádor XTB, Jiří Procházka je novým šampiónom UFC
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno