Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna pokračuje a včera prišiel na rad so svojimi číslami návrhar čipov Advanced Micro Devices, ktorému sme sa venovali aj v našej analýze. Investori boli zvedaví, ako pokračuje snaha spoločnosti dobehnúť v oblasti čipov pre umelú inteligenciu svojho konkurenta Nvidiu, a či pozitívne prekvapí tak, ako Intel. Spoločnosť AMD v 3. štvrťroku prekonala odhady analytikov, ale výhľad manažmentu zaostal za prognózami Wall Street. Investorov ale potešil pokrok firmy na poli čipov pre umelú inteligenciu. Akcie AMD v reakcii stúpajú o +4,7 % na 103,20 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom štvrťroku 2023 spoločnosť AMD zaznamenala tržby vo výške $5,80 MLD., čo je o +4,4 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $5,70 MLD.

Prevádzkový zisk/strata: Prevádzkový zisk firmy stúpol z -$64 MIL. na $224 MIL a prevádzková zisková marža z -1 % na 4 %. Upravená marža sa medziročne znížila z 23 % na 22 %, zatiaľ čo prognózy rátali s 21,6 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa zvýšil o +353 % z $66 MIL. na $299 MIL., resp. z $0,04 alebo $0,18 na akciu. Upravený zisk bez jednorázových položiek (non-GAAP) vzrástol o +4 % z $0,67 na $0,70 na akciu, pričom analytici odhadovali zisk $0,57 na akciu.

Cash flow: Voľný cash flow AMD klesol o -72 % z $906 MIL. na $254 MIL., resp. z $0,56 na $0,68 na akciu.

„Dosiahli sme silný rast tržieb a zisku poháňaný dopytom po našich PC procesoroch radu Ryzen 7000 a rekordným predajom serverových procesorov,“ povedala predsedníčka a generálna riaditeľka AMD Dr. Lisa Su. „Naša obchodná činnosť v oblasti dátových centier je na výraznej trajektórii rastu založenej na sile nášho portfólia procesorov EPYC a vyššom dopyte po urýchľovačoch Instinct MI300.“

„V treťom štvrťroku sa nám darilo dobre, pričom sme dosiahli medziročný rast výnosov, hrubej marže a zisku na akciu,“ povedal finančný riaditeľ spoločnosti AMD, Jean Hu. „V štvrtom štvrťroku očakávame silný rast v dátovom centre a pokračujúcu dynamiku v segmente Clients, čiastočne kompenzovaný nižším predajom v hernom segmente a ďalším zmiernením dopytu v segmente Embedded Markets.“

Najdôležitejšie novinky

82GDn v voj tr ieb spolo nosti amd pod a segmentu

Firma AMD po niekoľkých štvrťrokoch, v ktorých vykázala medziročný pokles tržieb, opäť rástla, hoci iba miernym tempom. Nielen AMD, ale celé odvetvie čelí v posledných rokoch spomaľovaniu ekonomiky a nižšiemu predaju elektroniky, najmä osobných počítačov, pre ktoré dodáva procesory a grafické karty. Už výsledky konkurenčného Intelu ale ukázali, že dopyt sa začína obnovovať.

Divízia čipov pre osobné počítače (Client) zvýšila medziročne tržby o 52 % na 1,51 miliardy USD, čím jasne prevýšila odhady Wall Street na úrovni 1,23 miliardy USD. Segment dátových centier bol v porovnaní s minulým štvrťrokom takmer totožný, ale oproti predchádzajúcemu štvrťroku vygeneroval výrazne viac príjmov 1,6 miliardy USD a tesne zaostal za očakávaniami (1,62 miliardy). Príjmy súvisiace s herným odvetvím klesli o necelých 8 % na 1,61 miliardy USD, čím taktiež nedosiahli predpokladanú úroveň 1,53 miliardy. Segment Embedded Markets dosiahol 1,25 miliardy USD, čo predstavuje nižšie príjmy o 4 %

Najvýraznejší pokles tržieb zaznamenalo herné odvetvie. AMD je druhým najväčším producentom grafických čipov na svete, pričom poskytuje svoje čipy spoločnostiam Sony a Microsoft pr herné konzoly PlayStation a Xbox. Obe spoločnosti predstavili svoje najnovšie verzie konzolí koncom roku 2020 a tak je podľa predstaviteľov AMD prirodzené, že dopyt v tomto segmente postupom času klesá.

Slabosť na trhu Embedded trhu poškodila aj ostatných výrobcov čipov, vrátane Texas Instruments, ktorá oznámila, že dopyt po priemyselných polovodičoch sa ochladzuje. AMD vyrába programovateľné čipy, ktoré sa používajú v sieťových zariadeniach, vozidlách, vesmírnom a obrannom hardvéri.

Kľúčovým segmentom pre AMD je ale segment dátových centier, pretože ide o lukratívny trh s veľkým potenciálom kvôli umelej inteligencii, na ktorom dominuje Nvidia. Aj toto odvetvie ale zažilo ochladenie, pretože Spojené štáty obmedzili vývoz „inteligentných čipov“ do Číny, najväčšieho trhu s čipmi na svete.

AMD počas prezentovania štvrťročných výsledkov uviedla, že jej nový čip MI300 na umelú inteligenciu by mal v budúcom roku generovať tržby vo výške 2 miliárd USD. Dodávať by sa mal začať v najbližších týždňoch. Lisa Su sa vyjadrila, že žiaden iný produkt v histórii podniku nemal tak vysoký dopyt a nedosiahol objednávky v hodnote 1 miliard USD. „Myslíme si, že trh je obrovský,“ povedala generálna riaditeľka Lisa Su. „Hráme na víťazstvo a myslíme si, že MI300 je skvelý produkt. Som povzbudená pokrokom, ktorý robíme s hardvérom a softvérom.“ Podľa AMD by mohol celkový trh s inteligentnými čipmi dosiahnuť v roku 2027 až 150 miliárd USD.

Napriek týmto povzbudivým slovám ale výhľad manažmentu zaostal za odhadmi Wall Street. AMD očakáva, že príjmy v poslednom kvartáli 2023 budú v rozpätí 5,8 až 6,4 miliardy USD, avšak priemerný odhad bol 6,4 miliardy USD.

Firma zároveň oznámila, že dokoncčila akvizíciu softvérovej spoločnosti v oblasti umelej inteligencie s otvoreným zdrojovým kódom Nod.ai. Spoločnosť Nod.ai vyvinula softvérovú technológiu, ktorá urýchľuje nasadenie riešení AI optimalizovaných pre akcelerátory dátových centier AMD Instinct, procesory Ryzen AI, procesory EPYC, Versal™ SoC a GPU Radeon. Podnik tiež kúpil ďalšiu sotvérovú firmu Mipsology, ktorá rozšíri jeho ponuku.

Akcie AMD


Akcie AMD si od začiatku roka pripísali už +60,8 %, čím sa radia medzi najvýkonnejšie akcie. To je zapríčinené najmä nadšením investorov ohľadom potenciálu firmy v oblasti AI. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú na cene 103,2 USD, resp. za 88,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 38,8 násobok EV/EBITDA. Tieto čísla sú ovplyvnené nižšou ziskovosťou v dôsledku minulých akvizícií.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnoso
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokMedziročná inflácia v eurozóne v októbri klesla na 2,9 %, ekonomika v 3. štvrťroku eurozóny klesla o 0,1 %
Ďalší článokIndex malých spoločností Russell 2000 na úrovniach pred pandémiou Covid-19
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno