Výsledková sezóna začala

Začiatok výsledkovej sezóny bol jednou z hlavných udalostí tohto týždňa vo finančnom svete. Firmy budú v najbližších týždňoch zverejňovať svoje hospodárske výsledky za tretí štvrťrok. Tradične otvorili výsledkovú sezónu spoločnosti PepsiCo, Delta Airlines, LVMH, Samsung Electronics a americké banky.

Svetový výrobca nápojov PepsiCo poskytol investorom dobré čísla, ktoré mierne stlmili ich obavy z dôsledku liekov proti obezite na dopyt po sladených nápojoch a jedle všeobecne. Najcennejšia svetová letecká spočnosť Delta Airlines dosiahla strmý nárast zisku. Skupina luxusu LVMH potvrdila, že luxusné akcie strácajú svoj lesk. Samsung svojimi číslami prekonal očakávania analytikov.

image 7

Banky ťažia z vysokých úrokových sadzieb

Bankám JP Morgan a Wells Fargo stúpli kvartálne zisky, ťažili z vyšších úrokových sadzieb. Výsledky amerických bánk poskytujú prvý pohľad na to, ako sa spotrebiteľom a podnikom v USA darí v prostredí vyšších a dlhodobejších sadzieb. Zvyšovanie úrokov zo strany americkej centrálnej banky posilnilo čisté úrokové výnosy bánk, teda rozdiel medzi tým, čo zarobia na úveroch a čo vyplácajú za vklady.

Najväčšia svetová banka JP Morgan Chase v 3. štvrťroku zvýšila zisk na 13,2 miliardy USD z 9,7 miliardy pred rokom, čo predstavuje nárast o 36 %. Vykázala rekordné čisté úrokové výnosy, ktoré za tri mesiace do septembra dosiahli takmer 23 miliárd USD a prekonali očakávania analytikov. Zisk JP Morgan podporila aj májová akvizícia First Republic Bank, ktorá do jej bilancie pridala úvery v hodnote 173 miliárd USD. Tržby banky medziročne vzrástli o 22 % na 39,9 miliardy USD. Návratnosť vlastného imania (ROE) dosiahla 18 %. Akcie JP Morgan po zverejnení kvartálnych čísel rastú o +2 % na 148,65 USD.

„Uvedomujeme si, že tieto výsledky ťažia z nadmerného zisku z čistých úrokových výnosov aj z nižších ako bežných úverových nákladov, ktoré sa časom normalizujú,“ uviedol šéf JP Morgan Jamie Dimon. Varoval pred ďalekosiahlymi následkami, ktoré môžu mať vojenské konflikty na Ukrajine a na Blízkom východe. „Toto je možno najnebezpečnejšie obdobie, aké svet zažil za posledné desaťročia.“

Čistý zisk Wells Fargo v 3. kvartáli vzrástol o 61 % na 5,8 miliardy USD z 3,6 miliardy pred rokom. Úrokové výnosy stúpli o 8 % na 13 miliárd USD a prekonali odhady analytikov. Banka opäť zvýšila celoročný výhľad, pretože naďalej ťaží z vyšších sadzieb. Príjmy bank vzrástli o necelých 7 % na 20,9 miliardy USD. Návratnosť vlastného imania (ROE) dosiahla 13,3 %. Akcie Well Fargo po zverejnení kvartálnych čísel rastú o +3,3 % na 41,05 USD. Riaditeľ Wells Fargo Charlie Charf povedal, že banka pozoruje následky spomaľujúcej ekonomiky, keď sa znižujú zostatky úverov a mierne sa zhoršuje situácia v oblasti úverov.

Ďalšie výsledky z kvartálnej sezóny

Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článok3 najlepšie kyberbezpečnostné akcie
Ďalší článokKtoré firmy z indexu Nasdaq investujú najviac do svojej budúcnosti?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno