Microsoft plánuje zmeny

Najhodnotnejšia spoločnosť na svete, Microsoft, plánuje priniesť generatívnu umelú inteligenciu do popredia systému Windows a počítačov, ktoré ho používajú. Na hlavnom vystúpení pred svojou každoročnou vývojárskou konferenciou Build tento týždeň manažment firmy predstavil novú radu počítačov s Windows, ktoré nazýva Copilot+ PC, a generatívne AI funkcie, ako napríklad Recall, ktorá pomáha používateľom nájsť aplikácie, súbory a ďalší obsah, ktorý si prezreli v minulosti.

Copilot

Copilot, značka generatívnej AI od Microsoftu, bude čoskoro oveľa hlbšie integrovaný do prostredia Windows 11. Copilot+ PC sú víziou manažmentu firmy pre AI-1, špičkový hardvér pre Windows. Všetky obsahujú špeciálne čipy nazývané NPU (Neural Processing Units), ktoré umožňujú AI zážitky. A sú dodávané s minimálne 16 GB RAM, v kombinácii s SSD úložiskom.

Prvé Copilot+ PC budú vybavené čipmi Qualcomm Snapdragon X Elite a Plus, o ktorých Microsoft tvrdí, že poskytujú až 15 hodín prehliadania webu a 20 hodín výdrže batérie pri prehrávaní videa. Výrobcovia čipov Intel a AMD tiež plánujú vyrábať procesory pre zariadenia Copilot+ v spolupráci s rôznymi výrobcami, vrátane firiem, ako Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo a Samsung. Copilot+ PC začínajú na cene 999 USD a niektoré sú už dostupné na predobjednávku.

Microsoft chce premeniť Windows na AI operačný systém, predstavuje PC s Copilot+
Zdroj: Microsoft IR

Surface Pro a Surface Laptop

Nové zariadenia Surface, Surface Laptop a Surface Pro, sa zameriavajú na výkon a výdrž batérie. Najnovší Surface Laptop, dostupný s 13,8- alebo 15-palcovým displejom, bol prepracovaný s „modernými líniami“ a tenšími rámikmi displeja. Podľa spoločnosti vydrží až 22 hodín na jedno nabitie a je až o 86 % rýchlejší než Surface Laptop 5. Podporuje tiež Wi-Fi 7 a má dotykovú plochu s haptickou odozvou.

Nový Surface Pro, ktorý je až o 90 % rýchlejší než predchádzajúca generácia Surface Pro (Surface Pro 9), má nový OLED displej s HDR, Wi-Fi 7 (a voliteľné 5G) a vylepšenú širokouhlú prednú kameru. Jeho odnímateľná klávesnica, ktorá bola posilnená o ďalšie uhlíkové vlákno, teraz tiež poskytuje haptickú odozvu. Haptická odozva je technológia, ktorá poskytuje používateľovi dotykovú spätnú väzbu prostredníctvom vibrácií alebo iných fyzických pohybov.

Microsoft chce premeniť Windows na AI operačný systém, predstavuje PC s Copilot+
Zdroj: Microsoft IR

Recall

Funkcia Recall vo Windows 11 umožní „pamätať“ si aplikácie a obsah, ktorý používateľ otvoril na svojom PC týždne alebo dokonca mesiace dozadu, a pomáhať tak nájsť napríklad Discord chat, kde diskutovali o oblečení, ktoré plánovali kúpiť. Používatelia môžu použiť časovú os funkcie Recall na „prehliadanie“ toho, na čom pracovali v nedávnej minulosti, a prechádzať súbory, ako sú prezentácie PowerPoint, aby našli informácie potenciálne relevantné pre ich hľadanie.

Microsoft, ktorý nedávno oznámil, že postaví superpočítač „Stargate“ tvrdí, že Recall dokáže vytvárať asociácie medzi farbami, obrázkami a ďalšími prvkami, čo umožňuje používateľom hľadať takmer čokoľvek na svojom PC v prirodzenom jazyku. Manažment tvrdí, že všetky údaje používateľov spojené s Recall zostávajú súkromné a na zariadení, a nie sú používané na trénovanie AI modelov.

Úprava obrázkov a živé preklady

Vo Windowse je teraz viac AI než kedykoľvek predtým, a niektoré z nich sú exkluzívne pre nové Copilot+ PC. Nová funkcia nazývaná Super Resolution môže automaticky vylepšiť staré fotografie. Copilot dokáže tiež analyzovať obrázky a dávať používateľom nápady na kreatívne kompozície. Prostredníctvom funkcie Cocreator môžu používatelia generovať obrázky a požiadať AI model, aby nasledoval ich kresby a zmenil alebo prepracoval obrázok.

Živé titulky so živými prekladmi dokážu prekladať akýkoľvek zvuk, ktorý prechádza cez PC, či už z YouTube alebo lokálneho súboru, do jazyka podľa výberu používateľa. Živé preklady budú spočiatku podporovať približne 40 jazykov vrátane angličtiny, španielčiny, mandarínčiny a ruštiny.

Windows Copilot Runtime

Funkcie ako Recall a Super Resolution sú poháňané systémom Windows Copilot Runtime, ktorý zahŕňa približne 40 generatívnych AI modelov a tvorí to, čo Microsoft nazýva „new layer“ systému Windows. V kombinácii so sémantickým indexom, vektorovým systémom lokálnym pre jednotlivé zariadenia Copilot+, umožňuje Windows Copilot Runtime spúšťanie generatívne poháňaných aplikácií, vrátane aplikácií tretích strán, bez nutnosti pripojenia na internet.

Akcie Microsoft


Akcie firmy od začiatku roka vzrástli o +14,7 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +32,4 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 425,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 36,9 násobok zisku na akciu (P/E), 34,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 25,5 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 3,1 bilióna USD. Aktuálny dividendový výnos je na úrovni 0,71 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokPalo Alto odpisuje 9 %, prognóza tržieb je sklamaním
Ďalší článokGoogle sa transformuje na vek umelej inteligencie, predstavil viacero AI noviniek
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno