Kvartálne výsledky

Snažíme sa Vám každý týždeň prinášať prehľad výsledkov zaujímavých firiem, kótovaných na akciových burzách. Ako sme spomínali v článku o tohto týždňovom stručnom prehľade o finančných trhoch, investori očakávali oznámenie kvartálnych výsledkov viacerých spoločností na čele s firmami ako IntuitSplunkWorkday, Snowflake, CrowdStrike, či Salesforce. Práve poslednú menovanú spoločnosť Snowflake, ktorá je známa pre svoju cloudovú platformu pre správu a analýzu dát, ktorá umožňuje organizáciám efektívne spravovať, skladovať a analyzovať svoje dáta v cloude sa pozrieme v tomto článku.

Americká spoločnosť, ktorej aktuálna trhová kapitalizácia činí takmer 243 miliárd USD, v posledných kvartálnych výsledkoch softvérový gigant ukázal rekordnú ziskovosť, ktorá prekvapila Wall Street. Po uverejnení kvartálnych výsledkoch spoločnosti za tretí kvartál, v ktorých firma prekonala odhady analytikov z pohľadu zisku na akciu a tiež lepším výhľadom, na akciovom trhu akcie Salesforce vzrástli o +8 %.

Najdôležitejšie čísla:

Tržby za tretí štvrťrok vo výške 8,72 miliardy USD, medziročný nárast o 11 %. Výnosy z predplatného a podpory dosiahli 8,14 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 13 %. Profesionálne služby a ostatné výnosy dosiahli 0,58 miliardy USD, čo predstavuje medziročný pokles. Upravený zisk Salesforce vyskočil o 51 % na 2,11 USD na akciu a čistý zisk podľa GAAP vzrástol o 500 % na 1,2 amerických dolárov na akciu.

Salesforce pokračuje v znižovaní nákladov a zlepšuje výhľad

„Mali sme ďalší silný štvrťrok v realizácii nášho plánu rastu ziskovosti, ktorý sme uviedli do pohybu minulý rok, priniesli sme výnosy 8,7 miliardy USD a opäť sme zvýšili naše usmernenie o prevádzkovej marži na tento fiškálny rok,“ povedal Marc Benioff, predseda a generálny riaditeľ Salesforce. „Teraz sme treťou najväčšou spoločnosťou podnikového softvéru podľa tržieb, jednotkou v oblasti AI CRM a jednotkou podnikových aplikácií. Najdôležitejšie je, že spájame CRM, dáta, AI a dôveru do jedinej integrovanej platformy, čo vedie našich zákazníkov do novej éry neuveriteľnej produktivity a rastu.“

Najdôležitejšie novinky

Tržby za tretí štvrťrok vo výške 8,72 miliardy USD, medziročný nárast o 11 % Prevádzková marža podľa GAAP za tretí štvrťrok 17,2 % a prevádzková marža non GAAP 31,2 %. V treťom štvrťroku sa akcionárom vrátilo 1,9 miliardy USD vo forme spätného odkúpenia akcií. Reštrukturalizácia negatívne ovplyvnila GAAP prevádzkovú maržu v treťom štvrťroku. Voľný cash flow bol 1,37 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 1088 %.

Kľúčová finančná metrika, aktuálne zostávajúce výkonnostné záväzky, známe ako rezervácie CRPO, boli na prvom mieste. V treťom štvrťroku CRPO vzrástol o 14 % na 23,9 miliardy USD v porovnaní s odhadmi 23,22 miliardy USD. Rezervácie CRPO sú súhrnom odložených príjmov a nevybavených objednávok.

Salesforce sa v rámci kampane na zvýšenie zisku zameral na znižovanie výdavkov spojených s predajom a marketingom. Jedným zo spôsobov, ako znížiť tieto náklady, je zvýšiť samoobslužný nákup softvéru. Minulý týždeň spoločnosť oznámila, že jej najznámejšie produkty budú k dispozícii na nákup prostredníctvom trhoviska cloudovej výpočtovej jednotky Amazon.

Spoločnosť mala k 31. októbru 70 843 zamestnancov na plný úväzok, čo predstavuje 11 % pokles oproti obdobiu minulého roka. Zrušenie pracovných miest bolo súčasťou reštrukturalizácie začiatkom roku 2023, hoci v septembri Salesforce uviedol, že prijme viac ako 3 000 nových pracovníkov, ktorí sa budú snažiť využiť záujem o umelú inteligenciu.

Spoločnosť Salesforce poskytla aj výhľad na štvrtý štvrťrok 2024, kde predikuje tržby v rozmedzí od 9,18 až 9,23 miliárd USD a pre celý rok 2024 celkové tržby medzi 34,7 až 34, 8 miliárd USD, čo by malo predstavovať 11 % nárast oproti minulému roku. Prevádzková marža za celý fiškálny rok by myla byť 14,5 % podľa GAAP pravidiel. Zisk na akciu podľa GAAP by sa za posledný štvrťrok 2024 mal pohybovať medzi hodnotami 1,26 až 1,27 dolárov na akciu a upravený (Non-GAAP) zisk by mal predstavovať 2,25 až 2,26 USD na akciu.

Predstavitelia spoločnosti uvádzajú, že celoročný zisk na akciu podľa GAAP pravidiel by mal byť v rozmedzí 3,99 – 4 doláre na akciu a upravený zisk na akciu za celý fiškálny rok 2024 by sa mal pohybovať na hranici medzi 8,18 až 8,19 amerických dolárov na akciu. Firma taktiež odhaduje že prevádzkový cash flow za celý rok by mal medziročne vzrásť o 30 až 33 %.

Salesforce je celosvetovo najväčším poskytovateľom CRM softvéru podľa tržieb počas 10 po sebe nasledujúcich rokov.

Akcie Salesforce


Akcie Salesforce v priebehu tohto roka stúpli o +86,9 % a v súčasnosti sa obchodujú na 251,9 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 95,8 násobok zisku na akciu (P/E); 32,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 23,9 násobok EV/EBITDA. S trhovou kapitalizáciou 243 miliárd USD je Salesforce 38. najcennejšou spoločnosťou sveta.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Výhľad Snowflake prevyšuje odhady po dramatickom spomalení rastu počas minulého roka
CrowdStrike s historickým míľnikom, akcie vystrelili o 10 %
Ako sa darilo firme ARM v jej vôbec prvom štvrťroku na Wall Street?
Akcie Trade Desk odpísali 28 %, výhľad ukázal, že trh s reklamou sa úplne nezotavil
Disney so silným rastom používateľov i zisku avizuje ďalšie úspory, akcie sa odrážajú od dna
Matka Game of Thrones, Warner Bros. Discovery, zaznamenala prepad akcií o takmer 20 %
Ryanair po rekordnom zisku sľubuje investorom dividendu
Apple porazil očakávania, ale problémom je výhľad, akcie klesajú o 3 %
Akcie firmy Palantir na roztrhanie, pripisujú 17 % po zlepšení celoročného výhľadu
PayPal zvyšuje výhľad a akcie sa odrážajú od dna
Najcennejšia európska firma Novo Nordisk zvýšila zisk o 56 % vďaka lieku na chudnutie
Výrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokVýhľad Snowflake prevyšuje odhady po dramatickom spomalení rastu počas minulého roka
Ďalší článokKryptomeny znova rastú, čo môžeme čakať v najbližších mesiacoch?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno