Kvartálne výsledky

Tretí kvartál tohto roka odštartoval výsledkami bánk a hlavnou udalosťou tohto týždňa sú kvartálne výsledky firiem ako PayPal, Apple, Novo NordiskPfizer, či Qualcomm. Poďme sa spoločne pozrieť na druhú menovanú spoločnosť, ako sa jej v tomto štvrťroku darilo. Firma Apple nedávno oznámila, že sa bude po streamovacích právach na MLS uchádzať aj o práva na F1 či NBA.

Firma svojimi výsledkami za 4. štvrťrok, prekonala očakávania Wall Street z pohľadu tržieb a tiež zisku, na základe výsledkov si akcie firmy Apple klesli v rozšírenom obchodovaní takmer -3 %.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V štvrtom kvartáli roku 2023 firma zaznamenala tržby vo výške $89,5 MLD., čo predstavuje medziročný pokles o -1,1 %, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Wall Street očakávalo tržby na úrovni $89,03 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti oproti minulému roku vzrástol o +8,5 % z $24,9 MLD. na $27,0 MLD.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne stúpol o +10,9 % z $20,7 MLD. na $23,0 MLD, resp. z $1,29 na $1,46 na akciu.

„Spoločnosť dnes s potešením oznamuje septembrový štvrťročný rekord v tržbách pre iPhone a rekord v celkových tržbách v oblasti služieb,“ povedal Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti. „Teraz máme náš najsilnejší rad produktov, aký kedy smeroval do prázdnin, vrátane radu iPhone 15 a našich prvých uhlíkovo neutrálnych modelov Apple Watch, čo je hlavný míľnik v našom úsilí urobiť všetky produkty Apple uhlíkovo neutrálne do roku 2030.“

gafrik apple

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť oznámila štvrtý štvrťrok po sebe medziročný pokles predaja, keďže výrobca iPhonov naďalej zápasí s pomalším predajom zariadení v neistom ekonomickom prostredí. Vyššie si môžete pozrieť grafiku finančných výkazov.

Segmentom organizácie, ktorý stojí za to oceniť, je iPhone. Dôležitá kategória produktov sa v tomto období vrátila k rastu, k čomu mierne prispelo uvedenie najnovších modelov iPhone. Predaje iPhonov prekonali odhady analytikov a dosiahli len niečo vyše 43,8 miliardy USD oproti odhadom 42,6 miliardy USD. Predaj Macov a iPadov zaostal pod odhadmi, pretože predaj Macov vygeneroval 7,6 miliardy USD, keď sa očakávalo 11,5 miliardy USD, a predaj iPadu vygeneroval 6,4 miliardy USD oproti očakávaným 7,1 miliardy USD. Pokles predaja počítačov Mac a iPad bol čiastočne kompenzovaný zvýšením výnosov zo služieb o 1 miliardu USD.

apple segmenty

Analytici tiež poukázali na 2,5 % medziročný pokles predaja spoločnosti v Číne počas septembrového štvrťroka, čo je znakom toho, že výrobca iPhone môže na tomto kľúčovom trhu strácať pôdu pod nohami. Kde si znovu začína odklusávať stále väčší kus koláča Huawei.

Rast tržieb v segmente služieb spoločnosti Apple však naďalej čiastočne kompenzuje poklesy rastu príjmov zo zariadení. Výnosy z jednotky služieb, ktorá zahŕňa predplatné produktov spoločnosti, ako je Apple TV+, zaznamenali v septembrovom štvrťroku medziročný nárast o viac ako 14 %, čím dosiahli historický štvrťročný rekord vo výške viac ako 22 miliárd USD.

Za posledných 12 mesiacov spoločnosť Apple odkúpila svoje akcie za ohromujúcich 77,5 miliardy USD. To znížilo celkový počet akcií spoločnosti o takmer 3 %. Manažment predpovedá podobnú medziročnú mieru rastu svojich celkových príjmov počas prázdninového štvrťroka, akú zaznamenal v práve vykázanom štvrťroku, to znamená medziročný pokles o 1 %. Firma očakáva, že celkové príjmy spoločnosti v decembrovom štvrťroku budú rovnaké ako v predchádzajúcom roku.

Akcie Apple


Akcie firmy si od začiatku roka pripísali +41,9 % a v súčasnosti sa obchodujú za 177,57 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 29,8 násobok zisku na akciu (P/E); 27,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 21,8 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií predstavuje 0,54 %.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Akcie firmy Palantir na roztrhanie, pripisujú 17 % po zlepšení celoročného výhľadu
PayPal zvyšuje výhľad a akcie sa odrážajú od dna
Najcennejšia európska firma Novo Nordisk zvýšila zisk o 56 % vďaka lieku na chudnutie
Výrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnoso
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie firmy Palantir na roztrhanie, pripisujú 17 % po zlepšení celoročného výhľadu
Ďalší článokNajväčšia online investičná konferencia je tu!
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno