Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plných obrátkach a tento týždeň reportujú svoje štvrťročné čísla naozaj zaujímavé spoločnosti kótované na burze. Koniec minulého týždňa investorov znervóznila správa o výpredaji technologických akcií, a tak všetci netrpezlivo čakajú, ako si v tomto kvartáli počínali viacerí giganti na Wall Street. Medzi tých najväčších patrí Microsoft, Google, Meta, Tesla či Visa. Tento týždeň sme Vás informovali o tom, ako sa darilo nemeckej firme SAP a v tomto článku sa pozrieme na ďalšieho európskeho giganta a jednu z najvýkonnejších spoločností na akciovom trhu v minulom roku – Spotify.

Švédska firma v poslednej dobe teší svojich investorov z rôznych dôvodov. Akcie firmy len za posledný rok zaznamenali nárast o +107,1 %. Tento výrazný rast je predovšetkým výsledkom rozsiahleho nárastu počtu aktívnych mesačných používateľov a prémiových predplatiteľov. Za rok 2023 švédska firma pridala 31 miliónov používateľov. Za posledný štvrťrok ohlásila rekordných 602 miliónov aktívnych používateľov, čo bolo viac ako predpovedala Wall Street. Schopnosť Spotify prilákať a udržiavať používateľov sa stala kľúčovým faktorom jeho výkonnosti.

Spoločnosť nedávno prekročila hranicu 600 miliónov aktívnych používateľov a podrobne uviedla kľúčové zmeny vo svojom používateľskom rozhraní. Organizácia, ktorá je jednotka na trhu streamovania hudby, je známa svojom ambicióznosťou. V júni minulého roka investorom predstavila svoj cieľ vyrásť do roku 2030 desaťnásobne, pričom počet používateľov by mal dosiahnuť 1 miliardu a ročné tržby by mali dosiahnuť 100 miliárd USD. Nedávno tiež vyšli správy, že testuje hudobné videá na svojej platforme. Týmto krokom by tak vstúpila do arény, ktorej americký YouTube dominuje takmer dve desaťročia.

Dnes pred otvorením trhov hudobná streamovacia firma ohlasoval kvartálne výsledky za prvý štvrťrok 2024. V nich prekonala očakávania analytikov z hľadiska tržieb aj ziskov. V reakcií na tieto štvrťročné výsledky akcie firmy vrástli o +11,5 %.

Najdôležitejšie čísla

Mesačne aktívni užívatelia (MAU) zaznamenali výnimočný nárast o 19,4 % ročne, dosahujúc celkový počet 615 miliónov. Priemerné odhady na Wall Street predpovedali 618 miliónov používateľov. Vzrástol taktiež aj počet prémiových predplatiteľov, o takmer 14 % na 239 miliónov.

Firma zaznamenala tržby za 1. kvartál 2024 na úrovni 3,63 miliardy EUR, čo je o takmer 20 % viac ako v minulom roku. Analytici odhadovali 3,61 miliardy EUR. Spotify tak prekonal očakávania Wall Street z pohľadu tržieb. Švédsky gigant zaznamenal rast prevádzkového zisku, kým v rovnakom období minulého roka bola prevádzkový strata na úrovni 0,16 miliárd EUR, tento kvartál manažment oznámil prevádzkový zisk vo výške 0,17 miliardy EUR a prevádzková zisková marža dosiahla 4,7 %.

Akcionári Spotify vo vytržení, švédska firma si pripisuje 13 %

Spotify prekonal aj konsenzus analytikov v rámci upraveného zisku na akciu. Ten bol na úrovni 0,98 USD na akciu, pričom analytici na Wall Street odhadovali 0,67 USD na akciu. Voľný cash flow sa v prvom štvrťroku zvýšil o 250 % na 0,21 miliardy EUR.

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť predpovedala, že počet mesačných aktívnych užívateľov (MAU) by mal v súčasnom kvartáli vzrásť na 631 miliónov. To je trochu pod odhadmi analytikov (636,3 miliónov). Počet prémiových predplatiteľov by mal v druhom štvrťroku narásť na 245 miliónov. Očakáva sa, že tržby v aktuálnom kvartáli dosiahnu 3,8 miliardy EUR.

Manažment tiež očakáva, že hrubá marža by sa v tomto štvrťroku mala zvýšiť na 28,1 %. Štvrťročný hrubý zisk po prvýkrát prekročil 1 miliardu EUR po tom, čo firma obmedzila výdavky na marketing, aj keď to znamenalo, že gigant na streamovanie hudby nedosiahol svoju predpoveď pre mesačných aktívnych používateľov. Prevádzkový zisk by mal v aktuálnom štvrťroku predstavovať 250 miliónov EUR.

Švédska spoločnosť už roky rozširuje svoju používateľskú základňu ponúkaním akcií a investíciami do podcastov a audiokníh. Od minulého roka však začala znižovať náklady, a to aj prostredníctvom prepúšťania a marketingového rozpočtu, aby zvýšila marže a zisky. Vyzerá, že sa to spoločnosti zatiaľ vypláca.

Akcie Spotify


Akcie firmy od začiatku roku vzrástli o +58,9 % a za posledných 12 mesiacov o +128,4 % a ich aktuálna cena je 272,2 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 546,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 5 145 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 53,9 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokSAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Ďalší článokTesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno