Kvartálne výsledky

Dve najväčšie ropné spoločnosti v Spojených štátoch, Exxon Mobil a Chevron, koncom týždňa vykázali kombinovaný zisk 15,6 miliardy USD, pričom ťažili z vyšších cien ropy a palív. Rozšírila sa im tak rafinárske marže a produkcia dosiahla najvyššiu úroveň v 3. štvrťroku od roku 1999.

V medziročnom porovnaní ziskovosť ropných obrov klesla, ale oproti predošlému štvrťroku stúpla. Tieto výsledky prišlo len krátko po tom, čo Exxon Mobil oznámil akvizíciu ťažiara bridlicovej ropy Pioneer Natural Resources za 60 miliárd USD a Chevron kúpu konkurenčnej spoločnosti Hess za 53 miliárd USD. Chevron tiež dokončil akvizíciu PDC Energy za 6,3 miliardy USD.

Oba podniky v predchádzajúcich štvrťrokoch oznámili veľké odkupy vlastných akcií, ktoré financujú prostredníctvom rekordných ziskov, ktoré zaznamenali v minulom roku, kedy cena ropy vystrelila v dôsledku neistoty na energetických trhoch. Tú spôsobila vojna na Ukrajine a snaha Európy odpútať sa od závilosti na energiách Ruska. Chevron oznámil, že odkúpi vlastné akcie v hodnote 75 miliárd USD. Konkurenčný Exxon Mobil oznámil zámer odkúpiť akcie za 50 miliárd USD.

image 12

Pokles ziskovosti ropných spoločností na medziročnej báze nie je žiadnym prekvapením. Analytici predpokadali, že odvetviu klesnú zisky oproti minulému roku o viac ako tretinu.

ExxonMobil

Americký ropný koncern Exxon Mobil zaznamenal v 3. štvrťroku 2023 poklesu zisku o vyše 50 %. Analytici mu však predpovedali ešte horší výsledok. Zisk Exxon Mobil sa za tri mesiace do konca septembra 2023 znížil na 9,07 miliardy USD alebo 2,25 USD na akciu z 19,66 miliardy USD alebo 4,68 USD na akciu v 3. štvrťroku minulého roka.

Upravený zisk bez mimoriadnych položiek dosiahol 9,12 miliardy USD alebo 2,27 USD na akciu. Analytici však očakávali, že spoločnosť zarobí menej, 2,24 USD na akciu. Tržby Exxon Mobil v uplynulom štvrťroku klesli o 19 % na 90,76 miliardy USD zo 112,07 miliardy USD v minulom roku.

Najväčší producent ropy v USA ťažil zo strmého nárastu cien ropy a dopytu po benzíne a nafte, ale jeho zisky skresala chemická a rafinérska divízia, ktoré zápasia s vyššími nákladmi na suroviny aj energie. Exxon sa zároveň rozhodol zvýšiť dividendu na 0,95 USD a ročný dividendový výnos akcií predstavuje 3,53 %.

Chevron

Americký ropný koncern Chevron oznámil, že v 3. štvrťroku zaznamenal výrazný pokles zisku. Jeho výsledok zaostal aj za odhadmi analytikov. Dôvodom bol slabší výkon rafinérií a nižšie marže z predaja rafinovaných produktov.

Konkrétne, zisk spoločnosti sa za tri mesiace do konca septembra 2023 znížil na 6,53 miliardy USD (6,19 miliardy eur) alebo 3,48 USD na akciu z 11,23 miliardy USD alebo 5,78 USD na akciu v 3. štvrťroku minulého roka. Upravený zisk bez jednorazových položiek klesol na 5,72 miliardy USD alebo 3,05 USD na akciu z 10,8 miliardy USD alebo 5,56 USD na akciu v minulom roku, zatiaľ čo analytici očakávali zisk 3,33 USD na akciu. Tržby spoločnosti v 3. štvrťroku klesli o 18,8 % na 54,08 miliardy USD z vlaňajších 66,64 miliardy USD.

Chevron svoju štvrťročnú dividendu ponechal na rovnakej úrovni. Ročný dividendový výnos akcií predstavuje 3,90 %.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnoso
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokIntel po 2 rokoch potešil investorov, prekvapil tržbami, ziskom a dobrým výhľadom
Ďalší článokPrepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno