ARM po IPO

Polovodičová spoločnosť Arm Holdings, poskytla od svojho IPO svoje vôbec prvé kvartálne výsledky za jej druhý štvrťrok 2024. Za tento štvrťrok firma vykázala príjmy vo výške 806 miliónov USD a upravený zisk na akciu vo výške 36 centov, v oboch prípadoch prekonala očakávania analytikov. Akcie Arm po týchto správach v rozšírenom obchodovaní klesli o 8 % na 50 USD. Dôvodom je slabší výhľad firmy, ktorý vyvoláva viacero otázok.

Spoločnosť vygenerovala 388 miliónov USD v príjmoch z licencií a iných zdrojov spolu so 418 miliónmi USD z licenčných poplatkov. Výhľad však nebol taký silný, keďže predstavitelia organizácie uviedli predpovede tržieb na aktuálny štvrťrok, ktorý sa skončí v decembri, vo výške 720 až 800 miliónov USD, čo odzrkadľuje priemerné odhady analytikov pod konsenzom 776 miliónov USD.

Spoločnosť vstúpila na burzu v polovici septembra v rámci najväčšieho IPO roka, kde bola ocenená na 54,5 miliardy USD. Firma predala 95,5 milióna akcií za 51 USD za kus. Spoločnosť Arm sa opäť stala verejne kótovanou v septembri po tom, čo japonská SoftBank Group, ktorá stále vlastní viac ako 90 % firmy, predala časť svojich akcií. Jednou z otázok, s ktorými sa spoločnosť potýka, sú nové účtovné pravidlá, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým musí účtovať príjmy z veľkých, viacročných licenčných obchodov.

Arm vyčlenil z akcií v IPO viac ako 700 miliónov USD, aby ich mohli kúpiť niektorí z jej najväčších zákazníkov vrátane firiem ako Intel a Samsung, Apple, Nvidia Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

Analytici uviedli, že nepredvídateľnosť vyvoláva otázky o ocenení spoločnosti Arm, ktoré s viac ako 65 miliardami USD po jej počiatočnej verejnej ponuke bolo oveľa vyššie v porovnaní s jej očakávaným ročným príjmom ako ktorákoľvek iná čipová spoločnosť. „Stále existujú otázky o tom, či existuje príbeh udržateľného rastu pre túto spoločnosť,“ povedal Ben Bajarin, výkonný riaditeľ a hlavný analytik spoločnosti Creative Strategies. „Štvrťrok vyzeral dobre, na rozdiel od usmernenia, v skutočnosti nerozumieme tomu, ako vyzerá zákaznícky cyklus firmy.“

Ako sa darilo firme ARM v jej vôbec prvom štvrťroku na Wall Street?

Oneskorenie veľkej dohody

Predstavitelia spoločnosti pripisujú slabšiu prognózu veľkému obchodu, ktorý sa pravdepodobne uskutoční neskôr, ako sa očakávalo. Finančný riaditeľ Arm Jason Child povedal, že usmernenia pod očakávaniami pre súčasný fiškálny tretí štvrťrok, ale vyššia celoročná prognóza, boli spôsobené tým, že spoločnosť teraz očakáva, že významná licenčná dohoda sa odohrá o štvrťrok neskôr, ako sa pôvodne očakávalo.

„Sú to veľmi veľké obchody, ktoré si vyžadujú veľa komplikovaných schvaľovaní, ktoré idú na najvyššie úrovne, a práve to organizáciám môže chvíľu trvať a to je pre nás ťažké predvídať,“ povedal Child. Predstavitelia uviedli, že predpovedajú rozsah príjmov na fiškálny rok 2024 so stredným bodom 3,02 miliardy USD, čo je nad očakávaniami analytikov 2,95 miliardy USD.

Arm pracuje na rozšírení svojej pevnosti čipov mobilných telefónov do iných oblastí, ako sú servery dátových centier a čipy osobných počítačov. Agentúra Reuters minulý mesiac uviedla, že Nvidia, ktorá sa tento roka stala novým členom klubu bilionárov, plánuje použiť technológiu od Arm v novej veľkej zakázke pre Intel na trhu osobných počítačov.

Arm má dva primárne zdroje príjmov, licenčné poplatky vopred, ktoré si účtuje za prístup k svojim návrhom čipov a inému duševnému vlastníctvu, a licenčný poplatok, ktorý vyberá za každý predaný čip vyrobený s jeho duševným vlastníctvom. Predstavitelia firmy uviedli, že jej cieľom je zvýšiť príjmy z licenčných poplatkov presunom do častí trhu s čipmi, kde sa čipy predávajú za vyššie priemerné ceny.

Akcie ARM


Akcie ARM od svojho IPO klesli o -17,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 52,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 102,2 násobok zisku na akciu (P/E); 82,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 60,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokVýsledková sezóna sa blíži ku koncu: Je big tech stále nezastaviteľný?
Ďalší článokBankové akcie na historickom minime oproti širšiemu trhu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno