Google a 2 biliónový klub

Alphabet, materská firma Google, je jednou nohou v “dvoj-biliónovom klube“. Investori sú optimistickí ohľadom stratégie spoločnosti v oblasti umelej inteligencie. Akcie spoločnosti si v tomto roku pripísali viac ako +12 % a trhová kapitalizácia sa blíži k rekordným 2 biliónom USD. Tento míľnik na trhu prekonali len organizácie ako Microsoft, Apple a Nvidia. Akcie sa tak vrátili z minulomesačného minima, kedy klesli z obáv, že Alphabet zaostáva v oblasti umelej inteligencie.

Koncom januára totiž podnik reportoval kvartálne výsledky za posedný štvrťrok 2023 a celý rok 2023, v ktorých sklamal svojich investorov rastom tržbieb z reklamy. Tie boli totiž nižšie ako predpovedala Wall Street a mnoho analytikov sa pýtalo, aká je miera integrácie umelej inteligencie do procesov spoločnosti. Firma totiž v minulom roku investovala veľké prostriedky práve do tejto oblasti. O ambíciách svedčia aj investície do AI startupov s tým najväčším potenciálom

Spolu s Nvidiou investoval Google do najviac startupov, nechýbajú medzi nimi spoločnosti Anhropic, Deepmind, Hugging Face, AI21 Labs, Runway a Inflection. V decembri minulého roka firma oznámila plány na reštrukturalizácii reklamného podnikania a taktiež plány na výstavbu dátového centra neďaleko Londýna za približne 1 miliardy EUR. Investícia je ďalším dôkazom záväzku Británie, že bude vo veľkom podporovať rozvoj technologických firiem zameraných na umelú inteligenciu v krajine.

Využitie minulotýždňovej cloudovej udalosti na prezentáciu vlastného AI čipu „A3 Mega“ na báze Arm bolo preto veľkou spruhou pre investorov. Očakáva sa, že tento čip bude k dispozícii koncom roku 2024. Google nebude čipy priamo predávať zákazníkom. Namiesto toho budú k dispozícii pre cloudové služby, ktoré si firmy môžu prenajať a používať. Od roku 2015 firma vyvinula päť generácií svojich čipov Tensor processing unit.

Aj keď je cesta spoločnosti k monetizácii umelej inteligencie stále nejasná, rela­tívne nízka valuácia akcií ju udržiava atraktívnu pre mnohých na Wall Street. „Zatiaľ čo výkon akcií v poslednom období pokulhával, úloha Google v produktoch generatívnej umelej inteligencie ponúkne obrovské rastové príležitosti,“ povedala Sylvia Jablonski, výkonná riaditeľka spoločnosti Defiance ETFs. Alphabet bude tiež prosperovať z vytvárania vlastných nástrojov generatívnej umelej inteligencie, ktoré môžu napájať presnejšie reklamy a zvyšovať príjmy z reklamných výdavkov, dodala.

Ako je na tom Gemini?

Gemini, umelá inteligencia spoločnosti Alphabet, ktorá neúspešne fungovala, bola vnímaná ako hlavná prekážka pre firmu známu svojou technologickou zručnosťou. Tento problém vyvrcholil v čase keď spoločnosť vo februári pozastavila funkciu generovania obrázkov, ktorá vyvolala kritiku pre nepresné historické vyobrazenia rasovej problematiky.

Cloudová konferencia v Las Vegas preto investorom ponúkla určité uistenie, keď firma ukázala, ako môže byť Gemini použitá na vytváranie reklám, zabránenie kybernetických hrozieb a spúšťanie krátkych videí a podcastov. Správy, že spoločnosť Apple uvažuje o využití technológie Gemini na poháňanie služieb umelej inteligencie, ešte viac podporili rast akcií.

Akcie Google


Akcie firmy Google za posledných 12 mesiacov vzrástli o +46,9 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 156,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 27 násobok zisku na akciu (P/E), 20 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) čo je nižšie ako 33 násobok Microsoftu, a približne rovnako ako index S&P 500 a 18,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,9 bilióna USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokVýrobca medicínskych zariadení Masimo plánuje spinoff
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno