Kvartálne výsledky

Tretí kvartál tohto roka odštartoval výsledkami bánk a hlavnou udalosťou tohto týždňa sú kvartálne výsledky firiem ako Coca Cola, Microsoft, Meta, Amazon, Visa či Alphabet. Poďme sa spoločne pozrieť na to ako sa v tomto štvrťroku darilo práve posledne menovanej firme. Tá prednedávnom vylepšila svoj AI chatbot Bard výraznými vylepšeniami a pokračuje tak vo vojne  “o umelú inteligenciu “ s firmou Microsoft.

Pred pár mesiacmi bola firma znovu obvinená Európskou úniou za zneužívanie dominantného postavenia na trhu, v oblasti reklamnej technológie na potlačenie konkurencie. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako tieto udalosti ovplyvnili najnovšie kvartálne výsledy spoločnosti.

Firma Alphabet svojimi výsledkami za tretí štvrťrok, prekonala očakávania Wall Street z pohľadu tržieb a tiež zisku, cloudové podnikanie však zaostáva za očakávaniami, na základe výsledkov akcie Alphabet klesli v rozšírenom obchodovaní o 6,7 %.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom kvartály roku 2023 firma zaznamenala tržby vo výške $64 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +11 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Wall Street očakávalo tržby na úrovni $63,1 MLD.

Cloud: Cloudové podnikanie zaostalo za očakávaniami Wall Street, keď v tomto štvrťroku prekonalo $8,41 MLD., v porovnaní s očakávaniami $8,6 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti oproti minulému roku vzrástol o +24,5 %, z $17,13 MLD. na $21,34 MLD. Prevádzková zisková marža vzrástla z 25 % na 28 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne vzrástol o +41,5 % z $13,9. na $19,7 MLD. Upravený čistý zisk na akciu vzrástol z $1,06 na $1,55 na akciu, zatiaľ čo Wall Street očakávala zisk $1,44 na akciu.

„Som spokojný s našimi finančnými výsledkami a hybnosťou produktov v tomto štvrťroku, s inováciami poháňanými umelou inteligenciou vo vyhľadávaní, YouTube, cloude, našich zariadeniach Pixel a ďalších,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Google Sundar Pichai. „Pokračujeme v zameraní sa na to, aby AI bola užitočnejšia pre každého. Je tu vzrušujúci pokrok a ešte veľa ďalšieho.“

Najdôležitejšie novinky

Materská spoločnosť Google, Alphabet zverejnila svoje kvartálne výsledky, ktoré prekonali finančné odhady analytikov aj napriek veľkým investíciám do umelej inteligencie (AI). Iniciatívy súvisiace s AI podnietili v tomto štvrťroku značné množstvo kapitálových výdavkov, pričom spoločnosť Alphabet vykázala výdavky vo výške viac ako 8 miliárd USD, ktoré boli „prevažne“ zamerané na technologickú infraštruktúru. Servery a dátové centrá boli dve najväčšie investičné oblasti a iniciatívy spoločnosti AI zahŕňajú cloud, vyhľadávanie, YouTube a smartfóny.

Alphabet začiatkom tohto roka prepustil približne 12 000 zamestnancov, čiže približne 6 % svojej celosvetovej pracovnej sily, keďže sa reštrukturalizoval. Spoločnosť minula za prvých deväť mesiacov roka približne 2,1 miliardy USD na odstupné a súvisiace poplatky.

Finančná výkonnosť spoločnosti Google prekonala odhady ziskov a tržieb analytikov, no výnosy z cloudu Google vzrástli medziročne o 22,5 % na 8,41 miliardy USD. Aj napriek tomu ide o pokles z 28 % v predchádzajúcom štvrťroku a ide tak o najpomalší rast výnosov cloudu od prvého štvrťroka 2021.

Napriek chýbajúcim príjmom z cloudu, reklamné podnikanie spoločnosti vykázalo príjmy vo výške 59,7 miliardy USD, čím prekonali konsenzus 58,9 miliardy USD. To vyvolalo obavy o pozíciu spoločnosti na trhu, ktorý je pre jej budúcnosť rozhodujúci. Táto jednotka vykázala prevádzkový príjem vo výške 266 miliónov USD, pričom odhady boli na úrovni 434 miliónov USD.

YouTube vykázal príjmy vo výške 8 miliárd USD v porovnaní s priemerným odhadom analytikov 7,8 miliardy USD. Jednotka bola brzdou výkonnosti spoločnosti v posledných štvrťrokoch, ale výsledky naznačujú, že príjmy z Youtube ťažia z globálneho oživenia výdavkov na digitálnu reklamu.

Dobré výsledky ziskovosti spoločnosti Google prichádzajú v čase, keď spoločnosť bojuje proti dvom protimonopolným žalobám podaným ministerstvom spravodlivosti. V nich obviňujú spoločnosť zo zneužívania svojej moci a narušenia hospodárskej súťaže na trhoch s online vyhľadávaním a digitálnou reklamou.

Reklamné podnikanie spoločnosti Google je v súčasnosti predmetom federálneho protimonopolného súdneho sporu. Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že Google sa zaoberal protisúťažným správaním a klamal svojich konkurentov v digitálnom reklamnom priestore.

Akcie Alphabet


Akcie Alphabet si od začiatku roku pripísali +55,76 %, ich aktuálna cena je 138,81 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 29,4 násobok zisku na akciu (P/E); 26,3 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 18,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie výsledky z kvartálnej sezóny

Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článok„Kvalita pred kvantitou“, ako Apple priláka športových fanúšikov na svoju streamovaciu službu
Ďalší článokZa Ferrari budete môcť zaplatiť kryptomenami
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno