Kvartálne výsledky

Tretí kvartál tohto roka odštartoval výsledkami bánk a hlavnou udalosťou tohto týždňa sú kvartálne výsledky firiem ako  TSMC, ASML, Netflix či Tesla. Poďme sa spoločne pozrieť na to ako sa v tomto štvrťroku darilo práve americkej automobilke. Tá v poslednom období stráca podiel na najväčšom trhu elektromobilov na svete, Čínu, kde si svoje vedúce podujatie začína upevňovať Čínska spoločnosť BYD. Investori taktiež očakávali ako na tržby pôsobilo verbovanie konkurentov, ktorí využívajú sieť elektronabíjačiek značky Tesla.

Firma Tesla svojimi výsledkami za druhý štvrťrok, sklamala očakávania Wall Street z pohľadu tržieb a tiež zisku, na základe výsledkov akcie americkej automobilke klesajú o 4,85 %.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom kvartály roku 2023 Tesla zaznamenala tržby vo výške $23,35 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +9 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Wall Street očakávalo tržby na úrovni $24,06MLD.

Dodávky vozidiel: Dodávky medzi kvartálne klesli o -6 % na 435 059 vozidiel. Prevažná väčšina týchto predajov sa týkala populárnych sedanov Tesla Model 3 a crossoverov SUV Model Y.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti oproti minulému roku klesol o -52 %, z $3,68 MLD. na $1,76 MLD. Prevádzková zisková marža klesla z 17,2 % na 7,6 %.

Čistý zisk: Čistý zisk klesol o -37 % z $3,2 MLD., na $2,3 MLD. Upravený čistý zisk na akciu klesol z $0,73 na $0,66 na akciu, zatiaľ čo Wall Street očakávala zisk $0,74 na akciu.

Cashflow: Voľný cashflow medziročne klesol o -74,6 % z $3,29 MLD., na $848 MIL.

„Naše hlavné ciele zostali v 3. štvrťroku 2023 nezmenené, zníženie nákladov na vozidlo, vytváranie voľných peňažných tokov pri maximalizácii objemov dodávok a pokračujúce investície do AI a ďalších rastových projektov. Naše náklady na tovar predaný na vozidlo4 sa v 3. štvrťroku znížili na 37 500 USD. Zatiaľ čo výrobné náklady v našich nových továrňach zostali vyššie ako v našich zabehnutých továrňach, v treťom štvrťroku sme zaviedli potrebné inovácie, aby sme umožnili ďalšie zníženie jednotkových nákladov. Naďalej veríme, že líder v odvetví musí byť lídrom v oblasti nákladov “. Oznámil generálny riaditeľ firmy Elon Musk.

Najdôležitejšie novinky

Upravená čistý zisk za tretí štvrťrok klesol o 37 % na 66 centov na akciu, čo je najmenej za dva roky. Aby firma udržala dynamiku predaja, Tesla počas celého roka agresívne znižovala ceny vozidiel, čo drasticky znížilo hrubé ziskové marže automobilov.

Tesla počas tretieho štvrťroka dodala 435 059 vozidiel, čo je výrazne pod očakávaniami a ide o 6 % pokles v porovnaní s Q2. Taktiež predstavitelia firmy ohlasujú že, príde k ďalšiemu zníženiu základných cien modelov 3 RWD o 1 250 USD na 38 990 USD a Model Y Long Range o 2 000 USD na 48 490 USD.

Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 5 %

Analytici tiež očakávajú, že ziskové marže Tesly zostanú pod svojou „minimálnou“ hranicou v dôsledku obáv, že v posledných mesiacoch roku 2023 dôjde k ďalšiemu ohlásenému znížonoviu cien. Podľa mnohých analytikov firma v 4 štvrťroku vsádza na oživenie dodávok s prepracovaným Modelom 3 v Číne a očakávaným spustením dodávky Cybertruck.

Predstavitelia firmy Tesla dodali, že nárast prevádzkových nákladov spôsobil Cybertruck, iniciatívy umelej inteligencie a ďalšie projekty. Taktiež oznámili, že Cybertruck je v pilotnej výrobe a dodávky Cybertrucku sa začnú budúci mesiac. Podľa Elona Muska bude automobilka vyrábať približne 250 000 kusov Cybertruck ročne. Musk povedal, že firma dosiahne tento výkon niekedy v roku 2025.

Generálny riaditeľ spoločnosti povedal investorom, že firma je pripravená na začatie výstavby vo svojom závode v Mexiku, avšak vedenie sa rozhoduje o dátume začatia výstavby, kvôli nejasnej ekonomickej budúcnosti vo svete.

Akcie Tesla


Akcie Tesla si od začiatku roku pripísali +124,5 %, ich aktuálna cena je 242,7 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 67,8 násobok zisku na akciu (P/E); 142,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 44,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie výsledky z kvartálnej sezóny

Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokNetflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
Ďalší článokMesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Európske úrokové sadzby na historických maximách.
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno