Kvartálne výsledky

Predstavitelia spoločnosti Samsung Electronics včera uviedli, že jej predbežný zisk za tretí štvrťrok klesol o menej, než sa očakávalo, keďže trh s poškodenými pamäťovými čipmi vykazuje prvé známky zotavovania sa z prudkého poklesu. Akcie Samsungu po výsledkoch stúpli o 3,3 %. Podľa analytikov ceny pamäťových čipov pravdepodobne klesli na dno v treťom štvrťroku, pričom niektoré typy sa začali zotavovať.

Najväčší svetový výrobca pamäťových čipov a smartfónov odhadol, že jeho prevádzkový zisk v júli až septembri klesol na 1,79 miliardy USD z 8,2 miliardy USD v predchádzajúcom roku. Zisk bol 1,2 miliardy USD a prekonal tak prognózy od analytikov. „Je to lepšie, ako sa očakávalo. Hoci situácia v oblasti čipov nie je skvelá, pokles cien pamätí sa zmierňuje a ďalšie poklesy budú obmedzené,“ povedal Ko Yeongmin, analytik Daol Investment & Securities.

Aj keď v porovnaní s minulým rokom došlo k prudkému poklesu, zisk spoločnosti Samsung bol v treťom štvrťroku výrazne vyšší ako v prvom štvrťroku, keď bol zisk najnižšie od roku 2009, a tiež v druhom štvrťroku. Spoločnosť vykázala straty vo výške 3,4 miliardy USD. Globálne ekonomické spomalenie a vysoké úrokové sadzby utlmili dopyt po väčšine spotrebného tovaru po pandémii poháňanom boome, čo prinútilo výrobcov čipov znížiť výrobu v snahe zastaviť klesajúce ceny.

V treťom štvrťroku však analytici uviedli, že straty v obchode s pamäťovými čipmi spoločnosti Samsung, ktorý začiatkom roka investoval 200 miliárd USD do výroby čipov v snahe byť lídrom na trhu, sa pravdepodobne scvrkli na približne 2,2 miliardy USD, keďže sa Samsung zameral na ziskovejšie čipy vyššej kategórie, ako sú čipy DRAM používané v umelej inteligencii, pričom pokračoval v znižovaní výroby starších starších čipov.

Ceny niektorých čipov DRAM, ktoré sa používajú v technických zariadeniach, tiež začali rásť koncom minulého štvrťroka, zatiaľ čo ceny čipov NAND Flash používaných na ukladanie údajov sa môžu začať zotavovať už v aktuálnom štvrťroku, čím sa ukončí prudký pokles odvetvia, ktorý sa začal minulý rok. roku, uviedli analytici.

Spoločnosť Samsung uviedla, že jej tržby pravdepodobne klesli o 13 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka na 50 miliárd USD. Mobilný biznis spoločnosti pravdepodobne vykázal prevádzkový zisk okolo 2,2 miliardy USD, podobne ako minulý rok. Spoločnosť počas tohto štvrťroka uviedla na trh svoje prémiové skladacie smartfóny, čím stúpla predaj aj napriek pomalému globálnemu trhu so smartfónmi.

Tretí štvrťrok je zvyčajne silný pre mobilné a zobrazovacie podniky spoločnosti Samsung, keďže v tom čase uvádza na trh svoje vlajkové smartfóny a dopyt po zobrazovacích paneloch od klientov ako Apple stúpa pred debutom najnovšieho iPhonu.

Akcie Samsung


Akcie spoločnosti Samsung, v tomto roku vzrástli o +19,7 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 49,55 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 12,7 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 7,8 násobok ročného prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 4,5 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií Samsung Electronics predstavuje 2,12 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie firiem zameraných na obnoviteľné energie klesajú, pretože zelené sa stáva drahé
Ďalší článokAkcie zbrojárskych firiem na čele s Lockheed Martin po útoku Hamasu prudko vzrástli
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno