Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna pokračuje v plnom prúde. V tomto týždni sme sa bližšie pozreli na výsledky spoločností Ryanair, Datadog, Warner Bros. Discovery, českého ČEZu, ale aj mnoho ďalších v našich krátkych správach. Najočakávanejšou udalosťou týždňa ale boli výsledky spoločnosti Walt Disney za štvrtý finančný kvartál roku 2023.

Ikonická spoločnosť s takmer 150-ročnou históriou zápasí s viacerými problémami, kvôli ktorým akcie firmy v tomto roku odpísali -5 % a od svojho maxima už -60 %. Akcie Walt Disney sa tak na cene 84,50 USD obchodujú na úrovniach z roku 2014. Zmeniť trajektóriu firmy sa snaží staronový generálny riaditeľ firmy Bob Iger, ale tiež známy aktivistický investor Nelson Peltz, ktorý v nej zvýšil svoj podiel v snahe tlačiť na zmeny.

Disney nakoniec v 4. kvartáli 2023 mierne zaostala za očakávaniami analytikov z hľadiska tržieb, ale upravený zisk na akciu prekonal odhady Wall Street. Investorov potešil najmä fakt, že plán znižovania nákladov bol navýšený z 5,5 miliardy na 7,5 miliardy USD, čo by malo zvýšiť rentabilitu spoločnosti. Akcie Walt Disney reagovali na výsledky rastom v rozšírenom obchodovaní o +3,8 % na 87,73 USD.

Najdôležitejšie čísla

Navrh bez nazvu 17

„Naše výsledky v tomto štvrťroku odrážajú významný pokrok, ktorý sme dosiahli za posledný rok,“ povedal Robert A. Iger, generálny riaditeľ spoločnosti Walt Disney. „Hoci stále máme čo robiť, toto úsilie nám umožnilo posunúť sa za obdobie reorganizácie a začať znovu budovať naše podnikanie. Máme solídny základ tvorivej dokonalosti a inovácií vybudovaných v minulom storočí, ktorý bol len posilnený dôležitou reštrukturalizáciou a prácou v oblasti nákladovej efektívnosti, ktorú sme vykonali v tomto roku, a sme na dobrej ceste dosiahnuť zníženie nákladov o približne 7,5 miliardy USD. V kombinácii s naším portfóliom cenných podnikov, značiek a aktív, a spôsobom, akým ich spoločne riadime, má Disney silnú ruku, ktorá nás odlišuje od ostatných v našom odvetví.“

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť Walt Disney, ktorá čelí problémom so štrajkami v Holywoode, vysokými stratami z jej streamovacích služieb, poklesom lineárneho vysielania televízií a ďalšími, ukázala v poslednom finančnom štvrťroku 2023 výrazný pokrok. Jej príjmy medziročne vzrástli len o 5 % a mierne zaostali za očakávaniami analytikov. Dobre sa darilo najmä segmentu zážitkov, pod ktoré spadajú zábavné parky spoločnosti. Jeho príjmy stúpli medziročne o 13 % na 8,16 miliardy USD.

Hoci celkové príjmy nedosiahli očakávania, všetky ostatné kľúčové ukazovatele zaznamenali výrazný rast. Prevádzkový zisk vzrástol o 86 % na 3 miliardy USD, voľný cash flow o 149 % na 3,4 miliady USD a upravený čistý zisk na akciu o 173 % na 0,82 USD, pričom prognózy Wall Street boli vo výške 0,67 USD na akciu. Prekvapivo dobre sa vyvíjal aj počet používateľov vlajkovej streamovacej služby Disney+, ktorá pridala oproti minulému štvrťroku takmer 7 miliónov nových používateľov. K tomu dopomohli podľa slov spoločnosti dopomohli najmä nové tituly „Elemental“, „Little Mermaid“ a „Guardians of the Galaxy Vol. 3″. Wall Street počítala s 2,68 miliónmi.

Vývoj počtu používateľov Walt Disney

V miernom raste pokračovali aj športová streamovacia služba ESPN+, indická Disney+ Hotstar a Hulu. Naďalej segment streamovacích služieb generoval straty, ktoré v 4. kvartáli dosiahli 420 miliónov USD. Pri medziročnom porovnaní ale vidieť výrazné zlepšenie, pretože strata sa znížila o 70 % z 1,41 miliardy USD. Lepšiemu výsledku dopomohli dve zvýšenia cien predplatného Disney+ a zvýšenie predplatného služby Hulu o viac ako 20 %. Vedenie firmy aj naďalej očakáva, že streamovací biznis dosiahne ziskovosť v poslednom štvrťroku 2024.

Ziskovosť spoločnosti v aktuálnom štvrťroku potiahli najmä segmenty zážitkov (zábavné parky, plavby a rezorty) a športu (ESPN), ktoré vygenerovali 863 miliónov, resp. 1,34 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 14 a 31 %. Disney plánuje práve do zážitkov zdvojnásobiť investície na 60 miliárd USD, čo by mohlo podporiť najziskovejší segment spoločnosti.

Manažment oznámil, že je v rámci škrtenia nákladov na dobrej ceste dosiahnuť úspory nielen vo výške plánovaných 5,5 miliardy USD, ale dokonca 7,5 miliardy USD. Očakáva zároveň, že v budúcom roku dosiahne výrazný rast voľného cash flowu.

Generálny riaditeľ Iger sa dotkol aj ďalších dôležitých tém smerovania firmy. Integrovaná aplikácia streamovacích služieb Hulu a Disney+ bude spustená v marci 2024. Spoločnosť v súčasnosti hľadá strategických partnerov, či už prostredníctvom spoločného podniku alebo čiastočného vlastníctva, aby ESPN umožnila novú streamovaciu službu spustiť. Športová televízia ESPN má plne prejsť do streamingu najneskôr do roku 2025. Iger uviedol, že rozhovory vedie napr. s NBA a NFL.

Akcie Walt Disney


Akcie Walt Disney od začiatku roka klesli o -5 %, ale v dnešnom obchodovaní stúpajú o +3,8 % na 87,73 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 68,7 násobok zisku na akciu (P/E); 54,4 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 16,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Ryanair po rekordnom zisku sľubuje investorom dividendu
Apple porazil očakávania, ale problémom je výhľad, akcie klesajú o 3 %
Akcie firmy Palantir na roztrhanie, pripisujú 17 % po zlepšení celoročného výhľadu
PayPal zvyšuje výhľad a akcie sa odrážajú od dna
Najcennejšia európska firma Novo Nordisk zvýšila zisk o 56 % vďaka lieku na chudnutie
Výrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMatka Game of Thrones, Warner Bros. Discovery, zaznamenala prepad akcií o takmer 20 %
Ďalší článokSamsung predstaví nový generatívny model AI, predpehne ním Apple?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno