Kvartálne výsledky

Najsledovanejšou udalosťou včerajšieho dňa v rámci výsledkovej sezóny bolo reportovanie štvrťročných výsledkov zo strany platobnej spoločnosti PayPal. Tá sa posledé 2 roky trápi s viacerými problémami. Pandemický boom, kedy mnoho ľudí bolo donútených nakupovať online, z čoho spoločnosť profitovala, utíchol a vystriedala ho vysoká inflácia. Jej dôsledkom je šetrenie a menej nákupov, čo pre PayPal, ktorý generuje príjmy z každej transakcie, znamená problém.

Rast firmy sa tak spomalil len na jednociferné hodnoty a ambiciózne ciele, ktoré si nastavila, sa jej splniť nepodarí. Makroekonomické problémy ale spôsobili zároveň, že PayPal klesá ziskovosť, pretože sa podniku zužuje transakčná zisková marža. V skutočnosti s problémami zápasí celé fintech odvetvie. Zároveň PayPal čelí intenzívnejšej konkurencii zo strany firiem Block, Adyen, Apple Pay a Stripe.

Manažment sa snažil v posledných štvrťrokoch robiť, čo mohol, aby trend odvrátil, oznámil veľké šetrenie i program odkupu vlastných akcií, ale po každom štvrťroku akcie firmy smerovali ešte nižšie. Výsledkom je, že akcie PayPal zo svojej najvyššej hodnoty 308 USD v roku 2021 klesli o -83 % na 51,66 USD.

Ďalší otáznik, ktorý visí nad spoločnosťou je zmena v jej vedení. Pred pár mesiacmi bolo oznámené, že Dan Schulamn skončí ako CEO spoločnosti a nahradí ho Alex Chriss, ktorý predtým 19 rokov pracoval vo firme Intuit. Investori boli preto zvedaví, či sa firme konečne podarí zvrátiť trend a získať si investorov, pretože niektorí analytici upozorňovali, že akcie PayPal sú extrémne podhodnotené.

V 3. štvrťroku 2023 nakoniec PayPal mierne prekonal odhady analytikov z hľadiska príjmov i zisku. Investorov ale potešilo najmä zvýšenie výhľadu vedenia firmy na celý rok. V reakcii akcie PayPal v rozšírenom obchodovaní stúpajú o +6,9 % na 55,20 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom kvartáli roku 2023 spoločnosť PayPal zaznamenala tržby vo výške $7,42 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +8,3 %. Analytici prognózovali tržby na úrovni $7,39 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk medziročne vzrástol o +4,5 % z $1,12 MLD na $1,17 MLD. Prevádzková zisková marža sa zhoršila z 16,3 % na 15,7 %.

Čistý zisk Čistý zisk sa v porovnaní s minulým rokom znížil o -25,6 % z $1,25 MLD na $0,93 MLD., resp. z $1,15 na $0,93 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) stúpol o +20 % na $1,30 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk $1,23 na akciu.

Cash flow: Voľný cash flow spoločnosti medziročne klesol o -5,2 % z $1,16 MLD. na $1,10 MLD., resp. $1,16 na $1,10 na akciu.

Alex Chriss, CEO spoločnosti PayPal: Mojich prvých 30 dní vo vedení PayPal potvrdilo moju vieru v silné aktíva spoločnosti a postavenie na trhu. Teraz musíme využiť tieto silné stránky a dať váhu organizácie za naše najdôležitejšie priority. V tomto procese sa staneme efektívnejšími, aby sme mohli inovovať a operovať s vyššou rýchlosťou. Príležitosť zvýšiť vplyv na našich zákazníkov a odblokovať ziskový rast pre mňa znamená v PayPal predstavuje vzrušujúci čas.“

pypl

Najdôležitejšie novinky

PayPal v 3. štvrťroku dosiahol mierny rast tržieb a prevádzkového zisku, čo bolo dôsledok toho, že hodnota celkových platieb medziročne vzrástla o 15 % na 388 miliárd USD. Počet platobných transakcií as zvýšil o 11 % na 6,3 miliardy. Počet používateľov sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku znížil o 3 milióny na 428 miliónov, čo je v súlade s očakávaniami, pretože spoločnosť sa snaží zamerať na tých najaktívnejších zákanzíkov. To sa zdá darí, pretože počet transakcií na jedného používateľa za rok rastie už dlhší čas. Medziročne sa zvýšil z 50,1 na 56,6 transakcií.

Voľný cash flow, ktorý medziročne kelsol o 5 %, bol negatívne ovplyvnený pôžičkami BNPL v hodnote 40 miliárd USD, ktoré spoločnosť plánuje predať spoločnosti KKR. Nebyť tejto skutočnosti by voľný cash flow dosiahol 1,9 miliard USD a medziročný rast 64 %. PayPal tiež oznámil, že počas 3 mesiacov odkúpil 23 miliónov vlastných akcií v hodnote 1,4 miliardy USD a za posledných 12 mesiacov až 75 miliónov akcií, čím využil nízku cenu akcií a vrátil hodnotu akcionárom v hodnote 5,4 miliardy USD.

Výsledky firmy dali Wall Street nádej, že snahy o zvrátenie zlého trendu prebiehajú, čo PayPal potvrdil aj zvýšením výhľadu na celý rok. Spoločnosť by mala v roku 2023 dosiahnuť zisk 3,75 USD na akciu v porovnaní s 2,09 USD v minulom roku. Upravený zisk (non-GAAP) by mal vzrásť o 21 % nz 4,13 na 4,98 USD.

Nový generálny riaditeľ Chriss v konferenčnom hovore pri prezentácií výsledkov oznámil, že pod jeho vedením bude PayPal stavať na pevných základoch a zameria sa na rast kvalitných zákazníkov a rast príjmov i zisku. Investorov zároveň ubezpečil, že čísla v ďalších štvrťrokoch budú konzistentnejšie, ako predtým. „Je mi jasné, že veci, ktoré musíme urobiť lepšie, sa nedarí dosiahnuť zo dňa na deň. A samozrejme, podnikanie, rovnako ako život, nie je priamka. Jedno vám však môžem povedať s istotou. Budeme sa pohybovať rýchlosťou blesku, aby sme sa tam dostali čo najrýchlejšie,“ povedal Chriss.

Akcie PayPal


Akcie PayPal od začiatku roka odpísali takmer tretinu hodnoty, ale v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o +6,9 % na 55,20 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 15,4 násobok zisku na akciu (P/E); 19,2 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 8,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Výrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnoso
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokIndex malých spoločností Russell 2000 na úrovniach pred pandémiou Covid-19
Ďalší článokNajcennejšia európska firma Novo Nordisk zvýšila zisk o 56 % vďaka lieku na chudnutie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno